Teatr

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań - 2013/2014

 

 
   

Ruszyły zapisy na kolejny rok akademicki Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. Temat przewodni kursu to „Stulecie aktorów. Sztuka aktorska w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem”.

 

Już po raz czwarty Instytut Grotowskiego organizuje kurs wiodący w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, czyli regularne spotkania o charakterze wykładów i warsztatów. Tym razem kurs będzie poświęcony przemianom w sztuce aktorskiej w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem.

 

Po ubiegłorocznym kursie wiodącym poświęconym twórcom Wielkiej Reformy Teatru od Craiga do Brechta, organizatorzy proponują kolejną próbę eksploracji i zrozumienia tego, co wydarzyło się w teatrze ubiegłego wieku. Pod lupą znajdą się przemiany w sztuce aktorskiej, zarówno te dokonane, jak i niedokonane. Do poprowadzenia zajęć zaproszono wybitnych polskich specjalistów: dr hab. Ireneusza Guszpita, dr hab. Katarzynę Osińską, dr Piotra Olkusza, dr Katarzynę Woźniak, dr Annę Różę Burzyńską oraz dr Beatę Guczalską.

 

Każda sesja będzie się składać z wykładu otwartego publicznego oraz warsztatów, seminarium lub konwersatorium, przeznaczonego dla grupy roboczej, której uczestnicy (maksymalnie 25 osób), zadeklarują wcześniej swój udział w całym projekcie. Spotkania będą się odbywać w piątki – otwarte wykłady oraz soboty – warsztaty lub konwersatoria dla grupy roboczej. Temat zajęć, ich przebieg, charakter, wykorzystywane metody i sposób prowadzenia pozostają w gestii zaproszonych specjalistów, przy zachowaniu ogólnych ram czasowych i organizacyjnych oraz założeniu, że wykład jest poświęcony zagadnieniom o charakterze ogólniejszym, natomiast warsztat ma charakter analityczny i dotyczy konkretnych zjawisk, procesów, dzieł itp.

 

Kurs zakończy w czerwcu konferencja podsumowująca z udziałem członków grupy roboczej oraz zaproszonych praktyków.

 

Chętni do udziału w pracach grupy roboczej proszeni są o wysłanie zgłoszenia mailowo do Karoliny Wycisk: karolina@grotowski-institute.pl. Zgłoszenia powinny zawierać następujące informacje o kandydacie: miejsce zamieszkania, wiek, nazwę uczelni i kierunek, rok studiów, zainteresowania badawcze oraz motywację udziału w projekcie. Termin nadsyłania zgłoszeń to 31 października 2013. Do 8 listopada osoby zainteresowane zostaną poinformowane o wynikach naboru.

 

Cykl rozpocznie sesja z prof. Dariuszem Kosińskim, dyrektorem naukowym Instytutu i pomysłodawcą OUP, zatytułowana „Kozioł ofiarny? Aktorstwo XIX wieku”, która odbędzie się w dniach 29–30 listopada. Złożą się na nią wykład otwarty „Piękne i prawdziwe. Sztuka aktorska „wieku pary, elektryczności i teatru” na przykładzie polskiej „epoki gwiazd””, a także warsztaty „Dramaturgia praktyczna, czyli aktorstwo XIX wieku w działaniu”.

 

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.


Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.

-----

 

 

PROGRAM

SESJA I
29–30 listopada 2013
Prof. Dariusz Kosiński
Kozioł ofiarny? Aktorstwo XIX wieku
„Piękne i prawdziwe. Sztuka aktorska „wieku pary, elektryczności i teatru” na przykładzie polskiej „epoki gwiazd”” – wykład
„Dramaturgia praktyczna, czyli aktorstwo XIX wieku w działaniu” – warsztaty

SESJA II
13–14 grudnia 2013
Dr hab. Ireneusz Guszpit
„Aktor – świadek – spełnik, według Juliusza Osterwy” – wykład
„Aktorstwo: naśladowanie, przeżywanie, przeistoczenie, obrzędowość?” – warsztaty

SESJA III
17–18 stycznia 2014
Dr hab. Katarzyna Osińska
„„Prawdziwi uczniowie nigdy nie są uczniami”. Jewgienij Wachtangow i Michaił Czechow wobec Stanisławskiego” – wykład
„Tradycja Stanisławskiego w aktorstwie rosyjskim XX wieku” – warsztaty

SESJA IV
14–15 lutego 2014
Dr Piotr Olkusz
„Arka Nowego Teatru – Copeau i jego młodzi uczniowie” – wykład i warsztaty

SESJA V
14–15 marca 2014
Dr Katarzyna Woźniak
„Od tekstu dramatycznego do ciała-słowa. Włoska tradycja teatralna w XX wieku” – wykład i warsztaty

SESJA VI
11–12 kwietnia 2014
Dr Anna Róża Burzyńska
„Po Brechcie – sztuka aktorska w teatrze niemieckim na przełomie XX i XXI wieku” – wykład
„HamletMaszyna i histeryczne kobiety” – warsztaty

SESJA VII
16–17 maja 2014
Dr Beata Guczalska
„Od ciała nieistniejącego do ciała – podmiotu. Cielesność aktora w polskim teatrze repertuarowym ostatniego półwiecza” – wykład i warsztaty

SESJA VIII
6–7 czerwca 2014
Konferencja podsumowująca projekt z udziałem zaproszonych gości

 

KOORDYNACJA PROJEKTU
Dariusz Kosiński: kosinski@grotowski-institute.art.pl
Sylwia Fiałkiewicz: fsylwia@grotowski-institute.art.pl
Karolina Wycisk: karolina@grotowski-institute.art.pl

 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1584

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca