Teatr

Prapremiera „Dziękuję tatusiu” - najnowszego spektaklu Teatru Druga Strefa

Wywrota.pl poleca najnowszy spektakl Teatru Druga Strefa w Warszawie: „Dziękuję tatusiu” w reżyserii Freda Apke. Prapremiera sztuki planowana jest na 16 czerwca 2011 roku.

 

DZIĘKUJĘ TATUSIU”

reżyser i autor sztuki: Fred Apke
przekład: Marta Klubowicz

gra: Sylwester Biraga

prapremiera:

16 czerwca 2011, godz. 20.00


Opis spektaklu:

 

W dniu urodzin swoich a zarazem urodzin ojca, bohater po raz pierwszy w życiu postanawia wygłosić mowę przed całą rodziną. Ten niewysoki okularnik z brzuszkiem, fotograf - amator, będący na co dzień spokojnym sprzedawcą mebli, ma szczery zamiar podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ukształtowania jego życia i sprawili, że wyrósł na porządnego człowieka. Jako przykładny syn niemieckiego kombatanta powtarza po ojcu jego życiowe motto: „Jak już się coś zaczęło, to trzeba skończyć”. W swoich staraniach dochowania wierności tym słowom, dodaje sobie animuszu pijąc wino i konsekwentnie kontynuuje przemówienie. Opowiada o dzieciństwie, ilustrując to fotografiami. Z pozoru niewinne spotkanie przy urodzinowym stole staje się jednak pretekstem do obnażenia prawdy i rozliczenia z przeszłością. Z każdym wypitym kieliszkiem bohater staje się bardziej wylewny, a podziękowania wobec bliskich brzmią coraz bardziej gorzko i sarkastycznie...


Pozostałe terminy spektaklu:

17, 18, 19, 20 czerwca, godz. 20.00

7, 8, 9, 10 lipca, godz. 20.00


O twórcach:


SYLWESTER BIRAGA

Reżyser, aktor – dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa.

Od 1990 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie (2001,2002,2003), 1 premiera w Brukseli(2004) i 3 premiery w Avignonie (2005, 2008, 2009), 1 premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2010). Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996 – 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi FIN DE… otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie.  W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis. W dorobku aktorskim ma między innymi role: Kwinta w spektaklu KWINTESENCJA granym przez 7 sezonów z ogromnym powodzeniem, Pana Jourdin w spektaklu MIESZCZANIN SZLACHCICEM, o której krytyk teatralny Tomasz Miłkowski napisał: „Teatr Druga Strefa dowiódł, że można przełamać mit telewizyjnego przedstawienia Jerzego Gruzy - od czasu, kiedy pana Jourdain zagrał Bogumił Kobiela, nikomu w Polsce nie udało się zaproponować konkurencyjnej interpretacji. Biraga temu zadaniu sprostał.”FRED APKE

Aktor, reżyser, dramaturg. Wychowany w uzdrowiskowej miejscowości nad Weserą (wschodnia Westfalia); studia aktorskie odbył w Berlinie. Jako aktor pracował w wielu teatrach Niemiec (m.in. w Kampnagelfabrik czy Kunsthalle w Hamburgu). W 1987 roku wyjechał do Norwegii, gdzie był aktorem i reżyserem teatralnym w norweskiej telewizji NRK. Debiut dramaturgiczny Freda Apke miał miejsce w 1989 roku w Black Box Theater (Oslo). Była to sztuka „Z powodu choroby zamknięte”, która odniosła duży sukces. Tłumaczył z norweskiego i szwedzkiego, przede wszystkim Ibsena i Strinberga. Jest laureatem nagrody Północnej Westfalii (1987) za sztukę „Szklane oczy”. „Die Welt” uznała jego tragikomedię „Winyl” wystawioną przez berlińską grupę teatralną Kerkhoff za najcelniejszy portret generacji niemieckich trzydziestolatków u schyłku XX wieku. Sztuka znalazła się na afiszu wielu niemieckich teatrów. Od 1991 roku pracuje w Niemczech, goszcząc jako aktor i reżyser w takich teatrach jak Stadttheater Herford, Landestheater Detmold, Stadttheater Fürth, Deutsches Theater Berlin (Baracke), Theater am Ufer Berlin. Tam też reżyseruje między innymi Szekspira, Goethego, Nestroy’a, Ibsena, Strindberga, Mastrosimone’a, Enquista oraz sztuki własnego autorstwa. W 1998 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi, przede wszystkim niemieckimi.


W roku 2000 Fred Apke otrzymał nagrodę aktorską za współczesną rolę komediową na festiwalu Bawarskie Dni Teatralne. Rok 2003 przyniósł natomiast nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy scenariusz filmowy sezonu.


Jego sztuki wystawiane były dotychczas w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, na Ukrainie oraz w Polsce.

W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym Fred Apke zrealizował własną adaptację „Fausta” Goethego z Martą Klubowicz w roli Mefistofelesa.

W warszawskim Teatrze Na Woli wyreżyserował swoją komedię „Kura na plecach” z udziałem Marty Klubowicz, Artura Barcisia i Mirosława Zbrojewicza (2004), a następnie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie „Odjazd” z songami skomponowanymi przez Renatę Przemyk (2005).

W 2007 napisał i wyreżyserował sztukę „ Pan baron przychodzi boso i płaci guzikiem” (przedstawienie impresaryjne).


Na podstawie „Kury na plecach” Eugeniusz Korin wyreżyserował przedstawienie „Ucho van Goha” grane w Teatrze Bajka w Warszawie.

W 2006 zagrał główną rolę w napisanej przez siebie tragifarsie „Zimny prysznic” (Komödie – Kassel), którą wyreżyserował w Teatrze Komedia w Warszawie w koprodukcji z Teatrem Powszechnym w Radomiu (2008). Jego komedia „Letnisko” zdobyła trzecią nagrodę w drugiej edycji konkursu „Komediopisanie” .


Sztuka dla dzieci „Adonis ma gościa” otrzymała główną nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2009). Została przetłumaczona na angielski, czeski, bułgarski oraz na gwarę śląską. Prapremierę tej sztuki (21. 01. 2010) wyreżyserował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.


Twórczość Freda Apke obejmuje głównie trzy nurty: komedie i tragifarsy, oscylujące czasem ku grotesce, sztuki surrealistyczno - poetyckie oraz przedstawienia dla dzieci, ale Apke interesując się polską i niemiecką historią - pisze również dramaty.

Jako reżysera interesuje go głównie klasyka, a zwłaszcza - poszukiwanie aktualności w klasycznych dziełach Goethego, Ibsena czy Szekspira. Takie właśnie - pokazane we współczesnym klimacie i wśród dzisiejszych realiów - są jego inscenizacje „Fausta”, „Nory”, „Mizantropa” i „Króla Jana”.MARTA KLUBOWICZ

Znana aktorka teatralna i filmowa, poetka. Jej drugą profesją stało się tłumaczenie literatury. Urodzona 08.02.1963r. w Kłodzku. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące „Carolinum” /1981/ w Nysie, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu /1985/. Mieszka i pracuje w Warszawie. Znana z kilkudziesięciu ról telewizyjnych i filmowych. Laureatka konkursu „Pokolenie, które wstępuje” /debiutancki tomik „Wyznanie”, MAW, Warszawa 1989/ a następnie „Emigracje z Aniołem Stróżem” / Oficyna Wydawnicza im Tadeusza Peipera, Warszawa 1991/, „Wiersze Niepozbierane” ANAGRAM 2005/, liczne publikacje prasowe: wiersze, artykuły, rozmowy, felietony. Telewizja zrealizowała na podstawie jej wierszy program poetycki „Julia-Joanna i...”/1987/, jej wiersz „Spowiedź z piątego przykazania” znalazł się w podręczniku języka polskiego Marii Nagajowej dla klasyVI, „Słowa i świat”. Obie swoje pasje: aktorstwo i poezję - łączy, tworząc autorskie spektakle poetyckie („Czterech poetów z jednego miasta”, „Ocalił mnie wiersz”, „Kiedy rana...”). Za stworzenie własnego teatru jednego aktora oraz odkrywanie twórców zapomnianych została uhonorowana Nagrodą im. Witolda Hulewicza /2002/ . Jest Honorowym Obywatelem Miasta Nysa. Z niemieckiego tłumaczy wiersze J.v. Eichendorffa, Maxa Hermanna Neisse oraz jest tłumaczką wszystkich sztuk Freda Apke na język polski. Przetłumaczona przez nią sztuka dla dzieci „Adonis ma gościa” zdobyła główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2009). Tłumaczenie sztuki Freda Apke „Letnisko” zostało uznane za współautorstwo i nagrodzone trzecią nagrodą w drugiej edycji konkursu „Komediopisanie” .
 

16 czerwca 2011, 20:00 Teatr Druga Strefa, Warszawa

Patronat medialny:
Wywrota

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca