Sztuka

Aukcja Polonica, Militaria, Batalistyka

Historia walki o niepodległą Polskę zaklęta w unikalnych przedmiotach i dziełach sztuki zostanie odtworzona podczas wystawy i aukcji Polonica, Militaria, Batalistyka już 30 października. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zaprezentowane zostanie ponad 170 osobliwych i unikatowych obiektów sztuki wojennej i historycznej, wśród nich m.in. oryginalne, XVII-wieczne militaria z okresu wielkich wojen Rzeczypospolitej: kolczuga, napierśnik czy siodło. 

 

Powstania narodowe i wojny, wielcy ojcowie niepodległej Polski, jak Marszałek Piłsudski, Legiony i słynna husaria – o dawnych dziejach Rzeczypospolitej z perspektywy pól bitewnych opowiedzą obiekty zgromadzone pod wspólnym szyldem Polonica, Militaria, Batalistyka. Wśród unikatów znajdą się m.in. napierśnik husarski pochodzący z okresu wielkiej świetności polskiego oręża, z czasów XVII-wiecznych wojen i szabla oficerska z okresu międzywojnia stworzona w Fabryce Broni Siecznej Gabriela Borowskiego w Warszawie. Według opinii rotmistrza Tadeusza Wielogórskiego szabla należała do pułkownika Stanisława Sosabowskiego, późniejszego generała brygady, organizatora i dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która walczyła w bitwie o Arnhem. 

Ponadto warto wyróżnić obiekty rękodzieła artystycznego, które nie należą do kategorii broni, ale też odnoszą się do historii walk o wolną Polskę. Będzie można zobaczyć m.in. rzadko spotykaną, legendarną wazę nieborowską z podobiznami Leszka Czarnego i Stefana Batorego. Waza projektu Sławomira Celińskiego pochodzi z okresu między 1882 a 1885 rokiem. Fabrykę Fajansów Artystycznych i Kafli Piecowych w Nieborowie założył książę Michał Piotr Radziwiłł w 1881 roku. Inspiracją dla powstających wyrobów były formy dekoracyjne dawnych wytwórni włoskich, francuskich i holenderskich. Sięgano do motywów narodowych i patriotycznych, odwołujących się do historii Polski, lokalnego pejzażu i życia codziennego. Manufaktura w Nieborowie stanowiła ewenement, jeśli chodzi o europejskie wytwórnie ceramiki doby historyzmu. 

 

Wystawę uświetni również wielkie malarstwo batalistyczne w wykonaniu najważniejszych mistrzów sztuki polskiej tego rodzaju – Juliusza i Wojciecha Kossaków. Nie zabraknie Marszałka Piłsudskiego, który pojawi się pod postacią upamiętniającej wodza figurki, powstałej w Zakładzie Artystycznym Wyrobów z Brązu i Metali Saturnina Rosmańskiego, jednej z najlepszych warszawskich firm brązowniczych okresu międzywojennego. 


Aukcja Polonica, Militaria, Batalistyka: 30 października godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Wystawa Polonica, Militaria, Batalistyka:  24-30 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
https://desa.pl/pl/auctions/500/polonica-militaria-batalistyka-30-pazdziernika-2018-godz-19 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca