Medea na Manhattanie

 

14 (premiera), 15 i 16 września, godz. 20:00

Browar Mieszczański (Galeria) – Hubska 44-48

 

           

Jest wojna. Jason musi uciekać. Medea podąża za nim, bo go kocha. Oboje marzą o życiu w dużym mieście. W trakcie ucieczki zabijają brata Medei, aby ratować ich wspólne dziecko. Egzystują jako imigranci. Wiodą życie na śmietniku zżerające niczym kwas. Jason nie wytrzymuje próby i zakochuje się w Claire, córce sweatshop-bossa. Opuszcza Medeę i wraz z ich dzieckiem przenosi się do nowego domu. Medea pragnie odzyskać Jasona i dziecko, ale ani  jedno, ani drugie nie jest jej dane.

Noc przed ślubem Jasona i Claire. Medea czeka przed domem narzeczonej. Velazquez - odźwierny z Piątej Alei, niespełniony malarz oraz Deaf Deasy - głuchy transwestyta zwany śpiewającą tancerką śmierci, stają się osobliwym narzędziem na drodze do spełnienia przeznaczenia.

           

W roku 431 przed Chrystusem po raz pierwszy zostaje wystawiony opracowany  przez Eurypidesa mit o Medei. Od tego czasu wielu autorów konfrontowało się z tym antycznym materiałem i opracowywało go na nowo. Niemiecka autorka Dea Loher przeniosła eurypidesową Medeę na Manhattan, który stanowi tu metaforę współczesnej metropolii, gdzie losy uchodźców Medei i Jasona odpowiadają milionom cierpień ludzi dotkniętych wojną i wypędzeniami.

           

Obsadzona międzynarodowo inscenizacja żyje dzięki poetycznemu przenikaniu się gry aktorskiej, muzyki, ruchu i śpiewu.  Po „W pośpiechu do nieba” (2011), „Kraju bez słów” (2011), „Prawieku i innych czasach” (2012) jest to już czwarta wrocławska inscenizacja żyjącej w Berlinie niemiecko-polskiej reżyser Elżbiety Bednarskiej.

*Przedstawienie przygotowane przez Towarzystwo im. Edyty Stein w ramach projektu "Pojednanie w sztuce", finansowane ze środków Goethe Institut w Krakowie.

 

Reżyseria: Elżbieta Bednarska

Występują: Anna von Schrottenberg, Alessandra Donati, Agnieszka Damrych, Agata Kocimska-Zych, Krzysztof Brzazgoń, Stanisław Linowski

Scenariusz: Dea Loher w przekładzie Wojciecha Koczwary

Choreografia: Alessandra Donati

Muzyka: Łukasz Damrych                 

Reżyseria świateł: Dariusz Bartołd

Bilety: wstęp wolny (ograniczona liczba miejsc)

Rezerwacja:

tel. 71 70-72-330 lub e-mail: kontakt@wroart.pl


przysłano: 3 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło