Teatr

Chanuka – radosny festiwal świateł!

 

Zbliża się jedno z najbardziej radosnych żydowskich świąt – Chanuka! Aż przez osiem dni, od 28 listopada do 5 grudnia, będzie trwał festiwal świateł organizowany przez Fundację Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Impreza stanie się wspaniałą okazją do zabawy i poznawania żydowskiej kultury. Zarówno na dzieci, jak ich rodziców czekają takie atrakcje jak różnego rodzaju warsztaty, czytanie bajek oraz chanukowe opowieści. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, czym są i jak się robi drejdle, spróbować pysznych placków latkes, a także, być może po raz pierwszy, zrobić własną menorę. Zaproszeni do wspólnego świętowania są wszyscy warszawiacy!

 

Dlaczego Chanuka jest tak radosnym świętem? Obchodzi się ją na pamiątkę czasów, kiedy w Palestynie rządziła grecka dynastia Seleucydów. Narzucono Żydom obcą religię, a Świątynię zbezczeszczono. W odpowiedzi na to wybuchło powstanie Machabeuszy, którzy odnieśli zwycięstwo. W Świątyni można było znowu odprawiać nabożeństwa, ale trzeba było najpierw rozpalić na nowo wieczne światło w menorze. Znaleziono odrobinę tylko oliwy w pojemniczku zapieczętowanym przez arcykapłana, ale – nieoczekiwanie –  wystarczyło jej na osiem dni – dokładnie tyle, ile potrzeba do przygotowania nowej czystej oliwy. Na pamiątkę tego cudownego zdarzenia przez osiem chanukowych wieczorów zapalamy światełka w ośmioramiennym świeczniku, zwanym chanukija. Spożywamy też dania smażone na oliwie – placki ziemniaczane (latkes) i pączki, a dzieci otrzymują prezenty i chanuke gelt (pieniążki na Chanukę).

 

Podczas tegorocznych obchodów, zorganizowanych przez Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz i Fundację Shalom, przewidziano moc atrakcji zarówno manualnych, jak i kulinarnych. Organizatorzy przygotowali warsztaty dla dzieci z domów dziecka oraz warsztaty otwarte. Podczas zajęć dzieci będą lepić z gliny drejdle, dzbanuszki na oliwę i figurki małych Machabeuszy, z gipsu uformują menorę, będą wycinać kolorowe papierowe witraże i przygotowywać świąteczne kartki. Podczas warsztatów kulinarnych nauczą się przygotowywać smakowite chanukowe potrawy – m.in. latkes - placki ziemniaczane oraz, uwielbiane przez dzieci i dorosłych, sufganija – pączki nadziewane konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypane cukrem pudrem.

 

W trakcie warsztatów Święto świateł, za pomocą światła, ruchu, kolorowych pleksi i starych filmów fotograficznych powstaną historie pisane światłem. Będzie to teatr cieni, który od początku do końca pod okiem animatorek stworzą dzieci. Podczas zajęć Zimowe Święta animatorki porozmawiają z dziećmi o tym, jak wyglądają zimowe święta w różnych kulturach. Opowiedzą o Chanuce, Bożym Narodzeniu, święcie Muharaam i Tet, Chińskim Nowym Roku. Dzieci w sposób interaktywny poznają różne święta, pobawią się w świąteczne zabawy i przygotują przyjęcia i podarunki.

 

Aktorzy Teatru Żydowskiego wystąpią z chanukowym koncertem, natomiast grupa Jacoba Weitznera poprowadzi zajęcia teatralne. Będzie można też zobaczyć najnowszy spektakl TŻ, przeznaczony zarówno dla starszych dzieci jak i dla ich rodziców, w reżyserii Pawła Paszty pt. „Opowieści nie tylko dla Dzieci”.  Ostatniego dnia obchodów zostaną poprowadzone wyjątkowe warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Animatorzy przeczytają im chanukowe opowieści, a dzieci wykonają z plastrów wosku świeczki i poznają chanukowe piosenki.

 

Na ten wyjątkowy czas cały Teatr Żydowski zmieni się w krainę baśni. Pomieszczenia, w których będą odbywać się zajęcia, będą nawiązywały wystrojem do bajek chanukowych   - pełnych ciepła, światła i pysznych łakoci. Zaproszeni do wspólnego świętowania są wszyscy warszawiacy! Partnerem wydarzenia jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Tacit Development Polska JS Sp. z o.o. S.K.

 

 

Szczegółowy program znajduje się na  stronach Organizatorów:

http://www.teatr-zydowski.art.pl oraz http://www.shalom.org.pl

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Fundacja Shalom

Plac Grzybowski 12/16

 


przysłano: 19 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca