Teatr

Współzałożyciel Teatru Laboratorium we Wrocławiu

 

 

Już w piątek i w sobotę, 23 i 24 listopada odbędą się długo wyczekiwane spotkania ze współzałożycielem Teatru Laboratorium – Ludwikiem Flaszenem. To wyjątkowa okazja, by spotkać się z najbliższym współpracownikiem Jerzego Grotowskiego, który na co dzień mieszka w Paryżu. Seminaria Flaszena z udziałem wybitnych myślicieli i znawców teatru odbędą się w Sali Teatru Laboratorium o godzinie 17.00.

 

Najbliższy piątek i sobota (23 i 24 listopada) będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli teatru. Do Wrocławia przyjedzie bowiem współzałożyciel Teatru Laboratorium, wieloletni współpracownik i partner twórczego dialogu z Grotowskim – Ludwik Flaszen. Poprowadzi dwudniowe spotkania zatytułowane „Akropolis. Faust. Hamlet. W teatrze mitów europejskich”. Wraz z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi profesorami, podejmie rozważania na temat mitów założycielskich Zachodu, których nośnikiem jest teatr. Zastanowią się oni także nad rolą, jaką mity odegrały one w kształtowaniu świadomości europejskiej. W listopadowym cyklu, zatytułowanym „Faust”, wezmą udział profesor Włodzimierz Szturc oraz profesor Krzysztof Rutkowski. Spotkania będą stanowiły doskonały przyczynek do dyskusji na temat kondycji teatru w zglobalizowanym świecie, w warunkach spotkań i konfrontacji kultur, gdy Europa szuka swego nowego samookreślenia.

 

W trakcie II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów przewidziano comiesięczne dwudniowe spotkania z Ludwikiem Flaszenem. W grudniu w seminariach „Akropolis” wezmą udział profesor Grzegorz Niziołek oraz Krzysztof Czyżewski – dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kolejne spotkanie, „Hamlet”, odbędzie się w 12 i 13 stycznia 2013 roku. Uczestniczyć w nim będą profesor Joanna Walaszek oraz dyrektor naukowy Instytutu Grotowskiego – profesor Dariusz Kosiński.

 

Ludwik Flaszen to uczestnik i świadek wielkiej epoki teatru. Najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego, współzałożyciel Teatru Laboratorium, z którym związany był przez cały okres jego istnienia (1959–1984), a po samorozwiązaniu teatru przeniósł się do Paryża. Został praktykiem, prowadząc doświadczenia parateatralne, warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Jego pierwsza książka „Głowa i mur” (1958) została skonfiskowana przez cenzurę PRL. Autor „Cyrografu” – tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie 1971, ostatnie – 1996, Kraków; wersja francuska – Paryż 1990). Jego tom szkiców „Teatr skazany na magię” (Kraków 1983) zawiera teksty oraz wykłady związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. W roku 2010 ukazał się jego tom „Grotowski & Company” (w języku angielskim).

 

Listopadowe spotkania seminaryjne z Ludwikiem Flaszenem odbędą się w piątek i sobotę (23 i 24 listopada) o godz. 17.00 w Sali Teatru Laboratorium. Wstęp wolny. Więcej informacji na www.swiatmiejscemprawdy.pl.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca