Teatr

Świat miejscem prawdy

 

Już niebawem Wrocław stanie się europejską stolicą teatru. W październiku rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów, a w jego programie: spektakle najwybitniejszych europejskich twórców, filmy, spotkania z artystami, seminaria, koncerty, warsztaty i wystawy. Sezon potrwa trzy miesiące. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów potrwa od października do grudnia. W tym czasie Wrocław gościć będzie wybitnych twórców europejskiej sceny teatralnej – Theodorosa Terzopoulosa, Anatolija Wasiljewa, Eugenia Barbę wraz Odin Teatret, a także Alvisa Hermanisa i Teatr Nowy z Rygi. W ramach sezonu zaprezentowane zostaną spektakle i filmy, odbędą się również spotkania z reżyserami, warsztaty, wystawy, koncerty i seminaria z udziałem polskich i zagranicznych gości. Pokazy będzie można zobaczyć w siedzibach Instytutu Grotowskiego – w Sali Teatru Laboratorium w Rynku oraz w Studiu Na Grobli przy ul. Na Grobli 30/32. Warto dodać, że to druga edycja festiwalu. Pierwsza odbyła się w Roku Grotowskiego 2009.

 

Jak podkreśla dyrektor Instytutu Grotowskiego, Jarosław Fret, sezon jest przedłużeniem programu „Masters in Residence” realizowanego w Instytucie od 2010 roku. Stanowi on jedną z najważniejszych inicjatyw Instytutu, odwołując się do powszechnej praktyki w dziedzinie kultury teatralnej w Europie, jaką jest organizacja pobytów twórczych artystów zagranicznych.

 

Tegoroczny sezon rozpocznie premierowy pokaz polskiej wersji przedstawienia „Mauzer” według Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Akcja utworu, inspirowanego sztuką dydaktyczną Brechta „Środek zaradczy” i estetyką japońskiego teatru nō, toczy się podczas rosyjskiej wojny domowej między bolszewikami i zwolennikami władzy carskiej. Spektakl przedstawia nietypową rozprawę. Jej głównymi bohaterami są A i B – kaci na usługach rewolucji, którzy zostają skazani na karę śmierci. Utwór piętnuje prymitywną przemoc, która towarzyszy każdej rewolucji. Premierze polskiej wersji spektaklu

 

„Mauzer” towarzyszyć będzie publikacja książki  „W labiryncie. Theodoros Terzopoulos spotyka Heinera Müllera”.

Podczas teatralnej jesieni zaprezentowany zostanie także spektakl Eugenia Barby i Odin Teatret, „Chroniczne życie”. Przedstawienie powstało w ramach programu „Masters in Residence” w 2011 roku. Akcja „Chronicznego życia” toczy się równolegle w kilku krajach Europy po trzeciej wojnie domowej w 2031 roku. Z Ameryki Łacińskiej przybywa chłopiec, który próbuje odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca. W czasie przedstawienia publiczność w jednym czasie ogląda losy wielu postaci, pochodzących z różnych części Europy, słuchając ich opowieści w kilku językach – duńskim, hiszpańskim i angielskim.

Widzowie będą mogli uczestniczyć w otwartych zajęciach laboratoryjnych Anatolija Wasiljewa zatytułowanych „Pirandello. Szczepienie. Praktyka etiudy”. Rosyjski reżyser, który od połowy 2011 roku wraz z międzynarodową grupą aktorów prowadzi seminarium badawcze technik aktorskich, od października będzie pracował nad precyzyjnymi strukturami działania za pomocą narzędzi improwizacyjnych. W ramach festiwalu Teatr Nowy z Rygi pokaże po raz pierwszy w Polsce „Miłość po łotewsku” w reżyserii Alvisa Hermanisa. Spektakl bazuje na prawdziwych historiach i wyobraźni aktorów, a materiały zebrane w czasie wywiadów i spotkań – listy, fotografie – posłużyły za źródło fantazji aktorów i ich pracy nad rolami.

Dodatkowo, oprócz przedstawień przygotowanych przez mistrzów, będzie można zobaczyć prace zespołów i artystów regularnie współpracujących z Instytutem Grotowskiego. Będzie to m.in. „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” Teatru ZAR – nagrodzone statuetką Herald Angel oraz nagrodą Total Theatre na tegorocznym festiwalu Fringe w Edynburgu.

 

W ramach festiwalu odbędą się spotkania seminaryjne prowadzone przez Ludwika Flaszena, współzałożyciela Teatru Laboratorium. Jego partnerami w dyskusjach, poświęconych największym europejskim mitom teatralnym, będą wybitni profesorowie i myśliciele, m.in. Krzysztof Czyżewski, prof. Dariusz Kosiński czy prof. Grzegorz Niziołek.

 

Cennym uzupełnieniem prezentacji festiwalowych będzie Kino Mistrzów – specjalna edycja Kina Teatralnego składająca się z 10 projekcji ukazujących dorobek reżyserów współpracujących z Instytutem Grotowskiego w ramach programu „Masters in Residence”. W programie znajdą się zarówno rejestracje filmowe wcześniejszych przedstawień mistrzów, często niepokazywanych dotąd w Polsce, jak i filmy dokumentalne.

 

Podczas tegorocznego festiwalu „Świat miejscem prawdy” odbędzie się również seria warsztatów i spotkań prowadzonych przez Teatr ZAR pod nazwą VoicEncounters. Tegoroczna edycja zatytułowana „Moja milcząca siostro” poświęcona jest historii i dziedzictwu muzycznemu Ormian.

 

Więcej informacji o projektach oraz tegorocznym programie festiwalu na www.grotowski-institute.art.pl oraz na Facebooku http://www.facebook.com/pages/Instytut-Grotowskiego/181039691931794.

 


przysłano: 12 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca