Teatr

Teatr Druga Strefa: Heine

Wiersze oraz pamiętniki wybitnego przedstawiciela niemieckiego romantyzmu Heinricha Heinego w przekładzie, nad którym Stanisław Łempicki pracował w okupowanej przez Niemców Warszawie, posłużyły za kanwę monodramu Marka Żerańskiego. Autor i wykonawca, zainspirowany twórczością poety, przy współpracy z akompaniującym na gitarze klasycznej Krzysztofem Meisingerem i korzystając z konsultacji reżyserskich Ireny Jun stworzył ciekawy spektakl. Egzotyczna, wykorzystująca lalki scenografia jest pełna symboli. Zarówno współczesnych Heinemu jak i tych, odwołujących się do mistycyzmu przedchrześcijańskiej Europy. Spektakl to podróż po samotności jaźni i po doświadczeniach życiowych pozwalających zrozumieć etapy rozwoju artystycznego poety.

 

Dzięki grze świateł widz obserwuje monolog bohatera niejako z ukrycia. Wcielający się w Heinego wykonawca opowiada o sprawach ponadczasowych oraz o tych jak najbardziej przyziemnych. Dzięki swej wrażliwości przedstawia karkołomną huśtawkę uczuć i emocji targających młodym poetą. Mieszczańsko-kupieckie wychowanie, żydowskie korzenie, sympatia do ruchów lewicowych, emigracja, zmagania z chorobą i przede wszystkim miłość - i ta do matki i ta do kobiet tworzą prawdziwą mieszankę wybuchową. Kreacja Żerańskiego udowadnia, że trudno jest zaszufladkować Hainego. Widz ma okazję przekonać się, że to nie tylko klasyczny niemiecki romantyk ale przede wszystkim ciekawy świata człowiek, który zrzucając narzuconą mu przez epokę maskę stara się zrozumieć sens swojego istnienia i pogodzić się z nim.

 

„Heine",

układ tekstów i wykonanie: Marek Żerański.

Gitara klasyczna: Krzysztof Meisinger

konsultacja reżyserka: Irena Jun.

Lalki: Ludmiła Wdowiak-Żerańska.

Scenografia – Marek Żerański oraz "Drzewo": Adam Zych.

Spektakl zrealizowany został dzięki stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Premiera: 12 grudnia 2010.w teatrze Polskim w Szczecinie

Premiera warszawska w Teatrze Druga Strefa 9.09 i 10.09 o godz.20.00

 

 

 Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca