Teatr

Paw królowej

„Paw królowej” w reż. Pawła Świątka 
na XLVIII Przeglądzie Teatrów Małych Form 
w Szczecinie KONTRAPUNKT 2013


„Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka -  spektakl Narodowego Starego Teatru,  zostanie zaprezentowany w dniu inauguracji XLVIII Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2013 w Szczecinie tj. 15 kwietnia 2013 r. /poniedziałek/ w Teatrze Lalek „Pleciuga”.

Paw królowej jest protest songiem na temat zbiorowej manipulacji. Wszystko w tym spektaklu jest w języku, który powstaje z zasłyszanych błędów, skarłowaciałych stereotypów i wszechobecnej powagi naszego języka. Tak właśnie mówimy, na taki język jest programowana medialna przestrzeń komunikatów i sloganów, które w dobie szybkiej informacji stały się narzędziem sprawowania kontroli. Chcieliśmy zrobić spektakl dezynwoltury, upojenia absurdem dźwięków i marzeniem o nowej wspólnocie językowego kaprysu.

Paweł Świątek

„Paw królowej” 
adaptacja i dramaturgia – Mateusz Pakuła
reżyseria – Paweł Świątek
scenografia – Marcin Chlania
obsada: Paulina Poślednik, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Wiktor Loga-Skarczewski 
premiera: 27 października 2012

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu „IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce” ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007–2013.


KONTRAPUNKT

XLVIII Przegląd Teatrów Małych Form

Szczecin, 15-21 kwietnia 2013


Organizatorzy o festiwalu:

KONTRAPUNKT
to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce.

 

KONTRAPUNKT
organizowany jest przez Miasto Szczecin. Współgospodarzami są Teatr Lalek „Pleciuga”, Teatr Współczesny i Ośrodek Teatralny KANA. Przegląd jest imprezą integrującą całe środowisko artystyczne Szczecina – od artystów teatrów, przez pisarzy i poetów, plastyków, po fotografów...

 

KONTRAPUNKT
stara się eksponować najnowsze nurty i poszukiwania polskiego teatru, konfrontuje dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów. Poza nagrodami Jury główną nagrodę festiwalu – Grand Prix – przyznaje publiczność.

 

KONTRAPUNKT
prezentuje różnorodne stylistyki i języki teatralnej wypowiedzi – co podkreśla wprowadzona 18 lat temu jego nazwa.

 

KONTRAPUNKT
to przede wszystkim spotkania. Spotkania świata kultury i sztuki, nie tylko z wyjątkową publicznością, ale też naukowcami i teoretykami teatru. Od wielu lat przeglądowi towarzyszy sesja naukowa z udziałem wybitnych postaci, której plonem są wydawane tomy pokonferencyjne dokumentujące jej przebieg.

 

KONTRAPUNKT
zaprasza do obcowania ze sztuką, nie tylko teatralną, naszych sąsiadów zza Odry. Od wielu lat na festiwalu prezentowane są niemieckie przedstawienia oraz wystawy twórców sztuki wizualnej, także od kilku edycji część imprezy odbywa się w Niemczech: w Schloss Bröllinie, Pasewalku, Greifswaldzie. Od 2007 roku KONTRAPUNKT gości w Berlinie, a polska publiczność spędza jeden dzień festiwalowy, oglądając spektakle konkursowe na najważniejszych deskach teatralnych stolicy Niemiec.

 

KONTRAPUNKT
to także zaskakująca wędrówka przez fascynujące miejsca, z definicji nieteatralne. Podczas poprzednich edycji teatr przekroczył m.in. progi starej lokomotywowni, niewykończonego biurowca czy neobarokowej wilii Lentza. Prezentacje teatralne oraz imprezy towarzyszące odbywają się niemal we wszystkich szczecińskich instytucjach kultury.

 

KONTRAPUNKT
to liczne imprezy zaspokajające gusta najwybredniejszego widza. Oprócz teatru festiwal proponuje także m.in. koncerty (w tym śmiałe prezentacje muzyki eksperymentalnej, we współpracy z wydawnictwem musica genera festival), spotkania z osobowościami teatru, projekcje filmowe, promocje nowych publikacji.

 

KONTRAPUNKT
to także nieograniczona przestrzenią sali wystawowej galeria. W każdym miejscu prezentacji festiwalowych można oglądać wystawy fotografii, instalacje, a czasami śmiałe wizje artystów w postaci niezdefiniowanych formalnie dzieł. Podczas imprezy odbywa się także międzynarodowy plener fotograficzny, a jego efekty prezentowane są na licznych wystawach towarzyszących imprezie.

 

KONTRAPUNKT
to wieczorne dyskusje – spotkania artystów z publicznością. w nieskrępowanej atmosferze klubu festiwalowego – Piwnicy KANY. Szeroka oferta wybornej kuchni i baru dodaje smaczku dyskusjom.

 

KONTRAPUNKT
to ponad siedmiotysięczna widownia, z czego gros stanowią młodzi ludzie – miłośnicy teatru. Dla nich szczeciński festiwal jest swoistą platformą najciekawszych wydarzeń w teatralnej Polsce.

 

KONTRAPUNKT
to ponad setka bardziej i mniej znanych aktorów, reżyserów, krytyków i teoretyków teatru. To wielkie nazwiska, znane twarze, doceniane pióra czy radiowe głosy, ale także debiutanci – ci, o których dopiero będzie można usłyszeć, a wielu z tych już znanych swoją karierę zaczynało właśnie na małych formach w Szczecinie...

 

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca