Teatr

Passini na półmetku projektu

W najbliższą sobotę (23 marca) w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się kolejny pokaz pracy w ramach projektu artystyczno-badawczego „Dynamika metamorfozy” Pawła Passiniego. Prezentacja odbędzie się w Sali Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27). Wstęp wolny.

 

Projekt „Dynamika metamorfozy” realizowany jest przez Pawła Passiniego, Elżbietę Rojek, Przemysława Wasilkowskiego oraz zespół neTTheatre w Instytucie Grotowskiego od maja 2012 roku. Jego uczestnicy – międzynarodowa grupa aktorów pochodzących z Brazylii, Iranu, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Włoch oraz Polski – zostali wyłonieni na drodze przesłuchań z ponad 230 chętnych. Zespół  spotyka się raz na dwa miesiące podczas dziesięciodniowych sesji, które kończy pokaz pracy. Podczas marcowej sesji z uczestnikami projektu współpracował Robert Hayden – tancerz, aktor i nauczyciel, który regularnie prowadzi zajęcia i warsztaty dla Ultima Vez – międzynarodowej grupy z Belgii, prowadzonej przez flamandzkiego choreografa Wima Vandekeybusa.

 

Głównym założeniem projektu „Dynamika metamorfozy” jest zgłębienie tajników metamorfoz w teatrze antycznym i nabycie umiejętności wcielania się i przeistaczania w różne postacie. Pracę zakończy spektakl, którego premierę zaplanowano na 2014 rok. Przewidziano także publikację podręcznika zawierającego opis użytych metod, dokumentację pracy oraz zapis doświadczeń prowadzących oraz uczestników.

 

W sobotę (23 marca) o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się kolejna prezentacja efektów pracy. Tym razem odbywa się ona w ramach szerszego, bo ogólnopolskiego projektu, „Dotknij teatru” przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. To inicjatywa koordynowana przez w Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, której celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W tym roku teatry i artyści niezależni z 16 województw przygotowali ponad 500 wydarzeń.

Paweł Passini jest dyrektorem neTTheatre, absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Akademii Praktyk Teatralnych przy Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jego spektakl „Turandot” został nagrodzony nagrodą Herald Angel i Total Theatre na Fringe Festiwalu w Edynburgu. Passini wielokrotnie zdobywał również nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego („Turandot”, „Wszystkie rodzaje śmierci”, „Odpoczywanie”, „Nic co ludzkie”). W 2008 roku był nominowany do Paszportów Polityki w kategorii Teatr.

 

Przemysław Wasilkowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi. W latach 1994–1999 odbywał staż w Workcenter of Jerzy Grotowskiego and Thomas Richards w Pontederze, we Włoszech. Zajmuje się reżyserią, ruchem scenicznym oraz aktorstwem; prowadzi warsztaty teatralne. Jest wykładowcą Studium Aktorskiego w Olsztynie, współpracuje ze Stowarzyszeniem Tratwa, a także  z Teatrem Śląskim w Katowicach. Jego autorskie spektakle („Lament Doctoris Fausti”, „Zona Tenebrarum”) prezentowane były na licznych scenach w Polsce i za granicą m.in.: we Włoszech, Francji, Grecji, Finlandii.

Elżbieta Rojek jest aktorką, wokalistką i animatorką kultury. W latach 1994–2005 pracowała jako aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W 2002 roku powołała do życia projekt taneczny bazujący na ikonografii starogreckiej. Jest również współzałożycielką Stowarzyszenia Teatralnego „Chorea”. Od 2005 współpracuje z Uniwersytetem J.J. Lipskiego w Teremiskach założonym przez Danutę i Jacka Kuroniów oraz Stowarzyszeniem Dla Ziemi, które prowadzi działania adresowane do uchodźców, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Najbliższy pokaz pracy w ramach projektu „Dynamika metamorfozy“ odbędzie się w sobotę (23 marca) o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27). Wstęp wolny. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca