Sztuka

Aukcja Młoda Sztuka

Jazz, dżungla i feeria barw – to tylko niektóre motywy, choć najwyrazistsze, jakie będzie można spotkać w twórczości młodych polskich artystów pokazujących swoje prace na aukcji Młoda Sztuka 20 listopada. Twórcy zaprezentują odważne podejście do formy i kolorystyki – od energetycznych, żywiołowych abstrakcji po minimalistyczną redukcję obrazu. 

Wśród najbardziej intrygujących artystów warto wyróżnić Kamila Jakóbczaka. W jego pracach pojawiają się fantazyjnie uwikłane zwoje motywów florystycznych, na tle których wyłaniają się wyraziste postaci. Tym razem bohaterką obrazu jest kobieta, usytuowana centralnie, otoczona bujną roślinnością nieznanych nam gatunków kwiatów. Natura ukazana w obrazie jest jakby poddana filtrom odpowiadającym nowoczesnej technologii – wyidealizowana, nieskazitelna, o jasno określonej formie i hipnotyzującej, intensywnej barwie. Młody malarz jest samoukiem. Od 2008 roku intensywnie doskonali swój warsztat artystyczny, podążając w kierunku surrealizmu oraz motywów fantastycznych. 

Po motywy florystyczne i roślinne sięgają również Katarzyna Kukla i Agnieszka Zabrodzka. Pierwsza tworzy hybrydalne obrazy złożone z pozornie niepasujących do siebie elementów, co w rezultacie składa się na wielowymiarową, dekoracyjną kompozycję. Druga  konsekwentnie kreuje swoją wizję odległych od cywilizacji zakątków, utrzymując całość w dotychczas rozpoznawalnej dla niej stylistyce.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na tryptyk Jazz Session w wykonaniu Marcina Gregorczuka. Prace tego, zyskującego wciąż na popularności, samouka cechują intensywne barwy, kontrasty oraz przyjazna tematyka. Takiego rodzaju połączenie wytwarza niezwykle pozytywną energię wokół jego twórczości. Malarz pełnymi garściami czerpie inspiracje ze sztuki street artu. Bazą do powstania każdego obrazu jest mocny, czarny kontur zarysowujący elementy kompozycji.

Po motywy geometryczne w swoich abstrakcjach z kolei sięgają Paulina Walas i Anna Osiecka. Walas zaprezentuje kompozycję utrzymaną w chłodnej tonacji, stworzoną ponadto w rzadko obecnie stosowanej technice tempery jajecznej na płótnie. Osiecka natomiast, po sukcesie wystawienniczym w Los Angeles, powróci z surową, zgeometryzowaną kompozycją inspirowaną nurtem op-artu. 

Minimalistycznym akcentem wystawy będzie praca Andrzeja Sobiepana, która jest realizacją przestrzenną o zredukowanej kolorystyce, składającą się z różnorodnie osadzonych płatów o organicznej formie. 

Wśród znanych i cenionych artystów na listopadowej edycji składającej się z 72 prac nie zabraknie m.in. Alicji Kappy, Ilony Herc, Mirelli Stern, Łukasza Bilińskiego, czy Adama Wątora. Cena wywoławcza każdej z prac to 1000 zł.
Aukcja Młoda Sztuka: 20 listopada 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 13-20 listopada 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o aukcji Młoda Sztuka oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
https://desa.pl/pl/auctions/503/mloda-sztuka-20-listopada-2018-godz-19 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca