Filip Berendt MONOMIT

_________________

Filip Berendt jest fotografem i rzeźbiarzem, tworzy również obiekty, będące zazwyczaj elementami jego zdjęć. Realizowany od blisko dwóch lat "Monomit" to projekt łączący autorską fotografię z abstrakcyjnym malarstwem, a przestrzenne kolaże powstałe na ścianie pracowni artysty zostają zniszczone po sfotografowaniu. Podobna metoda towarzyszyła Berendtowi już w paru poprzednich cyklach ("Every Single Crash", "Pandemia"), gdzie jedynym fizycznym śladem po stworzonych pracach – a zarazem ostatecznym efektem procesu twórczego – była fotografia. Najnowsze prace Berendta odwołują się do monomitu, terminu wprowadzonego przez amerykańskiego mitoznawcę Josepha Campbella (samo wyrażenie zostało zapożyczone od Jamesa Joyce’a). Monomit określa rozpoznany przez Campbella archetypiczny wzorzec struktury fabularnej wspólny dla mitycznych opowieści, przejawiający się poprzez motyw podróży bohatera, będącego nośnikiem uniwersalnych prawd o osobistym samoodkryciu i samotranscendencji, o rolach w społeczeństwie i w relacjach. Bohater, według Campbella, a za nim Berendta, to człowiek, który wyrusza w drogę prowadzącą go do celu, jakim ma być ostateczna głęboka duchowa przemiana. 

tekst: Agnieszka Rayzacher

_________________

Cykl Monomit został zainicjowany w 2015/2016 roku. Na wystawie w Galerii Entropia prezentowane są w większości nowe prace.
_________________

Filip Berendt ur. 1975, absolwent ASP Gdańsk (fotografia), ASP Łódź (grafika), Royal College of Art, London, sculpture department. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z galerią lokal_30 i z Letrangere gallery w Londynie.

więcej: http://www.filipberendt.pl/

od: 8 grudnia 2017, 18:00
do: 29 grudnia 2017, 19:00 Galeria Entropia
Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
470 wyświetleń
przysłano: 5 grudnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło