Teatr

Teatr Ósmego Dnia „Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej”

Najnowszy projekt Teatru Ósmego Dnia. Twórcy spektaklu wykorzystując donosy z czasów wojny pisane przez Polaków do Gestapo oraz te współczesne, nadsyłane m.in. do Urzędu Skarbowego, bezlitośnie obnażają ludzką zawiść, pytają, co popycha nas w stronę donosicielstwa, upodlenia drugiego człowieka.

„Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej” to najnowszy projekt Teatru Ósmego Dnia, eksperyment teatralny w drodze od czytania do spektaklu. Inspiracją do powstania scenariusza stały się informacje prasowe o rosnącej liczbie anonimów, a także lektura książki Barbary Engelking, która odnalazła donosy pisane przez Polaków do Gestapo i usiłowała je rzetelnie skomentować, zrozumieć i prześwietlić skłonność społeczeństwa do donosicielstwa.

Twórcy przedstawienia wykorzystując donosy z czasów wojny oraz współczesne anonimy, nadsyłane m.in. do Urzędu Skarbowego, obnażają ludzką zawiść, pytają, co  popycha nas w stronę donosicielstwa, upodlenia drugiego człowieka. Teksty, które wykorzystują niejednokrotnie wydają się zabawne, ale aktorzy opowiadają też o tym, jak pozornie błaha notatka może skutkować straszliwym ludzkim dramatem.

(na podstawie materiałów nadesłanych przez twórców spektaklu)

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami spektaklu.

14 kwietnia 2013, 18:00 Bytomskie Centrum Kultury Plac Karin Stanek 1 Bytom

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca