Sztuka

Filip Dujardin w Katowicach

 

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach 

23.02.2018 - 15.04.2018

Filip Dujardin overvew / przegląd

 

Belgijski artysta Filip Dujardin z zawodu jest fotografem architektury. Swoją fascynację artystyczną formą realizuje poprzez tworzenie fikcyjnych budynków. Fotomontaże Dujardina są kolekcją struktur niemożliwych, stworzonych przy pomocy techniki cyfrowego kolażu rzeczywistych budynków zlokalizowanych najczęściej w Gandawie, rodzinnym mieście artysty. Dzięki specjalizacji i charakterystycznemu stylowi jest ikoną artystycznej fotografii architektury. Prace Dujardina znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak San Francisco Museum of Modern Art, Metropolitam Museum of Art czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 

Większość jego architektonicznych kreacji jest strukturalnie nieprawdopodobna. Jednak na pierwszy rzut oka zdają się być zupełnie zwyczajne. Dopiero po chwili ujawniają uważnemu obserwatorowi swą absurdalność. Jest to osiągane przez artystę poprzez brakujące lub osobliwe elementy albo zestawie tych zwyczajnych w niecodzienny sposób. Dzieła Dujardina delikatnie wplatają surrealizm w bogaty język miejski. Odwołują się przy tym do belgijskiego dziedzictwa kulturowego i wybitnych surrealistów, takich jak René Magritte i Raoul Servais.

 

Na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej BWA na zwiedzających czeka podwójna okazja. Po pierwsze, mimo ogromnej popularności Dujardina i rozpoznawalności jego stylu na świecie, artysta bardzo rzadko bywa pokazywany w Polsce. Po drugie, Dujardin rzadko sięga po motywy architektoniczne spoza Belgii. Jednak na zbliżającej się wystawie obejrzymy nieznany pejzaż miejski Katowic i fotograficzne transformacje katowickich budowli.

 

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 23 lutego o godzinie 18:00

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

 

 

Filip Dujardin. overview / przegląd
Kurator: Włodzimierz „Wodek” Majewski
Od 23 lutego do 15 kwietnia 2018 roku
Wernisaż: 23 lutego 2018 roku o godzinie 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

al. Korfantego 6, www.bwa.katowice.pl

 

Współorganizacja: Atelier 34zero Muzeum w Brukseli

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 lutego 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca