Festiwale designu - czyli projektowanie w Polsce i na świecie.

Skąd się biorą trendy? Kto mówi, co jest w danym sezonie w modzie, a co powoli staje się passe? Kim są ci, którzy przecierają szlaki nowemu, a stare odkładają na później? I czym tak w ogóle jest design? To wszystko jest tematyką festiwali poświęconym temu zagadnieniu.

Samo słowo „design” wywodzi się z łacińskiego designare, co znaczy „wyznaczać, mianować”. Stąd wzięły się włoskie „disegno” (wzór, rysunek) i francuskie „designer” (wskazywać, wyznaczać). W powszechnym użyciu jest angielska wersja tego terminu. Określenie to wiąże się więc z szeroko pojętym kreowaniem, tworzeniem. A jak wiadomo, tym co się stworzy warto jest się pochwalić. Dlatego też powstały festiwale przeznaczone dla twórców i projektantów. Wszak nie tylko muzycy i filmowcy zasługują na ogólnokrajowe i ogólnoświatowe eventy reklamujące ich dzieła.

Festiwale designu robią furorę na całym świecie. To, czym się zajmują zostało świetnie podsumowane w Reykjaviku: „od mody do mebli, od architektury do sztuki układania jedzenia, festiwal prezentuje to, co najlepsze na lokalnej scenie designu (…)”. To właśnie jest kwintesencją tego rodzaju wydarzeń. Mają one charakter nie tylko lokalny, krajowy, ale i międzynarodowy. Obejmują właśnie wzornictwo przemysłowe, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie wnętrz, modę i wiele innych dziedzin, które w jakiś sposób wiążą się z kreatywnym tworzeniem. Celem festiwali jest zebranie i prezentacja bieżących trendów w projektowaniu. To świetna okazja do promocji dla młodych, kreatywnych twórców. Ponadto wydarzenia te przyczyniają się do upowszechniania i popularyzacji rzemiosła i kreatywnego projektowania domów oraz wnętrz. To wszystko składa się na podniesienie świadomości estetycznej społeczeństwa.

Festiwale to nie tylko najnowsze trendy w dziedzinach takich jak architektura, nowoczesna aranżacja czy projektowanie wnętrz. W czasie kilkudniowych imprez (zazwyczaj trwają one około tygodnia, stąd powszechne Design Week) odbywają się różnego rodzaju wystawy, warsztaty czy wykłady. Poza oglądaniem tego, co najlepsze mają do zaoferowania twórcy, można samemu tego dotknąć, a nawet coś stworzyć.  Oprócz tego często odbywają się rozmaite wydarzenia towarzyszące, jak np. targi, koncerty, projekcje filmów. To wszystko skierowane jest głównie do projektantów, architektów wnętrz, studentów kierunków artystycznych, producentów, firm usługowych, handlowców, ale także do każdego, kto jest żywo zainteresowany tematem designu. Także najmłodsi mogą znaleźć coś dla siebie w czasie tych wydarzeń – np. w Łodzi program dla dzieci nazywa się „Edukreacja”. Od najmłodszych lat wykształcany jest w dzieciach zmysł estetyczny i wyrażanie siebie poprzez kreowanie i tworzenie. W Polsce już niemal każde większe miasto może poszczycić się inicjatywą dni designu. Jednak największe tego typu wydarzenia to Łódź Design Festival, WAWA Design Festiwal, Gdynia Design Days czy Arena Design w Poznaniu.

Przy opracowaniu artykuł pomagali projektanci domów i wnętrz z biura Tissu Architecture Warszawa, ul. Ordynacka 13/19, tel. 512 122 220.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 lipca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło