Sztuka

Aukcja Art Outlet. Sztuka Współczesna

Eklektyzm i różnorodność – to hasła towarzyszące aukcji ART OUTLET: Sztuka Współczesna, która odbędzie się już 25 października. Zarówno spektrum stylistyczne, jak i cenowe jest tak szerokie, że zadowoli każdego początkującego, a także doświadczonego kolekcjonera sztuki. Wśród prezentowanych prac znajdą się dzieła czołowych polskich artystów m.in. Jerzego Dudy-Gracza, Erny Rosenstein, Leona Tarasewicza i Henryka Stażewskiego.

Tuż przed aukcją, 24 października w Centrum Pompidou w Paryżu zostanie otwarta znacząca wystawa poświęcona sztuce polskich twórców awangardy. To może oznaczać zwrócenie oczu sporej części świata sztuki w kierunku polskich artystów  awangardowych.  Nie tylko Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego, ale też m.in. Henryka Stażewskiego. Fakt, że polska sztuka awangardowa jest coraz bardziej rozpoznawalna za granicą powoduje nie tylko wzrost zainteresowania kolekcjonerów, ale także wzrost wartości samych prac. To zatem najlepszy moment na inwestycję w klasyków sztuki powojennej. Ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę na artystów takich, jak Maria Anto, czy Jerzy Mierzejewski. Oboje odnieśli sukces za granicą, w Polsce wciąż pozostają niedowartościowani, choć i to zaczyna się zmieniać, a ich popularność rośnie.

Na aukcji znajdzie się praca „Nr 83” Henryka Stażewskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych twórców na polu abstrakcji geometrycznej. Twórca utrzymywał kontakty m.in. z Pietem Mondrianem i Kazimierzem Malewiczem, artystami światowej sławy i klasy. Styl Stażewskiego jest rozpoznawalny na całym świecie. Jego kompozycje zawierają geometryczne, elementarne kształty, co wynikało bezpośrednio z przeświadczenia, że sztuka powinna mieć obiektywny, uniwersalny charakter.

Różnorodność aukcji ART OUTLET: Sztuka Współczesna to również prezentowanie obok znanych artystów i tych o niepodważalnej już roli w historii sztuki, prac artystów, którzy nie mają jeszcze wyrobionej pozycji, byli do tej pory pomijani lub pozostają jeszcze nieodkryci. Warto wyróżnić tutaj Jerzego Mierzejewskiego. Artysta zapisał się w historii „łódzkiej filmówki” jako wykładowca takich znakomitości, jak Andrzej Wajda, czy Krzysztof Zanussi. Mierzejewski wykładał w latach 60. plastykę na łódzkiej uczelni. Jego twórczość, plastyczna wrażliwość i charyzma, wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się stylu filmowego największych twórców polskiej szkoły filmowej. 

Na aukcji ponadto pojawią się dzieła kilkudziesięciu znanych artystów, m.in.: Jerzy Duda-Gracz, Erna Rosenstein, Ryszard Winiarski, Leon Tarasewicz i Rafał Olbiński. Aukcja ART OUTLET daje możliwość odkrycia ciekawych, zapomnianych artystów na nowo. 

Aukcja ART OUTLET: Sztuka Współczesna, 25 października 2018, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 16-25 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: 
https://desa.pl/pl/auctions/499/art-outlet-sztuka-wspolczesna-25-pazdziernika-2018-godz-19 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca