Teatr

„MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST” PRZEDPREMIEROWO NA FESTIWALU FIMOWYM W GDYNI

FILMOWA ADAPTACJA „MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST” PRZEDPREMIEROWO NA FESTIWALU FIMOWYM W GDYNI


 

Po czterech latach od wyreżyserowania na scenie TR Warszawa cieszącej  się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”, Grzegorz Jarzyna rozpoczął pracę nad filmową adaptacją tego przedstawienia. Obraz, którego premiera kinowa zaplanowana jest na 3 października, zostanie pokazany przedpremierowo na Festiwalu Filmowym w Gdyni już 19 września w cyklu „Kino- teatr”.

 

Sztuka została napisana przez Dorotę Masłowską w 2008 r. na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. „Miedzy nami dobrze jest” to pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka - Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena (Maria Maj) i reżyser filmu ,,Koń, który jeździł konno’’ (Adam Woronowicz), a także dwójka aktorów (Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak), prezenterka telewizyjna (Agnieszka Podsiadlik) oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta (Roma Gąsiorowska). 

 

W swoim tekście Masłowska zderzyła ze sobą różne sposoby myślenia, światopoglądy, systemy wartości i style wypowiedzi, stwarzając w ten sposób barwną panoramę polskiego społeczeństwa. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: „Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu.” Jarzyna umieszczając swoich bohaterów w minimalistycznej, umownej przestrzeni, stworzył idealne tło, na którym wszystkie atuty tekstu materializują się ze zdwojoną siłą, a surrealność historii nie zostaje w żaden sposób urealniona. Uchwycił duszę tego tekstu i wydobył jego surrealistyczny rdzeń pozwalając mu zabłysnąć jako tragikomicznej, wyzutej z realizmu farsie.

 

Między nami dobrze jest” to druga (po „2007: Macbeth”) filmowa koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pierwsze pokazy przedpremierowe filmowego spektaklu odbędą się w ramach tegorocznego 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się we Wrocławiu od 24 lipca do 3 sierpnia.

 

 

OBSADA

Mała Metalowa Dziewczynka - Aleksandra Popławska

Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim - Danuta Szaflarska

Halina - Magdalena Kuta

Bożena - Maria Maj

Reżyser - Adam Woronowicz

Aktor - Rafał Maćkowiak

Prezenterka - Agnieszka Podsiadlik

Edyta - Roma Gąsiorowska-Żurawska

Monika - Katarzyna Warnke

Lektor - Lech Łotocki   

 

TWÓRCY

Scenariusz i reżyseria - Grzegorz Jarzyna

Autorka sztuki - Dorota Masłowska

Zdjęcia - Radosław Ładczuk

Współpraca operatorska - Jacqueline Sobiszewski

Scenografia - Magdalena Maciejewska

Kostiumy - Magdalena Musiał

Autorzy Projekcji Wideo - Cókierek

Pani K.

Montaż - Rafał Listopad

Dźwięk - Dominika Kotarba

Opracowanie muzyczne spektaklu - Piotr Domiński

Grzegorz Jarzyna

 

Producent TR WARSZAWA

Koproducenci Narodowy Instytut Audiowizualny

Fundacja Generacja TR Warszawa


 


 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca