Sztuka

Co warto wiedzieć o aukcjach dzieł sztuki?

Na pewno wiele razy słyszałeś o aukcjach, na których sprzedawane są obrazy i inne dzieła sztuki. Biorąc udział w licytacji, można przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej strategii stać się posiadaczem unikatowych przedmiotów o wysokiej wartości artystycznej. Na czym polegają aukcje i czy każda zainteresowana osoba może w nich uczestniczyć?

Czy na aukcji można sprzedać wszystko?
Domy aukcyjne to miejsca, w których odbywają się aukcje dzieł sztuki. Mogą być to obrazy, rysunki, fotografie, a także, jeśli dany dom aukcyjny je przyjmuje, zabytkowe meble, sztućce czy inne przedmioty codziennego użytku, które przedstawiają jakąś wartość. Muszą jednak przede wszystkim być autentyczne – żaden dom aukcyjny nie pozwoli sobie na uszczerbek w wizerunku, udostępniając do licytacji falsyfikat. To, jakiego typu dzieła są licytowane, zależy przede wszystkim od zainteresowań danego domu aukcyjnego, jeśli więc jesteś posiadaczem dzieła, które uważasz za interesujące i chcesz je sprzedać, zasięgnij najpierw informacji i dowiedz się, czy w danym miejscu istnieje możliwość przyjęcia danego dzieła. 

 

Najczęściej domy aukcyjne poszukują dzieł sztuki samodzielnie, wiele z nich jednak przyjmuje oferty od osób prywatnych. W Warszawie w ten sposób aukcje organizuje Piękna Gallery, która zaprasza do oddawania dzieł wszystkich chętnych. Jeśli więc masz w domu obraz, grafikę czy fotografie, które bardziej zainteresowałyby kogoś innego – złóż ofertę. Być może uda się uszczęśliwić prawdziwego konesera sztuki?

 

Jak sprzedać coś na aukcji?
Większość domów aukcyjnych ma biura przyjęć, do których należy kierować oferty. W kręgu zainteresowań domów aukcyjnych znajdują się przede wszystkim obrazy, rysunki, fotografie, rysunki, rzeźby, porcelana, szkło, srebra czy meble. Planując oddanie obiektu należy pamiętać, że przyjmowane są z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej kilku tygodni przed aukcją, dlatego przekazanie przedmiotu na licytację warto zaplanować wcześniej.

 

Przedmioty można przynieść do biura samemu lub umówić się na wizytę w domu z przedstawicielem, który dokona oceny. Zanim obiekt zostanie przekazany na licytację, musi przejść dokładne oględziny, w czasie których oceniany jest nie tylko stan dzieła, ale także jego wartość, a przede wszystkim - autentyczność. Wymaga to od przedstawiciela szerokiego zakresu wiedzy z wielu dziedzin, a często także konsultacji z zewnętrznymi specjalistami.

 

Jak przebiega licytacja?
Aukcje są ciekawym wydarzeniem dla wszystkich, którzy interesują się sztuką. Nie można jednak na nie wejść „prosto z ulicy” – by wziąć udział w licytacji, należy się wcześniej zarejestrować. Często można zrobić to przez Internet.

Każdy przedmiot ma cenę wywoławczą, którą rozpoczyna się licytacja. Obiekty można wcześniej obejrzeć w przygotowywanych specjalnie katalogach. Piękna Gallery organizuje również wystawy przedaukcyjne, które pozwalają przyjrzeć się dziełom na żywo przed rozpoczęciem się licytacji.

 
W przypadku, gdy nie możesz uczestniczyć w aukcji stacjonarnie, masz możliwość licytowania online. Dla przykładu, aukcje odbywające się w Pięknej Gallery są dostępne również na specjalnej platformie aukcyjnej online, co jest ogromnym udogodnieniem dla tych, którzy mieszkają poza Warszawą. Nie jest to jednak jedyna opcja licytowania spoza siedziby domu aukcyjnego. Piękna Gallery oferuje także możliwość licytacji za pośrednictwem przedstawiciela, który licytuje w naszym imieniu do ustalonej kwoty. Inna opcja to kontakt telefoniczny – konsultant dzwoni pod wskazanym numerem telefonu na chwilę przed rozpoczęciem aukcji.

 
Uczestnictwo w aukcjach to okazja do nabycia ciekawych dzieł sztuki, obrazów czy fotografii. Jeśli interesujesz się sztuką, w ten sposób możesz powiększać swoją kolekcję, a także przeżywać niepowtarzalne emocje towarzyszące aukcjom. Masz także możliwość oddać na licytację dzieło, które znajduje się u ciebie w domu, a które może bardziej zainteresować inną osobę.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 czerwca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca