Sztuka

Joan Miró, Marc Chagall i Mojżesz Kisling na Aukcji Grafiki w DESA Unicum

Grafiki Marca Chagalla, Joana Miró czy akt „cesarzowej bohemy” autorstwa Mojżesza Kislinga znajdą się w ofercie majowej Aukcji Grafiki w DESA Unicum. Wszystkie prace można oglądać na wystawie, która zakończy się licytacją 30 maja.

Na emblematycznej fotografii Man Ray’a „Skrzypce Ingresa” uwieczniona została ikona międzywojennego Paryża Alice Prince, znana jako Kiki. W światowej historii sztuki zapisała się między innymi jako muza Tsuguharu Fouijity czy przyjaciółka Ernesta Hemingway’a, ale to właśnie w duecie z Mojżeszem Kislingiem, ze względu na bogate życie towarzyskie, okrzyknięta została królową Montparnasse'u. Twórca zasłużył sobie z kolei na miano króla artystycznej bohemy, a owocem znajomości modelki i malarza jest między innymi wykonany w technice akwatinty barwnej akt „La Frileuse” (cena wywoławcza 11000 zł). Ciemnooką piękność o drobnych, karminowych ustach zgodnie z tytułem zdaje się przeszywać spowodowany chłodem dreszcz. Jej ręce obejmują ciało nie z powodu pruderii, lecz aby je ogrzać.

W katalogu majowej Aukcji Grafiki uwagę zwracają litografie autorstwa protoplastów światowej awangardy – Joana Miró i Marca Chagalla. Dzieła katalońskiego artysty interpretuje się jako przynależące do surrealizmu, jako wyraz powrotu do dzieciństwa, „piaskownice dla podświadomości”. Jego „Czerwone Słońce” i „Zielony Księżyc” kojarzą się z estetyką kolorowych, dziecięcych rysunków. Parę litografii można licytować od 1800 zł. „Cyrkowiec”, jedna z trzech prac Chagalla oferowanych na licytacji, to utrzymana w pastelowych kolorach scena z przedstawienia cyrkowego, w którym występuje kuglarz i akrobatka, a w tle na koniu ktoś daje pokaz woltyżerki. Pracę można licytować od 600 zł.

Smaczkiem dla wielbicieli „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej będzie zestaw czterech aktów autorstwa Bożeny Bratkowkiej (cena wywoławcza 1800 zł), która stworzyła ilustracje do pierwszej edycji słynnej książki. Majową ofertę uzupełniają grafiki artystów związanych z op-artem – Victora Vasareliego, zmarłego niedawno Juliana Stańczaka i Richarda Anuszkiewicza. Na licytacji pojawią się także prace klasyków współczesnej sztuki polskiej, m.in.: Jerzego Nowosielskiego, Stefana Gierowskiego, Romana Opałki, Henryka Stażewskiego czy Stanisława Fijałkowskiego. Wszystkie prace można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Grafiki: 30 maja 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 15-30 maja 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Grafiki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem: https://desa.pl/pl/auctions/393/aukcja-grafiki-30-maja-2017-godz-19

 

od: 15 maja 2017, 11:00
do: 30 maja 2017, 19:00 DESA Unicum

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca