Sztuka

Idealne selfie! 7 porad, które pozwolą Ci zrobić dobre selfie

Wykonanie idealnego selfie nie jest tak łatwym zadaniem, jak się wydaje. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym zdjęcia robione przednią kamerką smartfona nabiorą wyrazu i wyróżnią się na tle innych.

1. Odpowiednia pozycja twarzy i wzroku

Właściwe ustawienie twarzy względem aparatu często decyduje o tym, jak udany będzie autoportret. Najlepiej dopasować kąt trzymania urządzenia do własnej fizjonomii. W przypadku większości osób, optymalne okazuje się ustawienie obiektywu kilka stopni powyżej linii oczu. Aby uniknąć nadmiernego wyeksponowania nosa i uwydatnienia podbródka, lepiej zrezygnować z fotografowania twarzy od dołu. Wiele pozycji pozwala na ukrycie różnych niepożądanych cech urody, np. łysiny, odstających uszu czy wysokiego czoła. Zalecane jest kombinowanie, chociażby poprzez:

  • obniżenie obiektywu,
  • ustawienie aparatu nieco z boku w stosunku do centrum twarzy,
  • lekkie odchylenie głowy,
  • wyeksponowanie lepszego profilu.

Znaczenie ma także technika. Twarz fotografowana na wprost może wyglądać dość płasko, przez co najbardziej rozpoznawalne cechy fizjonomiczne ulegną zatarciu. Lepiej nie trzymać smartfona przesadnie blisko, ponieważ grozi to nienaturalnym powiększeniem poszczególnych części twarzy. Istotny jest także sposób, w jaki fotografujący patrzy na aparat. Podczas wykonywania selfie, wzrok automatycznie wędruje po twarzy wyświetlanej na ekranie smartfona, przez co na gotowym zdjęciu często utkwiony jest w punkcie pozostającym poza kadrem. Zanim migawka zostanie wyzwolona, lepiej szybko odnaleźć obiektyw aparatu i spojrzeć bezpośrednio w niego.

2. Optymalne światło - w pomieszczeniach i na zewnątrz

Najlepszym sposobem na uzyskanie pięknego oświetlenia jest wykorzystanie światła dziennego. Warto na nim polegać także wykonując zdjęcia w pomieszczeniach. Lepiej w miarę możliwości ustawiać się przodem do słońca, ponieważ w przeciwnym wypadku fotografia będzie miała wyprane, nienaturalne kolory. Istotne jest także zadbanie o stosunkowo równomierne naświetlenie fotografowanej twarzy. Co prawda cień padający jedynie na połowę oblicza może dawać piękny efekt artystyczny, ale prawidłowe wykonanie takiego zdjęcia wymaga nieco więcej doświadczenia. Podczas fotografowania w plenerze, selfie najlepiej robić z samego rana i pod wieczór, (kiedy słońce położone jest dość nisko) a także w pochmurne dni. Przy ostrzejszym słońcu sprawdza się metoda doświetlania twarzy powierzchnią obiektu o neutralnej barwie, na którym odbijają się promienie. Jeżeli natomiast słońca jest zbyt mało, do zrobienia selfie wystarczy dość mocne światło sztuczne.

3. Trafny dobór tła

Jeżeli tło wykorzystane do zrobienia selfie będzie nieodpowiednio dobrane, całe zdjęcie może stracić na atrakcyjności. Zazwyczaj twarz nie wypełnia kadru w całości, więc warto poeksperymentować z otoczeniem. Jako tło autoportretu doskonale sprawdzają się budynki, ale rzadko które obiekty architektoniczne się do tego nadają. Idealnym tłem dla selfie mogą być również wszelkie otwarte przestrzenie. Dzięki odpowiednio dużej odległości, możliwe jest efektowne rozmycie poświaty za fotografowanym wizerunkiem. Tak wykonane ujęcie nie tylko świetnie wygląda, ale też jednoznacznie stawia twarz na pierwszym planie. Ciekawie wypadają również wnętrza, jeżeli są w jakiś sposób interesujące. Warto poszukiwać barwnych ścian oraz elementów nadających się do kreatywnego wykorzystania. Wiele zależy także od tematyki oraz okoliczności zdjęcia. Jeżeli selfie wykonywane jest w kontekście odwiedzanego miejsca, w kadrze warto pozostawić nieco więcej wolnej przestrzeni. Tło zawsze powinno współgrać z zamierzoną treścią. Nierzadko lepiej sprawdzi się neutralna, gładka ściana niż nijaki widok z okna.

4. Zastosowanie filtrów fotograficznych

Obecnie większość aplikacji do obsługi kamery w smartfonie pozwala na stosowanie różnych efektów fotograficznych. Nawet stosunkowo proste, wbudowane programy oferują użytkownikom możliwość bezpośredniego nakładania na rejestrowany obraz różnych dodatków, takich jak np.

  • filtry kolorystyczne,
  • filtry zniekształcające,
  • efekty specjalne,
  • winiety,
  • animacje,
  • inne elementy graficzne.

Nie wszystkie domyślne aplikacje aparatu wyposażane są w rozbudowane funkcje. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z darmowych i płatnych alternatyw. Wiele programów usprawniających obsługę aparatu posiada filtry specjalnie przystosowane do robienia selfie. Mowa przede wszystkim o funkcji poprawiania wyglądu twarzy, np. poprzez usuwanie zmarszczek, wygładzanie cery czy likwidowanie cieni pod oczami. Efekt ten przypomina nieco nałożenie mocnego makijażu, przez co nie zawsze jest naturalny. Większość opcji da się na szczęście regulować, więc można z nich swobodnie korzystać w razie potrzeby. Poza zwiększeniem możliwości wykonywania selfie, aplikacje fotograficzne pozwalają również na tworzenie GIF-ów, kolaży oraz zdjęć panoramicznych.

5. Wykorzystanie gadżetów i akcesoriów

Podstawową wadą przedniej kamery smartfona jest ograniczenie jej zasięgu. Na wykonywanym zdjęciu uwiecznić można tak naprawdę niewiele więcej, niż twarz. Bywa to kłopotliwe przy robieniu ujęć grupowych. Rozwiązaniem tego problemu jest teleskopowy wysięgnik do fotografowania, czyli tzw. selfie stick. Gadżet ten posiada specjalny uchwyt na telefon, dzięki czemu urządzenie można na nim stabilnie zamocować. Po rozłożeniu, kijek pozwala na dalsze odsunięcie smartfona, a tym samym objęcie obiektywem znacznie szerszej sceny. W sprzedaży znaleźć można selfie sticki sięgające maksymalnie nawet kilku metrów. Do codziennego użytku absolutnie wystarczy jednak mniejsze akcesorium, o całkowitej długości ok. 100 cm. Bardzo przydatnym gadżetem może być także dodatkowy obiektyw szerokokątny, mocowany do smartfona w formie odczepianego klipsa. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie nawet dwukrotnie większego kąta widzenia, co znacząco poszerza możliwości wbudowanej kamery. Wybierając obiektyw szerokokątny, warto postawić na model wystarczająco zaawansowany technologicznie, a zarazem wygodny i poręczny. Sprawdzi się w tym celu obiektyw do telefonu #CLIPPO, którego dodatkowym atutem jest zeszlifowana soczewka wysokiej jakości.

6. Postprodukcja i obróbka

Samo wykonanie selfie to zazwyczaj dopiero pierwszy etap. Aby jeszcze lepiej wypaść na zdjęciu, warto delikatnie je podrasować. Nawet doświadczeni, profesjonalni fotografowie poddają przygotowane na sesjach fotografie dość żmudnej postprodukcji. Obróbka zdjęć wykonywanych telefonem komórkowym jest oczywiście zajęciem znacznie bardziej amatorskim, ale obecnie daje bardzo duże możliwości. Warto przede wszystkim poprawić odrobinę kolory i podciągnąć kontrast, aby skorygować oświetlenie oraz usunąć ewentualne niedostatki wynikające z ograniczeń samego aparatu. Jeżeli podczas wykonywania zdjęcia nie został zaaplikowany żaden artystyczny efekt lub filtr, można to zrobić na etapie postprodukcji. Obróbkę przeprowadzić da się z pomocą odpowiedniej aplikacji mobilnej lub ręcznie, np. graficznym programem komputerowym. Drugie rozwiązanie jest bardziej profesjonalne, a także pozwala na manipulowanie praktycznie wszystkimi parametrami zdjęcia.

7. Świadoma publikacja

Zdjęcia typu selfie nie są zwykle robione po to, aby bezużytecznie zalegać na karcie pamięci. Najprostszym sposobem na publikację i zaprezentowanie interesującej fotografii całemu światu jest skorzystanie z możliwości oferowanych przez media społecznościowe. Do pochwalenia się ciekawymi zdjęciami z niedawno odwiedzanych miejsc jedynie najbliższym znajomym, zazwyczaj spokojnie wystarczy Facebook. Jeżeli jednak codzienna aktywność ma być dokumentowana w formie selfie z nieco większą częstotliwością, lepiej zdecydować się na założenie Instagrama. Serwis ten spełnia obecnie dla wielu ludzi funkcję publicznego, cyfrowego pamiętnika. Na swoich profilach użytkownicy prezentują zarówno najzwyklejsze, codzienne czynności, jak i kluczowe wydarzenia z życia. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Wystarczy chwycić za telefon i robić zdjęcia, a w miarę możliwości zadbać o rozbudowę wyposażenia i rozwijać swoje fotograficzne zdolności.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca