Sztuka

Znamy już pierwsze obiekty na aukcji kolekcji Andy Rottenberg w DESA Unicum

 

Znamy już pierwsze z osiemdziesięciu prac, które pójdą pod młotek na aukcji dzieł sztuki z kolekcji Andy Rotteberg. Wcześniej wszystkie prace zostaną pokazane podczas wystawy poprzedzającej licytację, która odbędzie się już 4 kwietnia.

Rok 1981, przełom października i listopada. W ponurej i zaniedbanej Łodzi wbrew panującemu klimatowi politycznemu odbywa się „Konstrukcja w Procesie” – festiwal sztuki zagranicznych artystów pod patronatem „Solidarności”. Niedługo po jego zakończeniu w Polsce ogłoszony zostanie stan wojenny, ale póki co święto awangardy trwa. Na imprezę Anda Rottenberg wkroczyła przebojem. Dokładniej mówiąc – w wyjątkowych trzewikach w wielobarwne pasy. Pomalował je sam Henryk Stażewski, pionier polskiego konstruktywizmu. Niepowtarzalne obuwie towarzyszyło Andzie przez cały czas trwania wydarzenia i długo po nim, podkreślając nietuzinkową osobowość kuratorki. Ten unikalny ready-made znajdzie się wśród wyjątkowych obiektów, które będzie można wylicytować podczas kwietniowej aukcji w Desa Unicum.

Kolekcja składająca się z osiemdziesięciu obiektów nie tylko odzwierciedla najważniejsze trendy polskiej sztuki ostatnich lat, ale także daje świadectwo bliskich relacji kuratorki z artystami. Wiele prac trafiło do niej bezpośrednio od artystów, po uprzednim opatrzeniu osobistymi adnotacjami. „Relief nr 4” (cena wywoławcza 35 tys. zł) Stażewskiego dedykowany jest na odwrociu słowami „Kochanej Andzie – H. Stażewski”. Darem od artysty było również zdjęcie przedstawiające wnętrze pracowni Anselma Kiefera. Edward Krasiński na obrazie „Kropla” deklaruje, że „coś go kusi do Andusi”, zaś na podstawie „Surrealistycznej kompozycji” zaklina „Ando! Nie zapomnij! Edzio”. Nieco mniej dramatyczną adnotacją „Dla Andy - Zbyszek” opatrzył swoją pracę „Postać” Zbigniew Makowski. Jako tło swoich fotograficznych portretów Anda Rottenberg upodobała sobie obraz „Morze” Edwarda Dwurnika z krótkiego cyklu „Błękitne” (cena wywoławcza 45 tys. zł). Licytować będzie można również tryptyk Katarzyny Górnej „Fuck me, Fuck you, Peace”, z 2000 roku czy obraz Jadwigi Sawickiej „Marynarka - koszulka polo”. Już od kwoty 20 tys. zł będzie można licytować słynną instalację Joanny Rajkowskiej „Satysfakcja gwarantowana”, będącą jedną z ikon współczesnej polskiej sztuki feministycznej. Składa się z lodówki i 51 puszek o pojemności 0,33 litra wypełnionych płynami zawierającymi wydzieliny ciała artystki.

Anda Rottenberg to kobieta-instytucja: krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka polskich pawilonów na prestiżowych biennale w Wenecji czy São Paulo. W latach 1993-2001 kierowała warszawską Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, od ponad 50 lat pisze artykuły i eseje naukowe poświęcone sztuce. Wszystkie oferowane dzieła będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej.

Aukcja prac z kolekcji Andy Rottenberg: 4 kwietnia 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 24 marca – 4 kwietnia 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

 


przysłano: 20 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca