Sztuka

Sztuka Pomagania - aukcja wspierająca młodych twórców

 

Na skutek wybuchu pandemii COVID-19 młodzi twórcy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji ekonomicznej. Wiele artystek i artystów straciło możliwość realizacji projektów, a tym samym źródła utrzymania. Dlatego Fundacja Razem Pamoja oraz DESA Unicum organizują aukcję charytatywną na rzecz młodych twórców Sztuka Pomagania”, która odbędzie się już 25 maja. Wylicytować można będzie prace najwybitniejszych współczesnych artystów. Nadchodząca aukcja to więc okazja do wsparcia młodych twórców oraz nabycia wyjątkowych dzieł sztuki.

Celem aukcji jest zgromadzenie środków, które dadzą młodym twórcom możliwość działania w nowych realiach. Artystom przyznane zostaną stypendia finansowe, które pozwolą im kontynuować działalność artystyczną, ale również szukać nowych form działania w czasach kryzysu. Ilość przyznanych stypendiów uzależniona będzie od wyniku aukcji. Pod młotek pójdzie blisko 90 wyjątkowych dzieł sztuki współczesnej. Wylicytować można będzie prace uznanych twórców sztuki takich jak Wojciech Fangor, Paulina Ołowska, Aleksander Kobzdej, Zbigniew Libera czy Ewa Partum. 

Wiara w sztukę, która może zmieniać świat jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich artystycznych działań Pauliny Ołowskiej. Prezentowana na aukcji praca powstała w okresie inspiracji artystki sztuką i kulturą lat 60. i 70. Ołowska nawiązuje w niej do estetyki  miesięcznika młodej polskiej inteligencji Ty i Ja". Magazyn ten lansował pozytywną wizję przyszłości, był atrakcyjny wizualnie i korzystał z przedruków z prasy zachodniej. Prezentowany obraz  przedstawia młodą kobietę na chwilę przed wyruszeniem w podróż. Na wpół spakowana walizka stawia dziewczynę przed wyborem. Jego dokonanie daje zaś obietnicę przygody, nowego doświadczenia i pozytywnej zmiany. Paulina Ołowska została uznana przez magazyn New York Times" za jedną z najbardziej wpływowych artystek na świecie. Swoją twórczość pokazywała w galeriach w m.in. w Nowym Jorku, San Francisco, Amsterdamie, Paryżu i Londynie. Jej prac na polskim rynku pojawia się bardzo niewiele.

 

 

Z kolei krytycznym komentarzem do rzeczywistości społecznej jest praca Śmierć Patrioty” Zbigniewa Libery. Artysta prawdopodobnie odwołuje się w niej do przedstawień znanych z ikonografii sztuki sakralnej takich jak zdjęcie z krzyża czy złożenie do grobu. Nagie postacie kobiece Libera uchwycił w niejednoznacznych gestach. Widz nie jest pewien, czy patrzy na tajemniczy rytuał, czy może na akt przemocy. W kadrze widoczny jest także fragment postaci samego Libery, który dokumentuje rozgrywającą się akcję na telefonie komórkowym. Kolejnym niezwykłym obiektem prezentowanym na aukcji jest praca Marty Antoniak. Artystka stopione przedmioty traktuje jak farbę malarską. Właśnie z nich tworzy wielobarwne, deliryczne wręcz kolaże kształtów, kolorów i faktur. Wszystkie elementy jej prac wydają nam się znajome, jednak Antoniak umieszcza je w zupełnie nowym kontekście. Topiąc, deformując i łącząc ze sobą banalne przedmioty wykracza poza przypisany im kontekst i funkcję. Stają się one symbolami rozkładu, przesytu konsumpcjonizmem i zbędnej nadprodukcji. Podczas majowej aukcji pod młotek pójdzie jej kompozycja  Obiad” z  serii Plastikowe gardło”. Twórczość Marty Antoniak prezentowana była na licznych wystawach zbiorowych m.in. w Nairobi, Amsterdamie, Pradze i Berlinie.

 

 

Licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcję 25 maja za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

 

https://desa.pl/pl/aukcje/pamoja-2020/

 

 

od: 25 maja 2020, 11:00
do: 25 maja 2020, 19:00 DESA Unicum
Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca