Sztuka

Art Outlet. Sztuka Dawna

 

Niezwykle osobiste i emocjonalne dzieło Jacka Malczewskiego. Obraz, na którym uwiecznił wyjątkową relację ze swoim przyjacielem, który towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia, zobaczyć można na wystawie „Art Outlet. Sztuka Dawna”. Pojawią się również dzieła takich twórców jak Wlastimil Hofman czy Henryk Hayden. 5 listopada zostaną zlicytowane w DESA Unicum. 

 

 

Bronisław Preidl, bohater obrazu Jacka Malczewskiego, był nauczycielem i kierownikiem szkoły w Zakliczynie, a w ostatnich latach życia oficjalnym sekretarzem artysty. Był dla niego niezwykle bliską osobą. Gdy malarz stracił wzrok, to właśnie on pomagał mu w codziennych czynnościach. Po śmierci Bronisława Preidla to wybitne dzieło zostało odziedziczone przez jego spadkobierców. Zarówno aspekt biograficzny czyni z płótna dzieło wyjątkowe, jak i jego ikonografia, która wpisuje się w uprawiany przez dziesięciolecia cykl, w którym Jacek Malczewski kontemplował i interpretował naturę i postaci śmierci. Artysta wychodził naprzeciw średniowiecznej tradycji personifikowania śmierci, czerpiąc z greckiej mitologii i młodopolskiej wizji erotyzmu. 

 

 

Twórczością Jacka Malczewskiego inspirował się wybitny malarz, Wlastimil Hofman. Malczewski był jego nauczycielem, mentorem, ale również bliskim przyjacielem. Artysta malował głównie sceny rodzajowe, portrety i pejzaże, ale także obrazy religijne. Jego bohaterami byli często biedni, prości ludzie, którzy zyskali w jego pracach ponadczasową godność. Wielkim zainteresowaniem Hofman darzył przede wszystkim dzieci. Jedną z takich prac, „Portret dzieci z wroną” oglądać można na wystawie w DESA Unicum. Malarz  żongluje w niej formułą portretu oraz baśniową atmosferą, urokiem niewinności i prostoty, melancholijnym tonem i tradycją antycznej idylli. Wielokrotnie na jego obrazach dzieci trzymają na rękach małe pisklęta czy przyglądają się ptakom przysiadającym na przydrożnym głazie czy gałęzi. 

 

 

Niezwykle ciekawa jest również praca Kazimierza Stabrowskiego. Artystę tak bardzo zafascynował orient, że stał się celem jego wielokrotnych wypraw. Szczególnie interesował go Bliski Wschód z Kairuanem i Damaszkiem na czele, miastami islamu, w obrębie których można było podziwiać fascynującą architekturę, doświadczać niepowtarzalnej atmosfery obyczajowej i religijnej. Podczas swych „arabskich” wypraw Kazimierz Stabrowski zgromadził bogaty materiał – rozliczne studia malarskie, szkice, impresje z natury,  z którego powstawały następnie sceny rodzajowe, miejskie pejzaże i orientalne portrety. 

 

 

Na wystawie prezentowane są również dzieła takich twórców jak Jakub Zucker, Alicja Halicka czy Maurice Blond. 5 listopada pójdą pod młotek. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum. 

 

 

Wystawa Art Outlet. Sztuka Dawna”: 24 października – 5 listopada 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Art Outlet. Sztuka Dawna”: 5 listopada 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 pazdziernika 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca