Sztuka

Grafika Artystyczna

Prace Cieślewicza wystawiane były m.in. w MoMA w Nowym Jorku czy Centrum Pompidou w Paryżu. Współpracował z najważniejszymi magazynami modowymi – Vogue” i Elle”, którego był dyrektorem artystycznym, narzucając mu własną wizję graficzną. Do innych, najwybitniejszych dzieł artysty, należą m.in. cykl fotomontaży Monstra z 1969 roku czy plakaty m.in. do filmu Alfreda Hitchcocka „Zawrót głowy”. Cieślewicz projektując swoje prace wykorzystywał szereg środków artystycznych. Inspirował się zarówno dziełami dawnych mistrzów, jak i dokonaniami popkultury. W późniejszym okresie duży wpływ na jego twórczość wywarły dokonania konstruktywicznej awangardy rosyjskiej lat 20. XX wieku. Jedna z prac Cieślewicza, prezentowana na wystawie, utrzymana jest w prowokacyjnym stylu. Grafika mimo erotycznego kontekstu, dzięki wyczuciu smaku i doskonałej technice warsztatu, prezentuje najwyższą formę artystyczną. 

 

Niezwykle intrygująca i osobista jest z kolei twórczość Józefa Gielniaka. Artysta niemal 20 lat spędził w sanatorium Bukowiec, gdzie leczył się na gruźlicę. To właśnie miejsce i jego otoczenie były też najczęstszymi motywami prac Gielniaka. Mimo, że nie pozostawił po sobie wielu dzieł, zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich grafików. Tworzył głównie w technice linorytu. Krytycy sztuki twórczość Gielniaka nazwali zjawiskiem unikatowym w skali światowej. Artysta inspirował się Malczewskim, ale też Boschem czy van Goghiem. Jego prace wystawiane były m.in. w Wiedniu i Florencji. W DESA Unicum zobaczyć będzie można dzieło „Improvisation - lucubration, humorous and fanciful” z 1963 roku.

 

Wyjątkowa jest również grafika Tomasza Sętowskiego „Zegarmistrz świata”. To praca utrzymana w nurcie nazywanym realizmem magicznym. Artysta od 1998 roku jest obecny na rynku amerykańskim. Jego prace prezentowane są w nowojorskiej CFM Gallery obok płócien Salvadora Dali, Leonor Fini czy Michaela Parkesa. Twórczość Sętowskiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Jego obrazy, rysunki oraz rzeźby prezentowane są w dwóch albumach Teatr Magiczny” oraz Muzeum Wyobraźni”. Wielokrotnie zdobiły też okładki książek, gazet i plakatów.

 

Na wystawie pojawią się również prace m.in. Ewy Kuryluk, Jana Lebensteina czy Edwarda Dwurnika. 1 października zostaną zlicytowane.

 

Wystawa Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 20 września 1 października 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna: 1 października 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa


 

https://desa.pl/pl/auctions/681/grafika-artystyczna-sztuka-wspolczesna-pierwsze-obiekty-1-pazdziernika-2019-godz-19


 


przysłano: 24 września 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca