Sztuka

Spotkanie o projektowaniu pamiątek

Czy wyprodukowany w Chinach kiczowaty przedmiot z plastiku może skutecznie przywołać miłe wspomnienia z podróży? Muzeum Tatrzańskie odpowiada na to pytanie negatywnie i organizuje konkurs na zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego. W Warszawie zaś inicjuje dyskusję o tym, jaka powinna być idealna pamiątka. W spotkaniu, które odbędzie się we wtorek 3 września w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury wezmą udział designer, kurator i jeden z jurorów konkursu, Tomasz Rygalik oraz Magdalena Kochanowska, projektantka, wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i teoretyczka designu. Rozmowę poprowadzi Kamil Białas – redaktor naczelny whiteMAD.

 

Wszyscy dziś nadają ogromne znaczenie przestrzeni, w której żyją, a powszechność Instagrama wręcz wymusza otaczanie się ładnymi przedmiotami. Dbałość o detal, lokalne pochodzenie i transparentność procesów produkcji coraz częściej stają się podstawą wyborów konsumenckich. Tym bardziej dziwi więc fakt, że w sklepach i na stoiskach dla turystów królują rzeczy, których wygląd może być nośnikiem jedynie najgorszych wspomnień, a jakość wykonania gwarantuje jednorazowość użycia. Walkę o zmianę tej sytuacji podejmuje Muzeum Tatrzańskie organizując konkurs dla designerów, w którym mogą zaproponować swoją wizję idealnej pamiątki z Zakopanego. Dyskusję na temat tego, jaka ona powinna być, przenoszą także w inne miasta Polski. Najbliższe spotkanie organizowane przez inicjatora konkursu odbędzie się 3 września w Warszawie. O pamiątce jako kodzie identyfikacyjnym, dzięki któremu można utożsamiać przedmiot z miejscem, czasem i wspomnieniami porozmawiają Tomasz Rygalik, Magdalena Kochanowska, Katarzyna Para z Muzeum Tatrzańskiego oraz Kamil Białas. 

 

Organizowany przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem konkurs na zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego jest skierowany do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki. To oni mają szansę stworzyć oficjalną, oryginalną i dobrze zaprojektowaną pamiątkę z Zakopanego. Taką, która nawiąże do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody. Zgłoszenia konkursowe można nadsyłać do 3 października 2019 roku. Szanse mają zarówno półamatorzy zafascynowani dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Podhala, studenci, jak i doświadczeni designerzy oraz studia projektowe. Zgłoszenia konkursowe oceni jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa i Anna Wende-Surmiak. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. 

 

Spotkanie z Tomaszem Rygalikiem i Magdaleną Kochanowską, 3 września 2019 r., godz. 18:00, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, prowadzenie Kamil Białas

 

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu wraz z regulaminem znajdują się na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl/konkurs-pamiatka-z-zakopanego/

 

Organizator: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

 

Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

 

Patroni medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Print Control, WhiteMAD, WATRA Podhalański Serwis Informacyjny, Infogram.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca