Teatr

Warszawska Scena Tańca

Geneza projektu:

W 2008 r. Fundacja Ciało/Umysł rozpoczęła swój pierwszy Sezon Tańca C/U, którego celem była realizacja w stolicy cyklicznych imprez, wydarzeń artystycznych i autorskich projektów z dziedziny tańca współczesnego oraz tworzenie profesjonalnych warunków do rozwoju i promocji tej dziedziny sztuki. Z powodu braku jednego teatru, sceny, miejsca dla tańca w Warszawie, które pozwalałoby na prezentację nowych idei i regularnie prezentowałoby sztukę tańca, projekty te odbywały się w różnych przestrzeniach, były rozproszone, co utrudniało nie tylko ich identyfikację, ale także dotarcie do nich zainteresowanych i potencjalnych widzów.

 

Fundacja poprzez swoje działania wspiera dążenia do stworzenia w Warszawie fizycznej przestrzeni skupiającej i integrującej polskich i międzynarodowych twórców tańca, a także odbiorców tej dziedziny sztuki. Miejsca prezentacji najciekawszych polskich i międzynarodowych choreografów, w którym także młodzi artyści znajdą studio na eksperymenty, teoretycy materiał do badań i refleksji, a publiczność obejrzy nowe trendy w tańcu. 

 

Idea/cele:

Ideą projektu WARSZAWSKA SCENA TAŃCA jest wypracowanie najlepszej formuły dla regularnej i długofalowej współpracy z warszawskimi teatrami, scenami, które stworzą miejsce dialogu między artystą tańca a widzem. Ta pilotażowa impreza poświęcona jak najszerzej pojmowanemu tańcu i zdobyte doświadczenie, staną się cenne i pomocne w kształtowaniu i stworzeniu niezależnego, samodzielnego miejsca dla tańca w stolicy w przyszłości. 

 

Celem projektu jest dyskusja o roli tańca w stolicy, zmierzająca do stworzenia planu rozwoju tańca oraz realizacji spójnego programu upowszechniającego poprzez produkcję i prezentację, a także poprzez teorię i praktykę (np. przybliżenie procesu twórczego). Nieodłącznym elementem będzie zapoznawanie nowej, młodej publiczności z najważniejszymi wydarzeniami i spektaklami z historii tańca, a także przygotowanie na jego odbiór.

 

Projekt dąży do tego, aby taniec był dobrze widoczny w Warszawie i dawał warszawskim artystom możliwość prezentacji i tworzenia w profesjonalnych warunkach. Współpracuje nie tylko ze środowiskiem,  ale z teoretykami i krytykami tańca, angażując ich w proces tworzenia silnego środowiska tanecznego w Warszawie. Projekt sprzyja także eksperymentom tanecznym, projektom interdyscyplinarnym oraz takim, które angażują widza. Ważnym elementem projektu jest także promocja miejsca i warszawskich artystów za granicą.

 

Opis:

WARSZAWSKA SCENA TAŃCA jest centrum dyskusji o roli tańca w kształtowaniu życia kulturalnego miasta, zmierzającym do stworzenia systemu konsekwentnej prezentacji spektakli, wydarzeń, których poszczególne elementy wynikają z siebie i rozwijają się podczas trwania całego projektu.

 

Projekt rozpocznie się 13 października 2011 r. a zakończy grudniową Warszawską NocĄ Tańca w 2013 r. przedstawiającą Plan rozwoju tańca w stolicy. Tworzony jest we współpracy z najważniejszymi i opiniotwórczymi instytucjami i środowiskami, m.in. Instytutem Muzyki i Tańca, Teatrem Studio, Centrum Sztuki Współćzesnej –Zamek Ujazdowski, zespołami i artystami, skupionym wokół Komisji d.s tańca przy Biurze Kultury m.st. Warszawy, teoretykami i krytykami tańca, a także partnerami z zagranicy, z którymi Fundacja pracuje od lat.

 

Spektakle składające się na WARSZAWSKĄ SCENĘ TAŃCA:

Do udziału zapraszamy zespoły i artystów działających w Warszawie (także rezydujących tymczasowo zagranicą) i tworzących w obszarze szeroko pojętego tańca współczesnego i dziedzin pokrewnych. Program WST jest wybierany przez Radę Artystyczną w drodze selekcji, na podstawie nadesłanych zgłoszeń oraz zaproszeń do projektu.

 

Prezentowane zagadnienia dyskusji, tematy spotkań, warsztatów:

Projekt koncentruje się na specyficznym mieście, w którym za sprawą oddolnych inicjatyw i niepoddających się artystów tańca, zaszły głębokie zmiany oraz pojawiły się idące za tym potrzeby: dostosowania infrastruktury, polityki kulturalnej i przedstawienia propozycji rozwiązań systemowych. Zostaną więc postawione pytania: Kto i jak decyduje o kształcie tańca w stolicy? Gdzie szukać wiedzy o tej dziedzinie sztuki? Czy grozi nam turystyka taneczna? Dla kogo tworzymy i kto jest naszym odbiorcą? Gdzie szukać źródeł tańca? …

 

 

Każde spotkanie zadedykowane jest określonej tematyce m.in.: Artyści tańca i ich rozwój zawodowy; Infrastruktura dla tańca w Warszawie; Polityka kulturalna miasta w tej dziedzinie; Wzory sieci instytucji; Wydarzenia i festiwale w stolicy; Informacja, teoria, edukacja; Promocja zagranicą;

 

Goście, eksperci/prelegenci

Do dyskusji zostali zaproszeni polscy i zagraniczni specjaliści tańca m.in. zaangażowani w tworzenie strategii rozwoju tańca w Polsce m.in: Joanna Szymajda, Anna Królica, Janusz Marek, Karol Urbański, Witold Mrozek, Jadwiga Majewska, Włodzimierz Kaczkowski, Joanna Leśnierowska; a także specjaliści z zagranicy, kuratorzy, twórcy scen i centrów tańca w krajach europejskich.

 

Analiza będzie dodatkowo wsparta materiałami i doświadczeniem I Kongresu Tańca, organizowanego przez powołany w 2010 r przez Ministra Kultury Instytut Muzyki i Tańca oraz konferencji tańca „exchange-change”, którą Fundacja organizowała w 2008r  ramach Festiwalu Ciało/Umysł. Powstała publikacja zawiera skróty strategii tańca w poszczególnych krajach i panele międzynarodowych ekspertów z dziedziny tańca m.in. Jean-Marc Granet Bouffartigue – dyrektor generalny ds. artystycznych Narodowego Centrum Tańca, CND Pantin (Paryż); Andrew Holland – dyrektor departamentu tańca Pro-Helvetia, Szwajcarska Fundacja dla Kultury; Peter Pleyer, choreograf, producent, dyrektor festiwalu Tanztage Berlin; Françoise Rougier, doradca ds. tańca przy Ministerstwie Kultury i Komunikacji, Francja; Wilhelm Stacz, dyrektor i producent festiwalu tańca Korzo Production House, Haga. 

 

 

Warszawska Noc Tańca

O warszawskich artystów Fundacja C/U dba w szczególności. Nie tylko produkuje i prezentuje ich spektakle na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ciało/Umysł, ale to z myślą o nich stworzona została Warszawska Noc Tańca. Jest to impreza o charakterze promocyjnym, której pierwsza edycja odbyła się w grudniu 2007 r. Trwa 6 godzin non-stop, od 18.00-24.00 raz w roku podsumowując najciekawsze wydarzenia ostatniego sezonu, a także prezentując projekty planowane na rok następny.

 

Projekt złoży się z: kilku 30-40 minutowych spektakli warszawskich choreografów z ostatnich dwóch lat oraz kilku 15 minutowych miniatur choreograficznych. WNT towarzyszą także projekty multimedialne, wideo tworzone przez artystów współpracujących ze sceną tańca.

 

W ramach promocji warszawskich artystów, dotarcia do promotorów sztuki tańca w Polsce i zagranicą, Fundacja planuje stworzenie dokumentacji poszczególnych spektakli w formie mini katalogu z dołączonym DVD z fragmentami spektakli.

 

Rada Artystyczna Warszawskiej Sceny Tańca:

Program będzie tworzony przez Radę Artystyczną oraz zaproszonych kuratorów i jurorów. Do selekcji projektów na 2011 r zostali zaproszeni:

 

  1. dr. Aleksandra Rembowska – krytyk teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie
  2. Janusz Marek – kurator teatru i tańca w CSW oraz Międzynarodowego Festiwalu Akcji „Rozdroże”
  3. Edyta Kozak- choreografka, prezes Fundacji Ciało/Umysł oraz dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu C/U

 

 

Program 2011

 

13 października 2011

Centrum Sztuki Współczesnej/Laboratorium | h. 19:00

Edyta Kozak/Roland Rowiński: „Folk?- a ja się nie zgadzam”/ 60min

 

14 października 2011

Centrum Sztuki Współczesnej/ Laboratorium | h. 20:30

Takako Matsuda „Letter from Lady L”/ 30min

Karol Tymiński „Doll House” / 40min

18 października 2011

Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza/ Mała Scena | h. 19:00

Teatr Tańca Zawirowania „Fuera de campo”/ 37min

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

8 grudnia 2011

Centrum Sztuki Współczesnej/ Laboratorium | h. 19:00

Daniel AlmgrenRecén "Dance (Rafał)"/ 45min - premiera

 

9 grudnia 2011

Warszawska Noc Tańca 2011

Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza | h. 17:00-24:00

Prezentacja WST/Janusz Marek/Instytut Muzyki i Tańca; Warszawski Teatr Tańca „Kontrasty”; Anna Piotrowska „Close to gate no 5”; Sylwia Hanff „Arya wariacje”; Iza Szostak „Karmi-go”, Ola Maciejewska „Loie Fuller”; Anna Nowicka „Flitter, flutter, glitter, glutter, lub jakakolwiek kombinacja czterech wymienionych”; Ramona Nagabczyńska „Man’s Best Friend; Kama Giergoń: warsztat taneczny + pokaz techniki tańca modal underground; kącik premier (wybrane propozycje spektakli na 2012: Ilona Trybuła/Rafał Dziemidok); instalacja multimedialna - Amira Bocheńska „Jedność w różnorodności”, prace wideo: „Persona” Paulina Święcańska/Małgorzata Pianowska/Jakub Kasznia; „Akcja OW!” -Małgorzata Pianowska/ Karma Fryc.

 

10 grudnia 2011

Teatr Dramatyczny M. St. Warszawy im. Gustawa Holubka | h. 19:00

Jérôme Bel „The show must go on”/ 90min


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca