Teatr

Stazione Termini powraca na Świebodzki

Od dziś do niedzieli na Scenie na Świebodzkim we Wrocławiu „Stazione Termini” w reż. Marka Oleksego, przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

 

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy w reżyserii legendy wrocławskiej Pantomimy powraca na scenę po długiej przerwie. Akcja tej pantomimy rozwija się w przestrzeni terminalu kolejowego, będącego zarówno miejscem realnym, jak i metaforą kondycji wewnętrznej człowieka. Gromadzący się w nim bohaterowie przynoszą ze sobą pewien balast doświadczeń oraz brzemię społeczno-kulturowych uwikłań i masek. Pejzaż ludzkich charakterów, zróżnicowanych w swojej odrębności, a jednocześnie stanowiących pewną mikrospołeczność, jest swoistego rodzaju tyglem, w którym mieszają się różne postawy, marzenia, rodzi się nadzieja i nierzadko bezradność. Bohaterowie, obciążeni różnego rodzaju problemami, odczuwają potrzebę zmiany swojego położenia, co zmusza ich do podróży – tej rzeczywistej, a przede wszystkim duchowej.

 

Narracja ruchowa przedstawienia tworzy pewien rodzaj paraboli, w której łączy się świat zewnętrzny ze sferą metafizyczną, sacrum przeciwstawione zostaje profanum, a rzeczywistość przeplata się z poetyką snu.

 

Ta wielopoziomowość buduje się nie tylko w warstwie tematycznej poprzez liczne odwołania do tradycji teatru, kultury i popkultury, ale także w sposobie użycia ruchu i jego faktur. „Stazione Termini” to, w warstwie formalnej, próba połączenia esencji pantomimy z estetyką ruchu współczesnego. 

Środki wyrazu, którymi posługuje się pantomima, dają nie tylko niezwykle duże możliwości poszukiwania prawdy o człowieku i ogromnej złożoności jego natury, ale również dzięki bogactwu i atrakcyjności różnego rodzaju form ruchu scenicznego w tym m.in. tańca współczesnego i elementów akrobatyki, odsłaniają rożne aspekty tej prawdy.


W wielowymiarowej koncepcji „Stazione Termini” ważną funkcję pełnią oryginalne kostiumy zaprojektowane przez Elżbietę Terlikowską oraz specjalnie skomponowana muzyka Cezarego Duchnowskiego. Scenografia do przedstawienia to plastyczna kompozycja, pełna syntezy znaków, której autorem jest Jan Polivka.

 

„Stazione Termini”
scenariusz i reżyseria: Marek Oleksy

scenografia: Jan Polivka

muzyka: Cezary Duchnowski w wykonaniu Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego

kostiumy: Elżbieta Terlikowska

współpraca choreograficzna: Piotr Biernat
 

17, 18, 19 maja 2013, godz. 19.00 
Scena na Świebodzkim, Teatr Polski we Wrocławiu
pl. Orląt Lwowskich 20c
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca