Teatr

„Stazione Termini” i konkurs!

Wywrota.pl ogłasza konkurs wiedzy o Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Nagrodami są wejściówki na listopadowe spektakle.

10, 11, 12 listopada godz.19.00

Teatr Polski – Scena na Świebodzkim, Wrocław

 

STAZIONE TERMINI

 

scenariusz i reżyseria – Marek Oleksy
scenografia – Jan Polivka
muzyka – Cezary Duchnowski
kostiumy – Elżbieta Terlikowska
współpraca choreograficzna – Piotr Biernat

 

Akcja tej pantomimy rozwija się w przestrzeni terminalu kolejowego, będącego zarówno miejscem realnym, jak i metaforą kondycji wewnętrznej człowieka. Gromadzący się w nim bohaterowie przynoszą ze sobą pewien balast doświadczeń oraz brzemię społeczno-kulturowych uwikłań i masek. Pejzaż ludzkich charakterów, zróżnicowanych w swojej odrębności, a jednocześnie stanowiących pewną mikrospołeczność, jest swoistego rodzaju tyglem, w którym mieszają się różne postawy, marzenia, rodzi się nadzieja i nierzadko bezradność. Bohaterowie, obciążeni różnego rodzaju problemami, odczuwają potrzebę zmiany swojego położenia, co zmusza ich do podróży – tej rzeczywistej, a przede wszystkim duchowej.


Narracja ruchowa przedstawienia tworzy pewien rodzaj paraboli, w której łączy się świat
zewnętrzny ze sferą metafizyczną, sacrum przeciwstawione zostaje profanum, a rzeczywistość przeplata się z poetyką snu.
Ta wielopoziomowość buduje się nie tylko w warstwie tematycznej (poprzez liczne odwołania do tradycji teatru, kultury i popkultury), ale także w sposobie użycia ruchu i jego faktur. Stazione Termini to, w warstwie formalnej, próba połączenia esencji pantomimy z estetyką ruchu współczesnego.


Środki wyrazu teatru pantomimy dają niezwykle duże możliwości poszukiwania prawdy o człowieku i ogromnej złożoności jego natury. Dzięki bogactwu i atrakcyjności różnego rodzaju form ruchu scenicznego – w tym m.in. tańca współczesnego i elementów akrobatyki – odsłaniają się różne aspekty prawdy.


W wielowymiarowej koncepcji Stazione Termini ważną funkcję pełnią oryginalne kostiumy zaprojektowane przez Elżbietę Terlikowską oraz specjalnie skomponowana muzyka Cezarego Duchnowskiego. Scenografia do przedstawienia to plastyczna kompozycja, pełna syntezy znaków, której autorem jest Jan Polivka.


10, 11, 12 listopada godz.19.00

 

Teatr Polski – Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
Bilety: Kasa Teatru Polskiego, ul. Gabrieli Zapolskiej 3

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
al. Dębowa 16
71/337-21-04


www.pantomima.wroc.pl
pantomima@pantomima.wroc.pl

 

Konkurs:

 

Podaj nazwiska reżyserów i tytuły oraz daty premier trzech spektakli zrealizowanych przez Wrocławski Teatr Pantomimy im.Henryka Tomaszewskiego w ostatnich dziesięciu latach.

 

Sposród trafnych odpowiedzi, które należy nadsyłać na adres: pik@wywrota.pl do dnia 8.11.2010 Redakcja portalu wylosuje dwie podwójne wejściówki na  listopadowe spektakle Pantomimy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca