Teatr

Obrotowość drzwiczna w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

17 stycznia 2014 r. o godzinie 17.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12) odbędzie się Pierwsza Publiczna Próba Obrotowości drzwicznej w wykonaniu aktorów Teatru Na Niby. Muzykę w trakcie spektaklu zagra Aleksander Papierz - saksofonista czynnie działający na polskiej scenie muzyki jazzowej i eksperymentalnej, obecnie współtworzący zespoły: Pulsarus, Nucleon, Cuefx Band oraz Pasimito.


 

Reżyseria: Daria Sobik
Dramat: Mariusz Gołosz
Muzyka: Aleksander Papierz

Występują:

Piekarz: Filip Jałowiecki
Księgowa Marcelina: Elżbieta Pańczyk
Księgowy Maurycy: Wiktor Walasek
Córka Beatka: Kinga Plasun


 

Spektakl powstały na podstawie dramatu narracyjnego, rozgrywa swoją akcję wewnątrz drzwi obrotowych, w których to, z powodu pewnego parasola, rodzina księgowych zacięła się z domorosłym filozofem (uprawiającym aktualnie zawód piekarza). Dwa sprzeczne ze sobą światopoglądy i narracje muszą współistnieć, w dość bliskiej od siebie odległości, do momentu zewnętrznego odblokowania mechanizmu drzwicznego.


 

Zawieszenie myśli na teraźniejszość, poprzez fizyczne zatrzymanie się, pozwala spojrzeć na sytuację, w której się znaleźli się bohaterowie, w sposób nieco szerszy od tego, który towarzyszył im dotychczas. Paradoks, w którym brak ruchu powoduje jedyną możliwość dalszego poruszania się, rodzi szereg rozważań na temat samoświadomości wypływającej z analizy swoich wcześniejszych doświadczeń.


 

W przedstawieniu scenicznym dramatu szczególny nacisk położony jest na aspekt próby teatralnej. Próba jako fundament przepoczwarzania się świata realnego w świat fikcyjny pozwala na dogłębne przyjrzenie się i zanalizowanie sytuacji przedstawionej, a w szczególności świadomości bohaterów. Sposób ukazania Obrotowości drzwicznej będzie próbą zatarcia się tych dwóch światów, eksperymentem, który zmierza do bezpośredniego dotknięcia i poruszenia widza. Słowo spektakl zastąpione będzie więc terminem „publicznej próby”, a głównym spoiwem przestrzeni sceny i przestrzeni widza okaże się Narratorka (w tej roli reżyserka spektaklu), która swoim niedookreślonym stanowiskiem określi świat chwilowo zamknięty, świat jednego metra kwadratowego.


 

Wstęp na spektakl jest całkowicie (do)wolny i bezpłatny.

17 stycznia 2014, 17:00

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 stycznia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca