Teatr

Przedświąteczne dylematy Józefa i Marii

Samotność we współczesnym konsumpcyjnym świecie to główny wątek najnowszego spektaklu Teatru Studio pt. „Józef i Maria” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Premiera już 26 listopada.

Sztuki austriackiego dramatopisarza, Petera Turriniego, znanego z radykalnych poglądów i artystycznych prowokacji, kilkakrotnie były już wystawiane na deskach Teatru Studio. „Józef i Maria” to spektakl kameralny, w którym Turrini odchodzi od uprawianej w latach 60-tych i 70-tych dramaturgii szoku. – powiedział reżyser, Grzegorz Wiśniewski.

 

Tytułowi bohaterowie to obcy sobie ludzie, sprzątaczka (Irena Jun) i stróż nocny (Stanisław Brudny), którzy spotykają się w zamkniętym na czas Bożego Narodzenia domu handlowym. Zbliża się wieczór wigilijny. Rozpoczynają rozmowę, która prowadzi ich daleko w przeszłość. Opowiadają o swojej młodości, na którą wpłynęły dwudziestowieczne totalitaryzmy. Przedstawiają dzieje swoich złudzeń i rozczarowań, aby w rezultacie odkryć przed sobą swoją aktualną sytuację. Są ludźmi starymi i samotnymi, odrzuconymi przez świat agresywnego kapitalizmu. Dialogi Józefa i Marii stopniowo odsłaniają skrywane przez nich uczucia i emocje, a zarazem drastycznie demistyfikują fałsz współczesnych stosunków społecznych.

 


Najbliższe spektakle: 25 (spektakl przedpremierowy) 28,29 listopada oraz 1,2,19,20,21 grudnia, Teatr Studio, Warszawa, pl. Defilad 1. Bilety, w cenie 50 zł, można nabyć w kasie teatru oraz za pomocą strony internetowej: www.teatrstudio.pl. Na wybrane spektakle bilety można kupić za 10 zł w ramach akcji „Za 10 STUDIO”. Więcej informacji o teatrze: https://www.facebook.com/studio.teatr.

 

 

JÓZEF I MARIA: Przekład: Danuta Żmij-Zielińska | Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski | Scenografia: Barbara Hanicka | Muzyka: Jacek Grudzień | Światło: Wojciech Puś | Ruch sceniczny: Izabela Chlewińska | Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski | Występują: Irena Jun, Stanisław Brudny i Marta Ledwoń 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca