Sztuka

Aukcja Fotografia Kolekcjonerska

Zjawiskowa fotografia nagiej Marylin Monroe ze słynnej sesji „Red Velvet” autorstwa Toma Kelley czy absolutnie kultowe zdjęcie Salvadora Dali unoszącego się w powietrzu autorstwa Phillippe'a Halsmana. Z drugiej strony słynne zdjęcia przedstawicieli artystycznej awangardy, m.in. fotomontaż Ewy Partum z serii „Samoidentyfikacja”, dzięki któremu artystka zyskała rozgłos. Złożona z 272 wybitnych zdjęć wystawa Fotografia Kolekcjonerska rozpocznie się już 5 listopada. Wszystkie prace będzie można kupić na aukcjach dziesięć dni później.

 

Tim Hawkins, fotoreporter „Playboya”, mówił o zdjęciu z sesji „Red Velvet”: „Jedno z takich zdjęć, stworzonych w 1949 roku, pokazało młodą aktorkę ponętnie pozującą, zupełnie nagą, na tle czerwonego aksamitu. Obraz, w tamtym czasie szokujący – obraz czystego seksapilu – był jednak również wyrazem gustu i wyrafinowania. Fotograf Tom Kelley senior nie mógł wiedzieć, że zdjęcie stanie się historią i pomoże zdefiniować seksualność przez całe pokolenie. Aktorka nazywała się Marilyn Monroe.” Legendarne zdjęcie zapisało się w zbiorowej pamięci społecznej należącej nie do jednego, a do wielu pokoleń. Dziś istnieje już nie jako szokująca nagością fotografia, ale jako kultowy symbol obyczajowej rewolucji.

 

Jednym z najbardziej znanych fotografów Marilyn Monroe był także Phillippe Halsman – to przed obiektywem jego aparatu stawały największe ówcześnie gwiazdy ekranu, muzyki, mody czy polityki. Na aukcji pojawi się prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna z prac fotografa – „Dali Atomicus”. Salvadora Dalego Halsman poznał w Paryżu w latach 30. Artyści współpracowali ze sobą przez 37 lat, łączyła ich też serdeczna przyjaźń. Dla osiągnięcia efektu lewitacji cienkimi drucikami podwieszono sztalugę i krzesło. Żona Halsmana oraz jego córka dołożyły wszelkich starań, aby osiągnąć magiczny efekt, w chwili, gdy artysta wybijał się powietrze one podrzucały koty oraz rozlewały wiadro wody. Zabiegi te powtarzano aż 28 razy. Końcowy efekt wygląda jak scena z płótna samego Dalego. W katalogu „Sławy. Gwiazdy. Osobowości” znalazły się również wizerunki m.in. Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Jane Birkin, Diane Lane, Al Pacino, a także gwiazd mody i muzyki w tym zmarłej w tym roku Olgi Jackowskiej.

 

Aukcję fotografii gwiazd poprzedzi licytacja klasyków fotografii i przedstawicieli awangardy artystycznej. Uwagę kolekcjonerów z pewnością zwróci krajobraz Wyoming w obiektywie samego Elliotta Erwitta uznawanego za ikonę współczesnej fotografii. Wyoming kojarzone jest również jako symbol walki o równouprawnienie. To w tym stanie pojawiły się pierwsze kobiety w polityce w Stanach Zjednoczonych. Na rodzimym gruncie ikoną walki o miejsce kobiet w sztuce i społeczeństwie jest Ewa Partum. Pod młotek trafi jeden z jej fotomontaży z cyklu „Samoidentyfikacja” (1980-2010), który pozostaje ważnym głosem w dyskusji dotyczącej praw kobiet, nie tylko w PRL-u, ale we wszystkich krajach zza żelaznej kurtyny, toczącej się po dziś dzień. W realizacji artystki historycy sztuki dostrzegali nawiązanie do tradycji awangardowego fotomontażu, w którym forma przede wszystkim pozostawała ważnym środkiem do unaocznienia istotnego politycznego przekazu. Na aukcji pojawi się również praca Witkacego pozostającego autorem najdroższej sprzedanej polskiej fotografii, jedna z heliografik Zdzisława Beksińskiego oraz fotografie Jerzego Lewczyńskiego.


Aukcja Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna: 15 listopada 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Aukcja Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości: 15 listopada 2018, godz. 20, Dom Aukcyjny DESA

Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 5-15 listopada 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Więcej informacji o aukcji Fotografia Kolekcjonerska oraz katalogi aukcyjne w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:

 

https://desa.pl/pl/auctions/502/fotografia-kolekcjonerska-klasyka-i-awangarda-artystyczna-15-listopada-2018-godz-19

 

https://desa.pl/pl/auctions/520/fotografia-kolekcjonerska-slawy-gwiazdy-osobowosci-15-listopada-2018-godz-20 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca