15 rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego – słuchowisko

Wieczór międzynarodowy - Panama

7 grudnia 2019

Musicalowa Księga Bajek

5 stycznia 2020

Orfeo & Majnun

20 marca 2020

Piotruś Pan

12 stycznia 2020–30 maja 2020

Historia Jakuba

21 grudnia 2019

Kinky boots

20–21 grudnia 2019

Ferdydurke

18–19 grudnia 2019

Piętnasta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego

14 stycznia o godz. 18:00 Instytut Grotowskiego zaprasza do Sali Teatru Laboratorium na słuchowisko z okazji piętnastej rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego.


Słuchowisko „Akropolis naszych czasów” z 1964 roku z udziałem aktorów Teatru 13 Rzędów: Reny Mireckiej, Andrzeja Bielskiego, Ryszarda Cieślaka, Zbigniewa Cynkutisa, Antoniego Jahołkowskiego, Zygmunta Molika i Macieja Prusa przygotował dla Polskiego Radia w Opolu Jerzy Falkowski. Audycja, rzadko dotąd wykorzystywana w badaniach nad „Akropolis”, stanowi niezwykle cenne źródło pozwalające zbliżyć się do drugiej wersji przedstawienia z roku 1962, odmiennej od znanego powszechnie wariantu sfilmowanego w roku 1968. Jednocześnie stanowi ona autonomiczny montaż łączący zarejestrowane fragmenty przedstawienia z tekstami, które się w nim nie pojawiały. Jej ważną część stanowi rozmowa Jerzego Falkowskiego z Ludwikiem Flaszenem, Jerzym Grotowskim i Józefem Szajną.

 

Podczas 37-minutowego słuchowiska zaprezentowane zostaną fotografie z pierwszej wersji spektaklu, natomiast po nim odczytany zostanie komentarz Dariusza Kosińskiego.

 

Akropolis” to przedstawienie według poematu dramatycznego Stanisława Wyspiańskiego wystawione po raz pierwszy w Opolu w Teatrze-Laboratorium „13 Rzędów” 10 października 1962; w inscenizacji: Jerzego Grotowskiego przy współpracy Józefa Szajny, który był m.in. odpowiedzialny m.in. za scenografię, kostiumy i rekwizyty. Poetycki dramat Wyspiańskiego, napisany w latach 1903–1904, wypełniają działania podejmowane w noc z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę przez ożywione dzieła sztuki znajdujące się w katedrze wawelskiej. Stanowi on swoistą summę kultury śródziemnomorskiej, łącząc wątki z historii Polski, sekwencje homeryckie i Biblii. Wszystkie one osadzone są na wzgórzu wawelskim – centralnym miejscu polskiej świadomości historycznej, które zostaje niejako nawiedzone przez wielkie mity judeochrześcijańskie. Tematem głównym „Akropolis” jest przy tym zmartwychwstanie, rozumiane jako ocalenie przed śmiercią, martwotą i zapomnieniem, a zarazem zadanie stojące przed każdym człowiekiem. W opolskiej inscenizacji Grotowskiego/Szajny ta złożona tematyka otrzymała dodatkowy wymiar poprzez przeniesienie w rzeczywistość obozu koncentracyjnego. W przedstawieniu „Akropolis naszym” – syntezą współczesności – uczyniono Auschwitz, zderzając wielkie mity zachodniej cywilizacji z Zagładą, która była i jest dla nich radykalną, wręcz niemożliwą do wyobrażenia próbą. Więźniowie budujący na scenie obóz i ukazujący w zagęszczeniu piekielną jałowość życia w nim, tworzyli jednocześnie ze słów Wyspiańskiego rodzaj syntetycznego powtórzenia dziejów ludzkości, powracającej wciąż do tego samego punktu wyjścia, będącego zarazem punktem martwoty. Grotowski, Szajna i Gurawski umieścili widzów i aktorów w jednej przestrzeni. „Akropolis” jest uznawane za swoistą materializację teatru ubogiego i wciąż zaliczane do kanonu arcydzieł teatru XX wieku. Spektakl, zaprezentowany po raz pierwszy w październiku 1962 podlegał w ciągu następnych miesięcy i lat licznym zmianom. Twórcy zaznaczali je informując o premierach kolejnych wariantów, między którymi (poza wymienionymi dalej zmianami w obsadzie) istnieją znaczące różnice, wciąż czekające na dokładne zbadanie.

 

Wstęp na słuchowisko jest wolny.
 

Więcej na temat wydarzeń w Instytucie Grotowskiego: www.grotowski-institute.art.pl.

 


 

14 stycznia 2014, 18:00

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 stycznia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło