Teatr

Samotność kobiet w Instytucie Grotowskiego

Od 22 do 25 września w Instytucie Grotowskiego będzie można zobaczyć solowe spektakle Gemy Galiany i Alexandry Kazazou, dwóch utalentowanych, młodych aktorek ze Studia Matejka.

 

Gema Galiana i Alexandra Kazazou w swoich monodramach przekazują emocje towarzyszące wielu kobietom. Pokazują samotność, niepokój, osaczenie, ale i nadzieję. Uczucia, do których mało kto się przyznaje. Obydwie wciąż doskonalą swój warsztat i pracują nad swoimi spektaklami. Na początku tego roku podczas cyklu „Monosytuacje” w Instytucie Grotowskiego odbyły się prapremiery „The Woman Decomposed” oraz „Charmolypi”. Wkrótce będzie można zobaczyć efekty kolejnego etapu pracy aktorek.

 

Mimo, że obie mówią o samotności i zagubieniu we współczesnym świecie, posługują się odmiennymi środkami scenicznymi. Hiszpanka Gema Galiana w swoim spektaklu mistrzowsko operuje rekwizytem. Aktorka kształciła się w Wyższej Szkole Sztuki Dramatycznej w Murcji, specjalizując się w hiszpańskim teatrze klasycznym. Obecnie współpracuje z Matejem Matejką i Vivien Wood, tworząc teatr fizyczny. „The Woman Decomposed” inspirowany jest „Księgą niepokoju Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie” Fernanda Pessoi i „Wilkiem stepowym” Hermanna Hessego. Spektakl będzie można zobaczyć od 22 do 24 września (godz. 19:00) w Sali Teatru Laboratorium.

 

Spektakl Alexandry Kazazou to opowieść o kobiecie walczącej z niepewnością i poczuciem braku tożsamości. Tytułowe „charmolypi” w języku greckim oznacza „radosny smutek”, odnosi się do dwoistości, która tkwi u źródeł ludzkiego doświadczenia. Aktorka buduje intymną relację z widzami za pomocą prostych środków – jedynym przedmiotem, który towarzyszy jej w przestrzeni jest kanapa. Kazazou jest pół Greczynką, pół Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Obecnie współpracuje z grupą Jubilo pracującą m.in. z młodzieżą niepełnosprawną fizycznie i umysłowo, prowadzi także zajęcia z antycznej tragedii greckiej na Uniwersytecie Wrocławskim. „Charmolypi” będzie można zobaczyć 24 września o godz. 20:00 i 25 września o godz. 19:00. W październiku spektakl zaprezentowany zostanie w Moskwie i Atenach.

 

 

„The Woman Decomposed” 22–24 września 2013, godz. 19:00 (spektakl w językach hiszpańskim i angielskim), „Charmolypi” 24 września 2013, godz. 20:00; 25 września 2013, godz. 19:00 (spektakl w językach polskim, angielskim i greckim); Sala Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27).

 

Bilety w cenie 10 zł są do nabycia online za pośrednictwem sieci Biletin, w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27; sekretariat@grotowski-institute.art.pl; 71 34 45 320) lub w miarę dostępności – godzinę przed przedstawieniem. Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca