![]() |
Obrazy szukają domu! XXX Aukcja Nowej Sztuki w Art in House22 lutego 2019 |
![]() |
Średniowieczne baśnie - wernisaż malarstwa Malwiny de Brade19 stycznia 2019–9 lutego 2019 |
![]() |
Nowy obraz na nowy rok. XXIX Aukcja Nowej Sztuki w Art in House18 stycznia 2019 |
Oglądając pokazy magii, na chwilę zapominamy o logicznym rozumowaniu i poddajemy się złudzeniu – chcąc, aby trwało jak najdłużej. Ale sama „wiara” przecież nie wystarczy do tego, by widz przez długie godziny po spektaklu zastanawiał się, jak iluzjonista dokonał swoistego cudu na scenie, czyż nie? Dlatego najlepsi magicy przez lata dopracowują każdy szczegół swojego przedstawienia i… dobrze pilnują swoich sekretów. Możemy jednak zajrzeć na chwilę za zasłonę i przyjrzeć się bliżej temu, jak działają magiczne sztuczki.
Przedstawienie dobrego iluzjonisty może przybrać rozmaite kształty. Z jednej strony, może być kameralnym występem, w trakcie którego magik wykonuje tzw. iluzje close-up, a więc „na zbliżeniu”. Wówczas widzowie znajdują się niemal w bezpośrednim kontakcie z artystą, a on, na ich oczach (a czasem nawet dłoniach) wykonuje triki. Specjalistą w tej odmianie iluzji jest choćby Just Edi Show – znany m.in. z show TVN-u „Mam Talent!”. Przedmioty – często „pożyczone” od widzów – znikają, pojawiają się, przeobrażają, a zachwytom nie ma końca!
Z drugiej strony, iluzja może zamienić się w spektakl estradowy z wielkim rozmachem. Taki, w trakcie którego znikają i pojawiają się naprawdę duże przedmioty, a czasoprzestrzeń zdaje się zakrzywiać. Takie występy wykonuje m.in. inny znany z telewizyjnego talent-show magik – Czarek Czaruje i wielu innych.
Triki sceniczne można podzielić na trzy kategorie:
Choć podstawowych magicznych sztuczek z całą pewnością może nauczyć się niemal każdy, aby wykonać show, które wprawi widzów w osłupienie, potrzeba czegoś więcej. Czego? Przede wszystkim – talentu i kreatywności. Po drugie niezbędne są umiejętności aktorskie oraz szeroko pojęty talent sceniczny. Iluzjonista swoją osobowością odwraca uwagę widza i zwiększa wiarygodność swoich trików. Po trzecie zaś potrzebne są długie lata praktyki, bo w iluzji liczy się każdy szczegół i precyzyjna realizacja zamierzonego planu.
Właśnie dlatego warto porwać się iluzji, ale i pamiętać, jak wiele wysiłku i serca musi włożyć artysta w to, by jego magia była wiarygodna i budziła emocje.
lub tradycyjnie |