Sztuka

Aukcja "Sztuka współczesna. Prace na papierze"

Nie widziany przez ponad pół wieku „Pejzaż łódzki” Władysława Strzemińskiego od 31 sierpnia można oglądać w Warszawie na wystawie przedaukcyjnej „Sztuka współczesna. Prace na papierze”. 11 września wraz z innymi dziełami wybitnych polskich artystów, m. in. Andrzeja Wróblewskiego, Romana Opałki, Erny Rosenstein czy Wojciecha Fangora, pójdzie on pod młotek. 


Twórczość Władysława Strzemińskiego całkowicie zmieniła bieg polskiej sztuki nowoczesnej. Jego życie nie należało do łatwych. W czasie I Wojny Światowej został ciężko ranny, stracił wówczas nogę, rękę i wzrok w jednym oku. Zajął się sztuką głównie dzięki kontaktom z Kazimierzem Malewiczem i innymi czołowymi przedstawicielami rosyjskiej Awangardy. Ożenił się z rzeźbiarką Katarzyną Kobro, z którą sprowadził się do Łodzi. Sytuacja życiowa i materialna małżeństwa artystów była tragiczna. Problemy z obywatelstwem Kobro i kalectwo Strzemińskiego sprawiały, że para ledwo wiązała koniec z końcem. Dokładała się do tego ogólna niechęć władz komunistycznych wobec awangardowych i odważnie głoszonych poglądów Strzemińskiego, który otwarcie protestował przeciwko cenzurze i ograniczaniu swobody twórczej. Gdyby nie pomoc wpływowych przyjaciół i studentów Strzemińskiego, jego prace mogłyby nie przetrwać do dzisiaj. Nie przetrwał natomiast burzliwy związek z Kobro. Artyści rozstali się i nie utrzymywali kontaktu ze sobą do śmierci.

 

Po raz pierwszy, i zarazem ostatni, „Pejzaż łódzki” został zaprezentowany szerokiej publiczności na wystawach w Łodzi w 1956 r. i w Warszawie rok później. Były to również pierwsze pośmiertne, retrospektywne wystawy Władysława Strzemińskiego, dzięki którym artysta zapisał się w powszechnej opinii jako ikona sztuki światowego formatu. Mimo ogromnej popularności, twórczość Strzemińskiego wciąż pozostaje nieodkryta do końca. Niezwykle istotna z tej perspektywy jest ponowna odsłona „Pejzażu łódzkiego”, który na kilka dekad pozostawał niedostępny dla publiczności. 

 

Na wystawie, którą zwieńczy aukcja wszystkich obiektów, znajdą się także prace innych znakomitych artystów. Pojawi się m.in. rysunek tuszem Andrzeja Wróblewskiego przedstawiający widok z balkonu mieszkania na Salwatorze z ok. 1954 roku  –  wyjątkowy i subtelny przykład późnej twórczości jednego z najdroższych polskich malarzy. Znajdą się ponadto prace m. in. Romana Opałki, Wojciecha Fangora i Erny Rosenstein  – popularnych współcześnie artystów, wysoko cenionych na rynku sztuki. Pojawi się także rysunek Wojtka Siudmaka z okresu jego wczesnej twórczości, rzadko prezentowanej publicznie. 

 

Wystawę obiektów aukcyjnych będzie można oglądać od 31 sierpnia do 11 września w DESA Unicum. 11 września wszystkie obiekty pójdą pod młotek. 

Aukcja „Sztuka współczesna. Prace na papierze” : 11 września 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 31 sierpnia – 11 września 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Więcej informacji na temat wystawy oraz katalog aukcyjny znajduje się na stronie DESA Unicum pod linkiem: 
https://desa.pl/pl/auctions/486/sztuka-wspolczesna-prace-na-papierze-11-wrzesnia-2018-godz-19

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca