Sztuka

Nietypowe prace Nowosielskiego, Pągowskiej i Richtera w DESA Unicum

Socrealistyczny obraz Teresy Pągowskiej czy pejzaż Jerzego Nowosielskiego – tak nietypowe prace będzie można wylicytować na aukcji organizowanej przez DESA Unicum. Cykl ART OUTLET to okazja do nabycia prac najważniejszych polskich artystów w wyjątkowo przystępnych cenach. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa przedaukcyjna, na którą wstęp jest wolny.

Ponad sto prezentowanych obiektów to przekrój największych nazwisk polskiego malarstwa awangardowego. Na pierwszej w tym sezonie edycji cyklu ART OUTLET pojawią się zarówno prace powojennych klasyków, jak i mniej znanych artystów. Zaprezentowane zostaną dzieła m.in. Jerzego Tchórzewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Piotra Potworowskiego i Alfreda Lenicy.

Szczególną uwagę warto zwrócić na obrazy dwóch głośnych twórców okresu powojennego, autorów szeroko rozpoznawalnych cyklów malarskich. Płótna Tomasza Tatarczyka to enigmatyczne fragmenty rzeczywistości, które mają charakter intymnego obcowania z naturą. Takimi obrazami są między innymi licytowane „Ślady na śniegu” czy dyptyk „Czarne Wzgórze”. Podobną atmosferę niepokoju i tajemnicy wywołują post-katastroficzne abstrakcje Jerzego Tchórzewskiego. Wydarzeniem będzie licytacja „Pogoni”, która była wystawiana na przełomowym V Biennale Sztuki w Săo Paulo w 1959 roku. Biennale było pierwszą okazją dla polskich twórców do zaprezentowania swojej sztuki międzynarodowej publiczności w czasach odwilży.

Popularność cykl ART OUTLET zawdzięcza nie tylko rozpoznawalnym artystom, ale przede wszystkim atrakcyjnym cenom wywoławczym. Ciekawostką będzie pojawienie się serii nietypowych obiektów, nierzadko pochodzących z wczesnych okresów twórczości. Pod młotek pójdzie m.in. praca na papierze Jerzego Nowosielskiego, którego licytacja zacznie się od 3 tys. złotych. Wiejski pejzaż z 1946 roku powstał zanim autor zainteresował się malarstwem ikonowym. Niespotykanym obiektem będzie również „Westerplatte” Teresy Pągowskiej, obraz utrzymany w stylu realizmu socjalistycznego. Licytacja rozpocznie się od 6 tys. złotych. Na aukcji nie zabraknie prac zagranicznych twórców. Ekscentryczny Hans Richter, niemiecki artysta i reżyser, był jednym z współtwórców międzynarodowego ruchu dadaistycznego. Pod młotek pójdzie praca narysowana pastelami pochodząca z późnego okresu twórczości autora - „Neuer Edelstein für Fuse" z ceną wywoławczą tysiąc złotych.

Wszystkie prace dostępne na najbliższej aukcji, zanim trafią do prywatnych kolekcji, będą prezentowane na wystawie w siedzibie domu aukcyjnego.

Aukcja ART OUTLET: Sztuka Współczesna: 2 lutego, godz. 19:00 Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 25 stycznia – 2 lutego 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji ART OUTLET: Sztuka Współczesna oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem: https://desa.pl/pl/auctions/375/art-outlet-sztuka-wspolczesna-2-lutego-2017-godz-19  

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 stycznia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca