Teatr

Literacki listopad w Teatrze Żydowskim

„Przystanek poezja”, czytania performatywne, „Bagaże kultury” - spotkania w ramach tych cykli czekają nas w listopadzie w Teatrze Żydowskim. 5 listopada zapoznamy się z twórczością Awroma Suckewera podczas spotkania z nowego cyklu „Przystanek poezja”. 12 listopada odbędzie się pierwsze w tym sezonie czytanie performatywne sztuki „Po chińsku do Ciebie mówię” izraelskiej autorki Savyon Liebrecht, a 24 listopada Remigiusz Grzela poprowadzi już drugie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Bagaże kultury” – tym razem z Józefem Henem.

 

            W ramach cyklu „Przystanek poezja” aktorzy Teatru Żydowskiego pod opieką artystyczną Gołdy Tencer przybliżą słuchaczom wiersze i sylwetki znanych poetów jidysz, takich jak Jakub Zonszajn, Szolem Alejchem, Izrael Jehoszua Singer czy Abraham Suckewer. Temu ostatniemu poświęcone zostanie pierwsze spotkanie pt. „Wus wet blajbn – co pozostanie”. Zapraszamy 5 listopada o 19.00 w Teatrze Żydowskim. Wstęp wolny!

 

 Awrom Suckewer urodził się 15 lipca 1913 roku w Smorgoniach, zmarł 19 stycznia 2010 roku w Tel Awiwie. Dziecięce lata spędził na Syberii, dokąd uciekła jego rodzina po wybuchu I wojny światowej. Poemat „Sibir” nawiązujący do tych dziecięcych doświadczeń, pięknie ilustrował wieloletni przyjaciel poety Marc Chagall. Był wielbicielem poezji Bolesława Leśmiana i Cypriana Norwida.

 

Po wybuchu II wojny światowej i późniejszym zajęciu przez Niemców Wilna znalazł się w getcie, a następnie w leśnej partyzantce. Po wojnie „Suckever, tak jak i inni Żydzi musieli sobie zadać zasadnicze pytanie: Czy zostać w Polsce, czy ją porzucić?”. Wrócił do Polski, ale ostatecznie ją opuścił. Poemat „Do Polski” stał się poetyckim świadectwem zerwania nici łączącej przez wieki dwa narody. 

 

Twórczość Suckewera, szczególnie ta późniejsza, powojenna nie jest w Polsce dobrze znana. Suckewer czeka wciąż w Polsce na dobrych tłumaczy i dobrych krytyków. Więcej informacji na temat twórczości i biografii poety: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/przystanek-poezja-wus-wet-blajbn-co-pozostanie-awrom-suckewer

 

            W nowym sezonie w Teatrze Żydowskim odbywać się będą czytania performatywne sztuk izraelskich autorów, które wyreżyserują studenci ostatnich lat warszawskiej Akademii Teatralnej.  Pierwsze z cyklu czytanie sztuki Savyon Liebrecht „Po chińsku do Ciebie mówię” w przekładzie Michała Sobelmana odbędzie się 12 listopada o 19:00 na małej scenie Teatru. Wstęp wolny! Opiekę artystyczną sprawuje Bożena Suchocka, reżyseria: Paweł Paszta. Wystąpią: Miri/Mirele: Małgorzata Trybalska, Marta: Ewa Tucholska, Karola: Ewa Greś, Szymon: Dawid Szurmiej, Abram: Ryszard Kluge.

Autorka dramatu, Savyon Liebrecht, urodziła się jako Sabina Sosnowska w 1948 r. w Monachium w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu. W 1950 r. przeniosła się z rodziną do Izraela. Jej krótkie opowiadania, opublikowane w czterech tomach są impresjami na temat jej duchowych przeżyć jako jednej z drugiego pokolenia po Holokauście i pierwszego, które nazwać można Izraelczykami. Głównym tematem jej twórczości są kobiety dążące do zrozumienia wpływu fatalnych wydarzeń historycznych na ich życie oraz rodzin, w których dorastały. Jej sztuki są nową, dramatyczną wersją tych historii. 

 

Więcej informacji o spotkaniu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/po-chinsku-do-ciebie-mowie-savyon-liebrecht-czytanie-performatywne

 

24 listopada o godzinie 14:00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Bagaże kultury”. Tym razem tematem i głównym bohaterem będzie: „Józef Hen - rozmowa na 90. urodziny”. Tradycyjnie spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.

 

"Bagaże kultury" to bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych czy teatralnych fotosów. Wstęp 5 zł. Rezerwacje: tel.: 22 850 64 50 lub 51, mail: bow@teatr-zydowski.art.pl

 

Poprzednie spotkania z cyklu:

- Ida Kamińska. Aktorka totalna.
- Agnieszka Holland. O kinie i innych rzeczach.
- Hannah Arendt. Rzecz o banalności miłości.
- Julian Tuwim – poeta i ojciec.

Więcej informacji: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/bagaze-kultury-jozef-hen-rozmowa-na-90-urodziny

 

Aktualności  na oficjalnej stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/ i Facebooku: https://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich.

 

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, Plac Grzybowski 12/16

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca