Sztuka

Kossak, Boznańska i Malczewski na grudniowej Aukcji Sztuki Dawnej

Industrialny pejzaż z lat trzydziestych, niezwykłe portrety, martwe natury, malarstwo batalistyczne i rodzajowe – prace najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa XIX i XX wieku pojawią się na przedświątecznej licytacji. Aukcja Sztuki Dawnej odbędzie się już 20 grudnia w DESA Unicum. Wszystkie prace można obejrzeć podczas wystawy trwającej do dnia licytacji.

 

Najważniejsze kierunki polskiego malarstwa dwóch stuleci reprezentować będą obrazy autorstwa m.in. Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Pankiewicza, a także Januarego Suchodolskiego, Józefa Oleszkiewicza, Władysława Czachórskiego i Władysława Ślewińskiego. Wśród dziewiętnastowiecznych obrazów z pewnością wyróżni się pochodzący z 1812 roku portret Fiodora Iwanowicza Tołstoja. Jego autorem jest Józef Oleszkiewicz. Malarz większość życia spędził w Petersburgu, gdzie portretował najważniejsze osoby tamtych czasów. Wśród nich – Fiodora Iwanowicza Tołstoja, jedną z najbarwniejszych postaci epoki. Znany z awanturniczego trybu życia i licznych egzotycznych podróży wsławił się tym, że nikomu nie udało się pokonać go w pojedynku. Jego postać stała się inspiracją dla jednego z bohaterów słynnego poematu Puszkina – „Eugeniusza Oniegina”.

 

Podczas licytacji nie zabraknie motywów patriotycznych. Wśród wielu prac nawiązujących do polskiej historii pojawi się obraz Januarego Suchodolskiego. „Hołd Jadwidze” to jedno z najwcześniejszych dzieł artysty. Obraz powstał jeszcze w czasach, gdy twórczość malarską Suchodolski uprawiał na marginesie żołnierskiej działalności. Dopiero po upadku powstania listopadowego wyjechał do Rzymu, by całkowicie poświęcić się malarstwu. Jego zamiłowanie do malowniczego detalu i postrzeganie sztuki jako działalności patriotycznej czynią z artysty duchowego poprzednika Jana Matejki.

 

Uwagę wielbicieli pejzażu zwróci praca Władysława Ślewińskiego przedstawiająca brzeg morski. Morze zajmowało ważne miejsce w twórczości artysty, który ze swojego bretońskiego domu w Doëlan wyruszał na wielogodzinne spacery. Owocem tych wypraw są obrazy, w których morze objawia się pod wieloma postaciami. Odmienny krajobraz przedstawiać będzie praca Józefa Chełmońskiego – „Puszcza litewska”. To jeden z przykładów obrazów powstałych po osiedleniu się artysty w Kuklówce na Mazowszu. W tej imponującej pracy dopatrzeć się można inspiracji twórczością ulubionego poety malarza – Adama Mickiewicza. Ciekawostką stanie się pejzaż przemysłowy z lat 30. Rafała Malczewskiego. Podczas aukcji będzie można kupić krajobraz z Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elementy przyrody w niezwykły sposób mieszają się na nim z industrialnymi.

 

Podczas grudniowej licytacji pojawi się kilkadziesiąt prac wybitnych reprezentantów polskiego malarstwa XIX i XX wieku. Wśród nich znajdą się m.in. obrazy Jacka Malczewskiego, Zygmunta Menkesa, Tytusa Czyżewskiego, Józefa Pankiewicza i Wojciecha Kossaka. Twórczość polskich malarzy można zobaczyć na wystawie trwającej do dnia aukcji.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 grudnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca