Teatr

Dynamika metamorfozy. Finał | Instytut Grotowskiego

W sobotę 7 czerwca o godz. 20:00 w Studiu Na Grobli odbędzie się pokaz podsumowujący projekt artystyczno-badawczy „Dynamika metamorfozy”. Następnego dnia od rana w Sali Teatru Laboratorium toczyć się będzie dyskusja o antycznym aktorstwie.

 

 

Przez dwa lata Paweł Passini, Elżbieta Rojek, Przemysław Wasilkowski prowadzili projekt „Dynamika metamorfozy”, którego celem była próba rekonstrukcji warsztatu antycznego aktora, a szczególnie technik wcielania i przeistaczania się. Metamorfozę traktowali jak kluczowy element, pozwalający zrozumieć fenomen greckiego teatru i konstytuującą go relację aktor–chór–widz. 7 czerwca, zamykając dziewiątą sesję pracy, członkowie zespołu zaprezentują swoją interpretację zdarzeń zapisanych w tragediach Eurypidesa.

 

Następnego dnia, 8 czerwca, od 10:00 odbędzie się konferencja, w której udział wezmą wybitni znawcy praktyk teatru antycznego, naukowcy, którym bliski jest paradygmat „tragedii w działaniu”. Zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytania postawione prze Pawła Passiniego, lidera projektu: Co dalej? Jak powinno się zmienić nasze podejście do partytur Eurypidesa, mając na uwadze zgromadzoną wiedzę? Czy sekwencje kolejnych wcieleń antycznego aktora zawierają w sobie ukryty porządek – drabinę energetyczną prowadzącą do katharsis? A może ciągłe przeskakiwanie od postaci do postaci to prowadzona przez Eurypidesa świadoma próba rozbicia iluzji „ja”? I być może uda się zastanowić nad zagadnieniem: czy jesteśmy na taki teatr gotowi?


 

PROGRAM KONFERENCJI


 

Ewa Guderian-Czaplińska (UAM): „Metamorfozy mitologii w tragediach Eurypidesa”

Mirosław Kocur (UWr): „Aktorzy antyczni – świadectwa, czyli co możemy o nich wiedzieć”

Krzysztof Bielawski (UJ): „Metamorfozy chóru”

Krzysztof Rutkowski (AL UW): „Metamorfozy mądrości. Narodziny teatru, filozofii i literatury z ducha szaleństwa”

Lech Trzcionkowski: „Prosopon/persona – antyczna maska między rytuałem a dramatem”


 

W ramach konferencji wystąpią także uczestnicy grupy badawczej, śledzący prace zespołu „Dynamiki metamorfozy” w składzie: Katarzyna Huss, Monika Jangas, Aleksandra Konarska, Daria Kubisiak, Agnieszka Misiewicz, Magdalena Rewerenda, Agnieszka Szewczyk.

Prowadzący: Paweł Passini, Elżbieta Rojek, Przemysław Wasilkowski

Uczestnicy: Igor Aronov, Mohammad Faraji, Joanna Kaczmarek, Malwina Kajetańczyk, Katarzyna Kamecka, Jakub Kowalczyk, Joanna Kowalska, Ilona Krawczyk, Urszula Kszyszczuk, Luis Garcia Munoz, Iryna Nirsha, Natalia Wilk


 

Współpraca: Robert M. Hayden, Tomasz Krzyżanowski, Maria Porzyc, Katarzyna Tadeusz


Organizatorzy i współorganizatorzy projektu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, neTTheatre, Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód”

 

Wstęp wolny

 

Więcej informacji o projekcie: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1296&Itemid=316

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca