Sztuka

Unikalna sztuka papuaska w DESA Unicum

Jedno z ostatnich miejsc na ziemi, w którym procesy globalizacyjne jeszcze nie wygrały z lokalną kulturą i tradycją – Papua-Nowa Gwinea. Unikatowa papuaska sztuka plemienna pojawi się na specjalnej aukcji w DESA Unicum już 2 marca. Przedaukcyjna wystawa to niepowtarzalna okazja, aby w pełni poczuć unikalny klimat odległej kultury.

„Jest to zakątek naszego globu całkowicie ignorowany przez upływający czas. Autentyczna Kraina Dnia Przedwczorajszego” – pisał o Papui-Nowej Gwinei podróżnik Janusz Wolniewicz. Niewykluczone, że stało się tak za sprawą górzystych terenów, malarycznego klimatu i zdradliwych wód przybrzeżnych, które przez całe stulecia nie zachęcały do eksploracji tego położonego na Pacyfiku państwa. Niedostępność i egzotyka lokalnej kultury zafascynowała Sebastiana Błaszczyka – dyplomatę i zapalonego globtrotera. Podczas swoich podróży zgromadził kilkaset reprezentatywnych dla regionu rytualnych obiektów. Eksponaty na wystawie w DESA Unicum, choć prezentowane ponad dwanaście tysięcy kilometrów od miejsca powstania, nie przestają zadziwiać swoją różnorodnością i siłą wyrazu.

Przykład myślenia mitycznego Papuasów odnajdziemy w rzeźbie przedstawiającej kobietę spoczywającą na krokodylu. Figura pierwotnie zdobiła czółno i miała chronić przed burzą oraz niepogodą podczas żeglugi, która była kluczowa dla utrzymania łączności pomiędzy prawie trzema tysiącami wysp Papuazji. Podłużny kamień owinięty plecionką z włókien storczyków towarzyszył rytuałom przejścia, takim jak zaślubiny. Delikatna sznurkowa dekoracja miała przywodzić na myśl krótką spódniczkę papuaskiej panny młodej. Wyrazem wszechobecnego w Papui-Nowej Gwinei kultu przodków jest symbolizująca płodność i ciągłość pokoleń figura nagiego mężczyzny trzymającego oburącz wyeksponowanego fallusa. Rzeźba stanowiła wyposażenie domu obrzędowego mężczyzn, tradycyjnego miejsca spotkań, rytuałów i inicjacji.Wśród obiektów, które pojawią się na licytacji znajdzie się również szereg drewnianych masek dekorowanych naturalnymi barwnikami czy będący częścią stroju wojennego skórzany naszyjnik obszyty piórami i muszlami.

Sztuka plemienna spełnia jednocześnie wiele funkcji: estetyczną, praktyczną oraz najważniejszą – rytualną. To właśnie rytuały tworzą kanwę codziennego życia tradycyjnych kultur. Wyznaczają rytm dnia i corocznych celebracji, kształtują postrzeganie świata, umożliwiają przekazywanie podstawowych wartości i wiążących wspólnotę mitów. Wykorzystywane podczas nich przedmioty są wytwarzane ręcznie, zgodnie z zasadami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu prezentowane obiekty z drugiej połowy XX wieku nie różnią się niczym od tych sprzed kilku stuleci. Wszystkie oferowane przedmioty będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej.

Papua-Nowa Gwinea. Aukcja kolekcji: 2 marca 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 14 lutego – 2 marca 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji sztuki z Papui-Nowej Gwinei oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:https://desa.pl/pl/auctions/380/papua-nowa-gwinea-aukcja-kolekcji-2-marca-2017-godz-19

 


przysłano: 28 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca