Teatr

PRAPREMIERA: Marilyn - życie niemożliwe (26.05.) w Drugiej Strefie

26 maja o godzinie 20.00 w TEATRZE DRUGA STREFA odbędzie się prapremiera spektaklu „Marilyn – życie niemożliwe” w reżyserii Davida Foulkes'a na podstawie sztuki Davida Barbero "La vida imposible de Marilyn"

 

 

MARILYN - ŻYCIE NIEMOŻLIWE

 

Prapremiera 26 maja 2012 r. (sobota, godz. 20.00)
TEATR DRUGA STREFA
kolejne spektakle:
27 maja godz. 17:30,
28, 29, 30, 31 maja godz. 20.00

 

 

Chociaż Marilyn Monroe zdobyła serca milionów ludzi na całym świecie, jej tragedia polegała na tym, że ona sama nie była w stanie pokochać i zaakceptować siebie. "Marilyn - życie niemożliwe" składa się z serii rozmów Marilyn Monroe (Aleksandra Tomaś) z jej matką, Gladys Baker (Dorota Kamińska). Spotkania te odbywają się sporadycznie na przestrzeni osiemnastu lat - od 18. urodzin aktorki aż do momentu jej tragicznej śmierci w 1962 roku. Choć w rzeczywistości te rozmowy nigdy nie miały miejsca, hiszpański autor David Barbero przyjął taką konwencję, aby pokazać istotny wpływ matki na losy Marilyn. Mimo że Gladys Baker nie była w stanie opiekować się córką Normą Jean, zawsze była na pierwszym planie w jej psychice. W "Marilyn - życie niemożliwe" przewrotne losy matki i córki poruszają bolesne, ale uniwersalne tematy. Matka żyje wyłącznie sukcesami Marilyn, starając się wywierać wpływ na jej decyzje. Córka odrzucona przez matkę w dzieciństwie, podejmuje coraz bardziej desperackie kroki w poszukiwaniu miłości i akceptacji.
W styczniu 1991 r. za dramat „Zatrute życie Marilyn” (oryg. "La vida imposible de Marilyn") Hiszpańskie Ministerstwo Kultury przyznało Davidowi Barbero prestiżową nagrodę „Calderon de la Barca”.

 

Autor: David Barbero
Tłumaczenie: Rubi Birden
Reżyseria: David Foulkes
Scenografia: Sylwester Biraga
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Występują:
Aleksandra Tomaś – Marilyn Monroe
Dorota Kamińska – Gladys Baker

 

 


Teatr Druga Strefa 

 

ul. Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa (mapa)
cena biletu: 60 zł (bilet ulgowy: 40 zł)
Po rezerwację i zakup biletów zapraszamy do bileterii: http://www.teatrdrugastrefa.pl/bileteria.html
KASA czynna jest zawsze na godzinę przed spektaklem (224 658 828)
Informacje na www.teatrdrugastrefa.pl
Facebookowy fanpage Teatru Druga Strefa

 

 

 

 

 

 

 

BIOGRAFIE AKTOREK I TWÓRCÓW SPEKTAKLU:


Dorota Kamińska (Gladys Baker w „Marilyn - życie niemożliwe”)
Absolwentka warszawskiej PWST. Studiowała pod kierunkiem znakomitych aktorów i pedagogów m.in. Aleksandry Śląskiej, Aleksandra Bardiniego i Tadeusza Łomnickiego. Jeszcze na studiach debiutowała w Teatrze Na Woli w spektaklu „Podróż po Warszawie” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Przez ponad 20 lat związana była z Teatrem Studio, gdzie zagrała między innymi tytułową rolę w „Tamarze” wg Johna Krizanca w głośnym spektaklu w reżyserii Macieja Wojtyszki. Współpracowała m.in. z Józefem Szajną, grając w „Dantem i Gigantach z gór Pirandella”; z Henrykiem Baranowskim jako Leni w „Procesie” wg Kafki; z Jerzym Grzegorzewskim m.in. w „Operze za trzy grosze” B. Brechta; „Parawanach” Geneta; z Bogusławem Lindą jako Marylin w „Przedstawieniu pożegnalnym” P. Mullera; z Adamem Hanuszkiewiczem w „Zagraj to jeszcze raz, Sam” i „Działaniach ubocznych” wg W. Allena. Grywała też gościnnie: m. in. w Teatrze na Woli, w teatrze Komedia w Warszawie czy obecnie w Teatrze Komedia we Wrocławiu. Ogromne znaczenie w jej dorobku zawodowym odgrywa film – na swoim koncie ma blisko 50 ról. Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w filmie „Barwy ochronne” Zanussiego, później można było ją podziwiać m. in. w „Karate po polsku”, „Och Karol”. Za rolę w „Pręgach” Magdaleny Piekorz nominowana była do nagrody Orłów. Dużą popularność przyniosły jej seriale m.in. „W labiryncie”, „Zostać Miss”, „Pierwsza miłość”, „Fala zbrodni”, za którą nominowana była do nagrody Telekamery. Kilka lat swojego zawodowego życia poświęciła dziennikarstwu. Redagowała i prowadziła dwa programy telewizyjne magazyn filmowy „Oskar” i „Damski wytrych”, w którym nie bała się stawiać trudnych pytań. Przez kilka lat współprowadziła „Radiowe kino nocą”, pisywała recenzje i wywiady dla wielu czasopism.


Aleksandra Tomaś (Marilyn Monroe w „Marilyn - życie niemożliwe”)

Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu (2009). Stawiała swoje pierwsze aktorskie kroki, grając w przedstawieniu dyplomowym w reż. Bogusława Kierca wg braci Grimm: "O królewiczu, który niczego się nie bał" oraz współtworząc grupę Teatru "Zakład Krawiecki" (spektakl "SPOT!"). Jej starania i zaangażowanie zostały docenione i wyróżnione na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (2009). Za monodram "...Jak początek umierania" w reż. Małgorzaty Kazińskiej otrzymała I nagrodę przyznaną przez prof. J .Deglera. Ponadto, Jury nagrodziło ją "Szczeblem do kariery" za najlepszy debiut i najlepszy spektakl absolwenta wrocławskiej PWST (wyróżnienie przyznane przez Prorektora ds. Filii we Wrocławiu, Krzysztofa Kulińskiego). W 2010 roku otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA w Tczewie. W tym samym roku zagrała w spektaklu "Pan Tadeusz i inne obce języki" w reż. Joanny Szczepkowskiej w Teatrze "Syrena" w Warszawie.


David Foulkes (reżyser „Marilyn - życie niemożliwe”)

Wykształcenie zdobywał w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie w Birmingham, gdzie w 1986 r. zdobył tytuł magistra sztuki (BA Comb. Hons.) na kierunku Teatr i muzyka (wybrane specjalizacje - aktorstwo, reżyseria, kompozycja, produkcja telewizyjna i filmowa). W 1992 r. zakończył dwuletni podyplomowy staż kompozycji u prof. Włodzimierza Kotońskiego na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyreżyserował m. in: komedię muzyczną „I love you” w Teatrze Studio Buffo (2011) oraz kilka spektakli w Teatrze Druga Strefa: „Kwintesencja” (2003), „Przystanek” (2004), „Mieszczanin szlachcicem” (2009), „Chopin – cztery wieczory pisarskie” (2010). Od wielu lat mieszka i tworzy w Polsce, gdzie związany jest z Teatrem Druga Strefa, w którym zagrał m.in. w spektaklach: „Pokojówka” (2010), „Fin de...” (2009), „Trad Mark Doherty” (2008), „Czerwone Komety” (2008), „Ciocia” (2007), „Ja, córka Rasputina” (2004), Jubileusz (2006), „Gdy w dzień przeleci nocny ptak” (2003), „Sonata Belzebuba (2002). W latach 1990-1992 związany był także z Grupą MM w ramach „Eksperymentalnego Teatru Multimedia”. Grywał też za granicą, np. w spektaklach „Confusions” (1996) w Mermaids Theatre, „A midsummer night's dream” (1987) i „Hanky Park” (1987) w Oldham Coliseum i innych. Ponadto dubbingował polskie reklamy dla konkursów międzynarodowych oraz był prezenterem wiadomości radiowych po angielsku w jednej z polskich stacji. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.


Sylwester Biraga (scenograf „Marilyn - życie niemożliwe”)

Reżyser, scenograf, aktor, dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie (2001, 2002, 2003), 1 premiera w Brukseli (2004), 3 premiery w Avignonie (2005, 2008, 2009) I 1 premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2010). Absolwent Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996 – 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi FIN DE… otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis.


Sylwester Krupiński (kostiumograf „Marilyn - życie niemożliwe”)

Absolwent łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W 2006 kolekcją inspirowaną twórczością Tamary de Łempickiej obronił z wyróżnieniem dyplom licencjata w Kolegium Mody, a w 2008 obronił z wyróżnieniem dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Ubioru ad. Małgorzaty Łukawskiej. Laureat nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 r. Dwukrotny finalista konkursu Złota Nitka, na którym w 2007 r. jego kolekcja zdobyła wyróżnienia: wyróżnienie Mediów oraz Jury Kreatorów w kategorii prêt-à-porter. Projektował kostiumy do wielu sztuk teatralnych oraz kolekcje autorskie strojów prezentowanych podczas łódzkich pokazów mody Fashion Philosophy – Fashion Week.

 

Źródło: materiały prasowe


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 maja 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca