Teatr

Narodowy Teatr Stary: Iluzje

ILUZJE
Iwana Wyrypajewa

Premiera: 27 kwietnia 2012 na Dużej Scenie
Narodowego Starego Teatruprzekład: Karolina Gruszka, Agnieszka Lubomira Piotrowska
reżyseria: Iwan Wyrypajew
scenografia: Anna Met
kostiumy: Katarzyna Lewińska
muzyka: Cazimir Liske
asystent reżysera: Damian Dąbek (WRD PWST)

obsada:
Pierwsza Kobieta – Anna Dymna
Druga Kobieta – Katarzyna Gniewkowska
Pierwszy Mężczyzna – Juliusz Chrząstowski
Drugi Mężczyzna – Krzysztof Globisz
Dyrygent – Marta Mazurek (PWST)

Najbliższe spektakle:

27 (premiera), 28, 29 kwietnia 2012; 16, 17, 18, 19 maja 2012; 13, 14, 15, 16 (NOC TEATRÓW) czerwca 2012

Bilety: 50 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)

 

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5, www.stary.pl


Biuro Obsługi Widzów:

pl. Szczepański 1, tel. 012 422 40 40, fax 012 292 75 12, e-mail: rezerwacja@stary.pl, www.stary.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek w godz. 9.00-17.00; sobota w godz. 9.00-13.00.

 

Kasy biletowe:

ul. Jagiellońska 1, tel. 12 422 90 80

ul. Starowiślna 21, tel. 12 428 47 00

Godziny otwarcia kas: od wtorku do soboty, w godz. 10.00-13.00, 17.00-19.00 oraz dwie godziny przed przedstawieniem; w poniedziałki kasy nieczynne.


_________________________________________________________________________

Iwan Wyrypajew

Dramaturg, reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1974 roku w Irkucku. Ukończył wydział aktorstwa Akademii Teatralnej w Irkucku, studiował też reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. Twórca studyjnego teatru Przestrzeń Gry w Irkucku (1998); tamtejsza premiera sztuki Sny, napisanej i wyreżyserowanej przez Wyrypajewa, przyniosła twórcy międzynarodowy rozgłos, ale spotkała się nieprzychylnymi reakcjami władz, co doprowadziło do zamknięcia sceny. W 2001 roku rozpoczął współpracę z nowo powstałym w Moskwie Teatrem.doc. Jest także współzałożycielem Teatru Praktika, gdzie wyreżyserował swoją ostatnią sztukę Iluzje (spektakl był prezentowany w Łodzi na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, 2012). Najwięcej nagród do tej pory zebrał wyreżyserowany przez autora dramat Tlen ­– m.in. Grand Prix festiwalu Kontakt w Toruniu, Złotą Maskę w Moskwie oraz nagrodę rosyjskiego festiwalu Nowy Dramat. Ten ostatni festiwal wyróżnił także jego inscenizacje sztuk Księga Rodzaju nr 2 i Lipiec.

W Polsce do tej pory Wyrypajew wyreżyserował swoje dwie sztuki: Lipiec z Karoliną Gruszką, która zebrała świetne recenzje (w Teatrze na Woli, 2009) oraz Taniec „Delhi” (w Teatrze Narodowym, 2010). Po jego dramaty w naszym kraju sięgali m.in. Agnieszka Olsten, Małgorzata Bogajewska i Aleksandra Konieczna (Tlen), Łukasz Kos (Sny), Michał Zadara (Księga Rodzaju 2), Agnieszka Glińska (Iluzje). Najbardziej popularne są Walentynki, które doczekały się w Polsce już kilkunastu realizacji. Dramaty Iwana Wyrypajewa grane są często za granicą; poza wymienionymi ma jeszcze w swoim dorobku sztuki Miasto, gdzie ja, Komedia oraz Dream Works. W 2005 roku ukazała się jego książka 13 tekstów napisanych jesienią.

Wyrypajew jest także uznanym scenarzystą i reżyserem filmów artystycznych, m.in.: Euforia (2006, m.in. Grand Prix 22. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Mały Złoty Lew –nagroda jury młodzieżowego 63. Festiwalu Filmowego w Wenecji, nagroda specjalna Jury festiwalu Kinotaur 2006) oraz Tlen (2008, m.in. nagroda dla najlepszego reżysera, za najlepszą muzykę oraz nagroda filmoznawców i krytyków na rosyjskim festiwalu filmowym Kinotaur 2009, a także wyróżnienie publiczności Festiwalu Era Nowe Horyzonty w Polsce). Obecnie trwają prace nad ekranizacją Tańca „Delhi”.


Anna Met

Scenografka, autorka kostiumów. Ukończyła wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracuje z Natalią Korczakowską; ich wspólne projekty, to m.in.: Pensjonat Madryt (Centrum Artystyczne M25 w Warszawie), Verklärte Nacht (Teatr Narodowy), Smycz (Teatr Polski we Wrocławiu), Strefa działań wojennych i Solaris. Raport na podstawie Solaris Stanisława Lema (Teatr Rozmaitości), Śmierć człowieka-wiewiórki i Elektra (Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze), Nelly na podstawie Skrzywdzonych i poniżonych Fiodora Dostojewskiego i Dynastia. Sclerosis multiplex (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) oraz Pasażerka Zofii Posmysz (Teatr Współczesny we Wrocławiu).

Projektowała performatywne zdarzenia w ramach Festiwalu Niewinni Czarodzieje – Tyrmand, Komeda, Polański. Asystowała Bertowi Neumannowi przy spektaklu René Pollescha Ragazzo dell’Europa w Teatrze Rozmaitości. Pracowała z Grażyną Kanią – Nordost (Teatr Polski w Bydgoszczy), Anną Smolar – Pani z Birmy (Teatr Polonia w Warszawie) i Markiem Kalitą – Widzialną ciemność (Teatr Dramatyczny w Warszawie).

W roku 2011 zadebiutowała jako autorka scenografii i kostiumów w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, przygotowując na Scenie Kameralnej świetnie przyjętą inscenizację Jakoba Lenza Wolfganga Rihma; jest też autorką scenografii do Halki Stanisława Moniuszki, której premiera odbyła się w grudniu 2011 także w Operze Narodowej w Warszawie (oba spektakle w reżyserii Natalii Korczakowskiej).


Katarzyna Lewińska

Projektantka kostiumów. Absolwentka Wydziału Filmowo-Teatralnego Clark Atlanta University i Wydziału Projektowania Scenicznego Northwestern University (USA). Studiowała też na Wydziale Animacji w Pradze. Debiutowała jako autorka kostiumów do sztuki King Stag realizowanej w ramach Williamstown Theatre Festiwal w USA (2002); pracowała jako asystentka jednego z czołowych amerykańskich scenografów Santo Loquasto. Obecnie współpracuje ze scenami warszawskimi, m.in. Teatrem Polonia (Darkroom Jeger, reż. Przemysław Wojcieszek, Badania terenowe nad ukraińskim seksem Zabużki, reż. Małgorzata Szumowska), Teatrem Na Woli (Wyścig spermy Kowalewskiego, reż. Maciej Kowalewski; Lipiec Wyrypajewa, reż. Iwan Wyrypajew) oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu (Aktorzy prowincjonalni, reż. Agnieszka Holland i Anna Smolar).

Jest autorką kostiumów do produkcji telewizyjnych oraz licznych filmów fabularnych, m.in.: Boisko bezdomnych Katarzyny Adamik, 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, Dom zły Wojciecha Smarzowskiego, Wichry Kołymy Marleen Gorris, W ciemności Agnieszki Holland, Sponsoring Małgorzaty Szumowskiej, Big Love Barbary Białowąs. Obecnie pracuje z Wojciechem Smarzowskim jako autorka kostiumów do filmu Siedem dni (tytuł roboczy, premiera 2013).

Cazimir Liske

Aktor, muzyk. Urodził się w 1982 roku w Denver, Colorado (USA). W latach 2001–2004 studiował muzykę elektro-akustyczną u Jona Appletona w Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie był dyrektorem artystycznym odnoszącej sukcesy grupy wokalnej The Aires. W 2009 roku jako pierwszy amerykański absolwent ukończył Szkołę Studio MChAT-u w Moskwie (uczeń Konstantina Rajkina). Obecnie prowadzi kursy aktorstwa i muzyki w tej samej uczelni.

Cazimir Liske pracuje jako aktor w Wielkiej Brytanii (Royal Court, Traverse Theatre i in.) i w Moskwie (Teatr Praktika, MChAT). Ostatnio zagrał w prapremierze Iluzji Iwana Wyrypajewa, wyreżyserowanej przez autora w moskiewskim Teatrze Praktika.

Liske jest autorem muzyki do wielu produkcji realizowanych w różnych krajach świata (Tajlandia, Bośnia i Hercegowina, Rosja i USA (Woe from Wit, American Laundry, Romeo and Juliet, Lafkadio, The Dragon and the Pearl). W Moskwie występuje jako solista wykonując własne kompozycje, jest też gitarzystą i perkusistą oryginalnej grypy rockowej Dr. Lektor.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca