Teatr

Teatr Remus w Warszawie: „Echo”

 

„Echo” to spektakl-koncert zbudowany wokół pieśni tradycyjnych i współczesnych odmiennych pod względem tematyki oraz pochodzących z różnych kultur. Tak różnorodny wybór oraz na nowo odkrywany przez aktorów sposób ich wykonania jest efektem refleksji na temat obecności tradycyjnej pieśni we współczesnej kulturze i dla współczesnego odbiorcy. „Echo” jest próbą znalezienia nowego sposobu prezentowania tych pieśni, poza znanymi już schematami: wykonań skoncentrowanych na wielkiej dbałości o prawdę etnograficzną albo też dowolnego transformowania utworów, aby mogły wejść do nurtu kultury komercyjnej. Staramy się znaleźć możliwość rozumienia starych pieśni bez upraszczania ich ani bez konieczności osadzania ich w oryginalnym kontekście kulturowym.

W swojej pracy aktorzy wykorzystują różne rodzaje emisji głosu i rezonansu w ciele – te wynikające z zastosowanych technik śpiewu (śpiew jazzowy, śpiew tradycyjny – afrykański, arabski, łotewski), wynikające aktorskich działań fizycznych oraz z akustycznych właściwości przestrzeni.

Właśnie przestrzeń, w której znajdują się i wykonawcy i odbiorcy jest kolejnym z uczestników spektaklu. Zespół w pełni wykorzystuje możliwości dramaturgiczne i akustyczne, wynikające z relacji przestrzennych między wykonawcami a widzem oraz wykonawcami a rezonującymi elementami przestrzeni. Efektem jest rozwibrowanie sali i wypełnienie jej brzmieniem.

W warstwie tekstowej, większość pieśni z koncertu „Echo” jest dla polskiego odbiorcy niezrozumiała. Zamiast tłumaczyć ich teksty, zespół wykorzystuje fakt, że treść słów najczęściej nie stanowi ich podstawowego nośnika znaczenia ani środka ekspresji. Twórcy spektaklu nadają im nową wymowę wynikającą ze spotkania ich właściwości muzycznych z niekonwencjonalnym wykonaniem nietypową przestrzenią i akustyką, oraz osobistymi skojarzeniami widzów. Spektakl “Echo” stawia odbiorcę w sytuacji żywego doświadczenia najcenniejszych i unikalnych jakości w pieśniach: ich brzmienia, rezonansu w ciele i przestrzeni oraz nieograniczonych możliwości ludzkiego głosu.

 

WSTĘP WOLNY!

 

Spektakle:


w październiku: 24.10, godz. 19.00
w listopadzie: 17, 20, 21.10, godz. 19.00

 

OBSADA: Gwidon Cybulski, Dominika Jarosz, Monika Mariotti, Sean Palmer, Monika Sadkowska, Łukasz Wójcicki

 

KIEROWNICTWO MUZYCZNE: Sean Palmer

REŻYSERIA: Katarzyna Kazimierczuk


ul. Targowa 80, Warszawa
tel. 0-502-121-330, 0-661-751-386


www.teatrremus.pl
teatrremus@wp.pl
 

24 pazdziernika 2010 Remus/Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca