Teatr

Teatr Polski we Wrocławiu ambasadorem polskiej kultury

Japonia i Rumunia to dwa krańce Eurazji i jednocześnie miejsca wyznaczające trasy zagranicznych podróży Teatru Polskiego we Wrocławiu. Właśnie wróciliśmy z Sybinu, gdzie na XX Festivalu International de Teatru w pokazywaliśmy Utwór o Matce i Ojczyźnie. Publiczność długo oklaskiwała przedstawienie i po raz kolejny okazało się, że pełen polskich tematów spektakl ma bardzo uniwersalne przesłanie. Wśród publiczności byli najważniejsi selekcjonerzy festiwalowi na świecie, wliczając w to Awinion i Edynburg. Teraz spektakl obejrzą Japończycy w czasie World Theatre Festival Shizuoka under Mt. Fuji w Shizuoce, gdzie tym razem będą kuratorzy najważniejszych festiwali w Azji. To nie koniec wędrówek, w czasie których Teatr Polski promuje polską kulturę na świecie. Przed nami do końca roku: Szosa Wołokołamska w Monachium, Utwór o Matce i Ojczyźnie w Pilźnie i Mińsku oraz Poczekalnia.0 w Sankt Petersburgu. Koniec roku spędzimy w Tokio, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Ibsenowskim pokażemy Panią z morza.

 

Teatr Polski we Wrocławiu należy do tych niewielu scen w Polsce, które reprezentują kulturę polską za granicą. Zaproszenia z festiwali z całego świata potwierdzają jego renomę artystyczną. Najczęściej doceniane są poziom aktorstwa, decyzje artystyczne, odwaga podejmowanych tematów. Słyszy się, że polski teatr jest jednym z najważniejszych w Europie i określa poziom sztuki teatralnej, wskazując nowe kierunki jej rozwoju. Od paru lat Teatr Polski we Wrocławiu jest sceną na walizkach i zagrał już ponad sto razy dla wielotysięcznej publiczności na kilku kontynentach: Buenos Aires, Quito (Ekwador), Madryt, Girona (Hiszpania), Paryż, Strasburg, Maubeuge (Francja), Turyn, Dublin, Brno (Czechy), Bazylea, Wilno, Ryga, Berlin, Drezno, Moskwa, Woroneż (Rosja), Krajowa i Sybin (Rumunia), Nitra (Słowacja), Rijeka (Chorwacja), Lublana.

 

W latach sześćdziesiątych najlepiej sprzedającym się towarem eksportowym była Polska Szkoła Filmowa, w latach siedemdziesiątych teatr Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora, w latach osiemdziesiątych – Kantor i Gardzienice. Dziś są nim repertuarowe teatry, takie jak Teatr Polski we Wrocławiu, TR i Nowy Teatr w Warszawie. To one wyznaczają nowe kierunki światowej sztuki teatru, to one rozbudzają zainteresowanie świata naszym krajem jako ważnym przystankiem w turystyce kulturalnej.

Wrocław i Dolny Śląsk są coraz bardziej atrakcyjne jako miejsca do zamieszkania i realizowania swoich życiowych zamierzeń dla obywateli Europy, by nie napisać świata. Zapoznają się z nimi nie tylko dzięki kontaktom biznesowym, ale także przyjeżdżając na ważne wydarzenia kulturalne organizowane we Wrocławiu, jak T-Mobile Nowe Horyzonty, Brave Festiwal czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław, i na Dolnym Śląsku, jak Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Castle Party w Bolkowie czy „Reggae Dub Festival” Międzynarodowy Festiwal Muzyki Reggae w Bielawie. Inny sposób poznania Dolnego Śląska to kontakt z dokonaniami artystycznymi naszych teatrów. Wśród najważniejszych ambasadorów kultury powstającej w naszym regionie jest Teatr Polski we Wrocławiu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca