Teatr

„Zażynki” w Teatrze Polskim w Poznaniu

„Zażynki” Anny Wakulik w reż. Katarzyny Kalwat to kolejna w tym sezonie artystycznym prapremiera dramatu, który znalazł się w finale konkursu METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2012 . W konkursie dramaturgicznym Teatru Polskiego w Poznaniu sztuka Anny Wakulik otrzymała nagrodę dziennikarzy.

„Zażynki” to opowieść o końcu miłości, o zmianie, jaka zachodzi w tradycyjnych konstelacjach rodzinnych i międzyludzkich, o marzeniach i aspiracjach, o styku tradycji z nowoczesnością, której konflikt ma miejsce na naszych oczach. Bohaterowie „Zażynek” wpisani są w pejzaż polskiego święta maryjnego, związanego z pogańskimi rytuałami – niegdyś była to uroczystość wyrastająca z kultów płodności, oddawania czci ziemi, która rodzi i karmi. Potem przekształciła się w hołd oddany wizerunkowi Matki Boskiej. W czasie dożynek à rebours pojawia się śmierć – i w relacjach między bohaterami, i w zarodku życia, który ma w sobie główna bohaterka.

W spektaklu występują: Anna Sandowicz (Marysia), Wiesław Zanowicz (Jan), Mariusz Adamski (Piotr). Scenografię i kostiumy przygotowała Dominika Skaza, ruch sceniczny – Rafał Urbacki, opracowanie muzyczne i światła – Bartosz Nalazek.

„Zażynki” będą też miały swoją angielską prapremierę – 27 lutego 2013 r. spektakl zobaczy publiczność The Royal Court Theatre w Londynie. To druga realizacja polskiego dramatu w tym teatrze – pierwszą była sztuka Janusza Głowackiego „Kopciuch” (1981). „Zażynki” („A Time to Reap”) w przekładzie Catherine Grosvenor wyreżyseruje Caroline Steinbeis.

Natomiast prapremiera w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się 30 listopada w Malarni. Terminy kolejnych spektakli: 1, 2 grudnia, godz. 17.00; 18, 19, 20 stycznia 2013, godz. 19.30.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca