Sztuka

Czy patrzysz uważnie? Na czym polega sztuka iluzji?

Od czasu do czasu każdy z nas lubi być trochę oszukany. Oczywiście nie podczas negocjacji biznesowych czy w „prawdziwym życiu”. Gdy jednak wybierasz się na magiczne show, poddajesz się iluzji – zwłaszcza jeśli artysta, który ją wykonuje jest wiarygodny i dokładnie wie, jak wywołać zachwyt i szeroki uśmiech na Twojej twarzy. Na czym polega sztuka iluzji? Zobacz!

Oglądając pokazy magii, na chwilę zapominamy o logicznym rozumowaniu i poddajemy się złudzeniu – chcąc, aby trwało jak najdłużej. Ale sama „wiara” przecież nie wystarczy do tego, by widz przez długie godziny po spektaklu zastanawiał się, jak iluzjonista dokonał swoistego cudu na scenie, czyż nie? Dlatego najlepsi magicy przez lata dopracowują każdy szczegół swojego przedstawienia i… dobrze pilnują swoich sekretów. Możemy jednak zajrzeć na chwilę za zasłonę i przyjrzeć się bliżej temu, jak działają magiczne sztuczki.

Sztuka iluzji niejedno ma imię

Przedstawienie dobrego iluzjonisty może przybrać rozmaite kształty. Z jednej strony, może być kameralnym występem, w trakcie którego magik wykonuje tzw. iluzje close-up, a więc „na zbliżeniu”. Wówczas widzowie znajdują się niemal w bezpośrednim kontakcie z artystą, a on, na ich oczach (a czasem nawet dłoniach) wykonuje triki. Specjalistą w tej odmianie iluzji jest choćby Just Edi Show – znany m.in. z show TVN-u „Mam Talent!”. Przedmioty – często „pożyczone” od widzów – znikają, pojawiają się, przeobrażają, a zachwytom nie ma końca!

Z drugiej strony, iluzja może zamienić się w spektakl estradowy z wielkim rozmachem. Taki, w trakcie którego znikają i pojawiają się naprawdę duże przedmioty, a czasoprzestrzeń zdaje się zakrzywiać. Takie występy wykonuje m.in. inny znany z telewizyjnego talent-show magik – Czarek Czaruje i wielu innych.

Rodzaje tricków scenicznych

Triki sceniczne można podzielić na trzy kategorie:

  • zręcznościowe – to te wykonywane przede wszystkim przy pomocy palców dłoni czy delikatne, niemal niezauważalne ruchy ciała; wymagają one od iluzjonisty nie tylko precyzji poruszania się i zwinności, ale i doskonałej gry aktorskiej, bo wykonywane są najczęściej w ramach iluzji close-up,
  • rekwizytowe – często bardziej spektakularne (z kultowym „przepiłowaniem kobiety na pół” na czele), podczas których wykorzystuje się nierzadko zaawansowane technologicznie konstrukcje pozwalające magii „zadziać się”,
  • mentalne – to te, w których widz jest przekonywany, iż iluzjonista np. umie czytać w jego myślach i „odgadnąć” wybraną przez niego kartę czy numer; opierają się zarówno na zręczności artysty, jak i bardzo często na prawach matematyki.

Czego potrzeba, by iluzja się udała?

Choć podstawowych magicznych sztuczek z całą pewnością może nauczyć się niemal każdy, aby wykonać show, które wprawi widzów w osłupienie, potrzeba czegoś więcej. Czego? Przede wszystkim – talentu i kreatywności. Po drugie niezbędne są umiejętności aktorskie oraz szeroko pojęty talent sceniczny. Iluzjonista swoją osobowością odwraca uwagę widza i zwiększa wiarygodność swoich trików. Po trzecie zaś potrzebne są długie lata praktyki, bo w iluzji liczy się każdy szczegół i precyzyjna realizacja zamierzonego planu.

Właśnie dlatego warto porwać się iluzji, ale i pamiętać, jak wiele wysiłku i serca musi włożyć artysta w to, by jego magia była wiarygodna i budziła emocje.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca