Sztuka

Czy fotografia ślubna może być sztuką?

Fotografia długi czas nie była traktowana jako dziedzina sztuki i nie wpuszczano jej do galerii sztuk czy muzeów. Szczęśliwie czasy się zmieniły i jest ona traktowana na równi z malarstwem, literaturą czy muzyką.Jednakże czy fotografię ślubną możemy nazwać artystyczną? Czy ona też stała się już sztuką?

Fotografia, niezależnie od typu zawsze związana jest z emocjami, bez których trudno byłoby jej istnieć. Fotografowie czerpią ze procesu wykonywania fotografii oraz swoich dzieł niesamowitą przyjemność, którą mogą zrozumieć tylko inni artyści. Czy fotografia ślubna może być sztuką? Fotografia zawsze jest sztuką, choć nie w takim tego słowa znaczeniu, jak mogliby to rozumieć specjaliści od dziedzictwa. Fotografia bardzo późno weszła do muzeów oraz galerii sztuk pięknych i przez długi czas nie była w ogóle traktowana jako dziedzina sztuki.

Fotografia to rysowanie za pomocą światła, to sztuka niebanalna - to nie tylko dokumentowanie chwili, ale przede wszystkim przedstawienie jej w odpowiedni, subiektywny sposób.

Artystyczne zdjęcia ślubne

Dzisiaj zauważa się tendencję do podziału fotografów na dwa typy - na tych, którzy twierdzą, iż wykonują naturalny reportaż ślubny, bez kreowania sceny i bez dużej ingerencji programów do obróbki fotografii oraz na tych, którzy od podstaw tworzą kompozycje i ustawienie modeli a czasem również wspomagają się programami do edycji zdjęć. Jedni nie do końca rozumieją drugich, ale każdy znajduje osoby, które zafascynowane są efektami ich pracy dokładnie tak, jak oni sami.

Czego potrzebujesz, by wykonać efektowne, ale wyważone artystyczne zdjęcia ślubne?

  • Odpowiedni sprzęt – ogniskowa oraz przysłona obiektywu ma decydujący wpływ na ostateczny efekt powstały na zdjęciu,
  • Wiedza i doświadczenie - im więcej wykonanych zdjęć oraz przeczytanych poradników, im większa wiedza z historii fotografii i liczba przejrzanych albumów klasyków fotografii, tym większe prawdopodobieństwo wykonania zdjęcia nie tylko zgodnego z zasadami i założeniami. To również możliwość zauważenia własnych błędów i ich poprawy, w celu wykonania zdjęcia idealnego.
  • Akcesoria fotograficzne - dodatkowe elementy, które wpływają na ostateczny efekt. Chodzi tutaj zarówno o sprzęt, taki jak lampy czy blendy, jak również o rekwizyty do sesji zdjęciowych czy tzw. „przeszkadzajki” (pryzmaty, lustra, barwne folie etc.)
  • Samokrytyka - najważniejszy i najtrudniejszy aspekt, bowiem spojrzenie na swoje dzieła nie tylko w różowych okularach to klucz do sukcesu,
  • Autorska obróbka - to tutaj można dokonać zwieńczenia dzieła bądź je po prostu zniszczyć. Ostateczny sznyt jaki nadaje się fotografii w cyfrowej ciemni jest znakiem rozpoznawczym danego artysty.
  • To coś – czyli talent, dar, oko. Coś niepowtarzalnego cechujące każdego dobrego artystę.

Oczywiście ideał to tutaj pojęcie bardzo względne - nie należy zapominać, że dobre artystyczne zdjęcie to zawsze ocena subiektywna. Każdy ma nieco inny gust, a w przypadku zdjęć artystycznych tolerancja jest znacznie większa.

Wykonywanie fotografii jest sztuką - nie sztuką jest bowiem wyłącznie uwiecznić obiekt, ale zrobić to tak, aby niosły one przekaz. Sztuka jest tutaj jednak rozumiana bardziej jako umiejętność, bo jak mówi definicja - sztuka to nie tylko dziedzina działalności twórczej, która wyróżniania jest z uwagi na wartości etyczne jakie reprezentuje. To przede wszystkim umiejętność, która wymaga ogromnego talentu i czyn dokonany dzięki umiejętności.

Zwolenników nazywania fotografii ślubnej dziedziną sztuki znajdziemy prawdopodobnie tyle co osób twierdzących, że jest to niższa forma fotografii. Patrząc jednak na prace wybitnych fotografów ślubnych można zachwycić się treścią, emocją czy momentem jakie zostały zapisane na zdjęciu ślubnym – a to chyba jednak możemy nazwać sztuką.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Dawid Mitoraj Fotografia Ślubna
Dawid Mitoraj Fotografia Ślubna 12 marca 2019, 15:34
o tak, naturalne i piękne zdjęcia ślubne, my takie tworzymy jeśli chcesz zobaczyć to sprawdź www.dawidmitoraj.pl Fotografia Ślubna Kraków
Lukasz
Lukasz 4 listopada 2020, 22:04
Bardzo dobry artykuł.
Oliwia
Oliwia 14 kwietnia 2023, 12:02
A tak z ciekawości, zobaczcie na te zdjęcia: www.sercemwidziane.com/portfolio/zdjecia-noworodko… czy to jest sztuka czy kicz? Kto o tym decyduje co jest piękne a co nie?
przysłano: 17 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca