Teatr

Amerykański sen Jana Klaty

Co o Ameryce pomyślałby Franz Kafka, gdyby żył w naszych czasach? Odpowiedź na to pytanie odnaleźć można w najnowszym spektaklu Jana Klaty pt. „Ameryka”. Polska premiera przedstawienia, w ramach 36. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych, już 10 października!

Jan Klata od lat znajduje się w czołówce europejskich artystów teatralnych. Jego spektakle stanowią odbicie własnych i społecznych bolączek, co nadaje im charakterystyczny i osobisty ton. Jednocześnie międzykulturowa problematyka sprawia, że mogą być one z powodzeniem wystawiane na deskach europejskich i światowych teatrów. Ostatnio coraz częściej reżyser pracuje za naszą zachodnią granicą, gdzie wraz z Schauspielhaus Bochum stworzył swoje najnowsze dzieło „Ameryka”. Spektakl ten jest współczesną interpretacją niedokończonej (bo porzuconej na rzecz „Procesu”) powieści Kafki. Główny bohater, Karl Rossman, to odrzucony przez rodzinę młodzieniec, który wyrusza do Ameryki w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. „Kraina szczęśliwości” zostaje w spektaklu całkowicie przerysowana – przeładowana wszechobecnymi cytatami, znanymi sloganami, obrazami i utartymi schematami. Amerykańska, komiksowa popkultura przedstawiona w sposób plastikowy i płytki to pretekst do głębszej refleksji na temat bogatego dziedzictwa kultury europejskiej. Polska premiera tego dynamicznego i pełnego poczucia humoru spektaklu odbędzie się 10 października o 18:30 w Operze Krakowskiej. Prezentacja odbywa się w ramach programu „Tam’Tam: Sezon Kultury NRW w Polsce”.

 

KRT to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Tegoroczna, 36. edycja, odbędzie się pod hasłem „Meeting Point”. W Krakowie spotkają się najwięksi europejscy artyści teatralni. W programie znalazło się wiele premier, a także przygotowywanych specjalnie na festiwal projektów specjalnych.  Po raz pierwszy w bogatej historii Reminiscencji pojawi się także przegląd teatru tańca współczesnego. A wszystko to od 6 do 12 października w Krakowie.

 

Więcej informacji na www.krt-festival.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca