Teatr

Kraków. Jak z Almodovara - komedia Pawła Zapendowskiego

Młodzi aktorzy z Grupy Off-Krakow przedstawią po raz pierwszy, w formie spektaklu czytanego, komedię Pawła Zapendowskiego „Jak z Almodovara”, nagrodzoną na Festiwalu Komedii X Talia. Pasja, talent, poświęcenie, doświadczenie sceniczne i miłość do teatru - to atuty Off-Krakow.

Paweł Zapendowski wraca w komedii do swojego ulubionego europejskiego reżysera Pedro Almodóvara. Naśladując jego styl i bawiąc się nim, odpowiada na oczekiwanie widowni: stworzenia na scenie unikalnej atmosfery wyjętej z kultowych filmów i śledzenia zwyczajnie-niezwyczajnych historii ludzi „z sąsiedztwa”. Jest to „Almodovar nad Wisłą” - odnaleziony w prowincjonalnej, obciachowej Polsce klasy „B” oraz w stolicy, atakowanej na co dzień przez „słoiki”, drogiej, szykownej, zakochanej w sobie i uważającej się za pępek świata.

Artyści z Off-Krakow w stylizacji i makijażu Szkoły „Artystyczna Alternatywa” św

iadomie balansują na granicy dobrego smaku - jakby chcieli z pop-kulturalnego Kiczu zdzierać kolejne maski i warstwy, by dotrzeć do ukrytej treści godnej autentycznego uczucia.            O czym opowiada komedia? „Amodovar” Zapendowskiego jest o tym, jak można dać się „udupić”, zamknąć w życiu jakiego się z całego serca nienawidzi i tkwić w nim przez lata, jak martwe zombi. Aby wyrwać się z tej niewoli, musiałoby się coś stać, co przerasta wyobrażenie. Desperacko wyjść z siebie i wymyślić „numer” albo trafić na nieprawdopodobny uśmiech losu.

            Bożenka (Anna Dzierża) tkwiła właśnie przez lata w takim „udupieniu”, uwięziona przez egoistycznego Gola (Grzegorz Kliś), zapędzona do kuchni i dziecka. Jej otoczenie, przyjaciółki i rodzina, cała wręcz Ojczyzna, były za tym, aby Bożenka cierpliwie znosiła narzuconą rolę, bo przecież wszystko jest OK, a jeśli coś jej się nie podoba, to sama jest temu winna. Bożence udaje się uwolnić, gdyż znajduje w sobie siłę. Wyjeżdża d

o stolicy i odtąd jej życie przypomina swobodny lot, szybowanie w górę na sam szczyt. Wydarzenia wydają się tak nierealne, jak marzenie przed zaśnięciem. To do niej teraz przych

odzą „udupieni”, a ona szuka równowagi, naśladuje najgorsze wzory zm

ałpowane z ulicy i próbuje smaku szczęścia. Aby na końcu, znajdując się w ekstremalnej sytuacji, tuż nad przepaścią, wyciągnąć dłoń po zapomnianą miłość.

Oglądamy świat dobrze znany, wykreowany z przerysowaniem i przesadą, jak w obrazach hiszpańskiego mistrza. W każdej scenie „Jak z Almodovara” ktoś występuje przeciw komuś. Bożenka zostaje bohaterką naszej współczesności. Przez jej Salon - dedykowany kobiecej dominacji i w ogóle „przemocy na co dzień” - przewijają się ulegli i dominujący, 

rządzeni i rządzący, zawodowcy i amatorzy - w poszukiwaniu własnego Stylu i... spełnienia.

W rolach głównych występują: Anna Dzierża, do niedawna aktorka Teatru MIST i Grzegorz Kliś z Grupy Rafała Kmity.

Grupa Off-Krakow: Anna Dzierża, Grzegorz Kliś, Justyna Kowalska, Karolina Lisik, Kaśka Niemiec, Karolina Suchoń, Aneta Stachyra, Ewa Trzewicarz, Wojciech Gałziński, Edward Gorzkowicz, Filip Jurkowski, Paweł Tworek, Marek Wolny.

Stylizacja: Szkoła Stylizacji i Wizażu „Artystyczna Alternatywa”.

Reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski.

 

Pierwszy pokaz - spektakl czytany.

23 października 2013, godz. 19.00.

Teatr Grtoeska, Scena dla Dorosłych,  ul. Skarbowa 2 , Kraków

 

Informacje na https://www.facebook.com/JakzAlmodovara


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca