Sztuka

Wystawa Grafiki Artystycznej

Kolekcjonowanie grafiki artystycznej pozwala na wejście w posiadanie dzieła sztuki autorstwa uznanego twórcy za zaledwie kilka procent (a czasem nawet ułamek procenta) ceny obrazu tego samego twórcy. Roman Opałka jest najdroższym polskim artystą współczesnym, którego praca ustanowiła rekord sprzedaży na poziomie 2,3 miliona złotych. Jego grafiki będzie można kupić już od 6 tysięcy. 4 października będzie można nabyć także prace klasyków, m.in. Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego i Józefa Pankiewicza.

 

 

Prawdopodobnie żadna z dziedzin sztuk plastycznych nie posiada tak szerokiego spektrum technik wykonania, co grafika artystyczna. Jej specyfika związana z nieograniczonymi możliwościami twórczymi spowodowała, że nie tylko artyści chcą sprawdzać się w różnych technikach, ale też kolekcjonerzy sztuki chcą posiadać unikalne prace, niekoniecznie jedynie te tworzone na płótnach. Wystawa i aukcja Grafika Artystyczna stanowią jednocześnie okazję do zapoznania się ze sztuką artystów znanych głównie z malarstwa, ale także do zobaczenia prac artystów, którzy tworzyli tylko w niszowych technikach. Tym razem będzie można przyjrzeć się innej odsłonie twórczości znanych malarzy. Zaprezentowane zostaną prace m.in. Wilhelma Sasnala, jednego z najbardziej popularnych współcześnie żyjących artystów polskich, którego obrazy stale utrzymują się w czołówce najdroższych dzieł rodzimej sztuki współczesnej. Tymczasem prezentowane linoryty Sasnala można będzie mieć już za nieco ponad tysiąc złotych.

 

Roman Opałka, który lubował się w malarstwie monochromatycznym, w „sztuce czerni i bieli” (jak często nazywana jest grafika) osiągnął imponujące efekty. Jako wszechstronnie uzdolniony artysta podejmował i przedłużał swoje malarskie koncepcje w technikach graficznych. Na aukcji dostępne będą dwa kwasoryty Opałki: „Do słońca” i „333”, oba należą do cyklu „Opisywanie świata”, rozpoczętego w 1968 roku. Cykl ten przyniósł artyście uznanie w kraju i zagranicą, otrzymał za niego wiele nagród: Grand Prix VII Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1969), nagrodę Muzeum O’Hara na VII Światowym Biennale Grafiki w Tokio (1970) oraz nagrodę regulaminową na II Biennale Grafiki w Bradford (1970). Poza Opałką i Sasnalem na aukcji pojawią się prace kilkudziesięciu innych, prezentujących bardzo zróżnicowane style, twórców współczesnych, np. Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Victora Vasarel’y i Ryszarda Winiarskiego.

 

Na aukcji będzie można kupić także grafiki artystyczne, które tworzyli mistrzowie sztuki dawnej. Mojżesz Kisling to najbardziej ceniony dziś polski przedstawiciel École de Paris, jego prace – nawet te najdroższe – sprzedają się na pniu. Kolorowe litografie artysty będzie można kupić już od 4 tys. złotych. Wśród kilkudziesięciu pozostałych artystów znaleźli się m.in. Leon Wyczółkowski, Jan Stanisławski, Józef Pankiewicz i Zofia Stryjeńska.

 

Aukcja Grafika Artystyczna: 4 października 2018, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Wystawa Grafika Artystyczna: 24 września – 4 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

https://desa.pl/pl/auctions/493/grafika-artystyczna-4-pazdziernika-2018-godz-19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca