Teatr

STARY BROWAR NOWY TANIEC MA 10 LAT!

I to właśnie z tej okazji przede wszystkim POLSKI TANIEC będzie głównym bohaterem tegorocznej odsłony festiwalu!  

W 2004 roku fundacja Art Stations Grażyny Kulczyk powołała do życia pierwszy w Polsce (i wciąż jedyny na tę skalę) regularny wielopoziomowy program prezentacji, promocji i wspierania rozwoju współczesnej choreografii - Stary Browar Nowy Taniec. Jego misją od początku powstania stała się prezentacja osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o najnowszych awangardowych trendach w sztuce tańca, ale przede wszystkim  - w myśl motta SZTUKA NIE POTRZEBUJE WSPARCIA; ARTYŚCI TAK! - konsekwentne działania na rzecz  rozwoju młodej polskiej choreografii i trwałe wpisanie polskiego tańca  na taneczną mapę świata.

W ciągu dziesięciu lat bardzo intensywnej działalności powstało w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze rozpoznawalne w całej Europie (i nie tyko) centrum rozwoju choreografii - miejsce regularnych prezentacji spektakli, ale przede wszystkim -  przestrzeń kreacji. Dzięki produkcyjnemu wsparciu Art Stations Foundation od 2004 roku powstało w Starym Browarze 50 produkcji tańca współczesnego, a w 2006 r. powołano do życia pierwszy w Polsce program rezydencyjny – Solo Projekt – który dokonał szczególnej zmiany warty w polskim tańcu i wprowadził na scenę grupę niezwykle utalentowanych artystów, którą krytyk Witold Mrozek kilka lat temu określił (od nazwy projektu) „pokoleniem solo”. Ich oryginalność,  różnorodność i dojrzałość artystycznych poszukiwań oraz otwartość na formalne eksperymenty i zdolność do  autorefleksji i teoretycznej dyskusji nad sztuką choreografii, neguje potoczne  przekonanie o polskim tańcu zorientowanym wyłącznie na tradycyjnie rozumiany „teatr tańca” i czyni z młodej polskiej sceny dynamicznego  lidera rozwoju tej sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podczas tegorocznej Malty artyści POKOLENIA SOLO rozbiją w budynku Słodowni swój obóz anektując jej przestrzenie na interaktywną PERFORMATYWNĄ WYSTAWĘ-INSTALACJĘ. Kreowana w dialogu z artystami wyeksponuje ona osobowość i bogactwo choreograficznych koncepcji młodych polskich twórców, będzie też zapraszać publiczność na tworzone specjalnie z okazji jubileuszowego spotkania performansy-interwencje w przestrzeniach Starego Browaru, a także – do udziału w porannych lekcjach-warsztatach, w ramach których  młodzi choreografowie będą wprowadzać widzów i siebie nawzajem w tajniki własnej praktyki i stwarzać okazję do rozmowy na temat indywidualnych podejść do zagadnienia tworzenia tańca i choreografii.

Na scenie Studio Słodownia +3 z kolei obejrzymy najciekawsze produkcje taneczne powstałe w ramach programu w ciągu ostatnich miesięcy. Program otworzy premiera  jednej z naszych jubileuszowych produkcji – spektaklu kreowanego przez holenderskiego artysty  Sjoerda  Vreugdenhila we współpracy z siedmioma polskimi tancerzami i kompozytorem Szymonem Brzóską. Gościem specjalnym edycji będzie z kolei australijska choreografka Rosalind Crisp, która pokazem swojego spektaklu  otworzy pracę nad kolejną jubileuszową produkcją Art  Stations  - planowanym na październik choreografią-instalacją dla dużej grupy polskich performerów.

Stary Browar nieustannie pulsuje kreatywną energiątancezy i choreografów – taki będzie także nasz jubileusz –Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2014! Świętujcie razem z nami dziesięć lat sukcesów polskiego tańca i naszego programu! 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca